Vondra pro rozhlas a poslance: Posílení misí v Afghánistánu potřebujeme

03.11.2010 10:29

AKTUALIZOVÁNO: Sněmovna právě projednává plán armádních zahraničních misí. Novinkou ve vládním návrhu je ale prodloužení mandátů českých vojáků v zahraničních operacích na dva roky s výhledem na rok třetí. To se ale nelíbí opozici. Ministr obrany Alexandr Vondra ovšem tvrdí, že všichni spojenci navyšují počet vojáků, neboť se na tom dohodla Severoatlantická aliance.

Vondra pro rozhlas a poslance: Posílení misí v Afghánistánu potřebujeme

Vláda chce hlavně posílit jednotky v Afghánistánu, méně by jich naopak mělo být v Kosovu. Návrh, který už před týdnem schválil Senát, počítá například s navýšením naší jednotky v Afghánistánu na 720 vojáků, nejvíc v historii. Náklady na mise budou příští rok dosahovat téměř dvě miliardy korun.

„Všichni spojenci v posledním roce navyšovali počet vojáků. Dohodla se na tom Severoatlantická aliance. My jsme se na tom v předcházejícím parlamentním cyklu nedokázali dohodnout, dnes ta možnost v rámci koalice je. Je to ale dočasné navýšení, abychom od roku 2012 mohli začít počet vojáků snižovat," uvedl v ranním rozhovoru pro Radiožurnál ministr obrany Alexandr Vondra.

K tomu, že předlohu nepodpoří poslanecký klub ČSSD, se ale Vondra nevyjádřil. Podle předsedy klubu ČSSD Bohuslava Sobotky dokonce socialisté přijali usnesení, v němž konstatují, že nepodpoří navýšení jednotek v Afghánistánu. Sociální demokraté také kritizovali záměr, aby se čeští vojáci stahovali z Kosova.

V Kosovu už prý nejsme zapotřebí

„V Kosovu je situace taková, že vyžaduje spíše policejní práci, politické řešení. My z Kosova neutíkáme, vojenská přítomnost v tak masivním měřítku, jako tomu bylo v posledních letech, ale již není nezbytná," vysvětlil k tomu Vondra.

Dodal, že je vždy dobré, když pro vyslání vojáků do zahraničí jde podpora napříč politickým spektrem. „Jde samozřejmě o něco jiného, než v případě rozpočtu či daňových zákonů, kdy je opozice logicky vždy proti tomu, co činí vláda. O širší konsensus ale chci v těchto otázkách usilovat," doplnil pro Radiožurnál ministr obrany.

Podle poslance ODS Jana Vidíma je posílení misí naprosto fér. „Potřebujeme, aby naši pracovníci ministerstva zahraničních věcí, kteří jsou v provincii Lógar umístěni a pomáhají afghánským místním autoritám ji rekonstruovat, byli dostatečně chráněni českými vojáky," řekl rozhlasu v této souvislosti Vidím.

Vondra ve sněmovně: V Afghánistánu máme čtyři prioritní oblasti

Když ministr Vondra zdůvodňoval v parlamentu afghánskou misi, řekl, že  ČR se bude v této oblasti zaměřovat na čtyři prioritní oblasti: "Za prvé na podporu rekonstrukce a obnovy země. Jádrem tady bude náš příspěvek v podobě provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. Za druhé výstavba afghánských bezpečnostních sil, jejichž výcvik je nezbytným předpokladem pro to, aby se Afghánci mohli o svou bezpečnost postarat sami. Za třetí podpora nasazených sil v podobě vrtulníků, meteotýmu, pyrotechniků a jednotky ochrany proti zbraním hromadného ničení. A konečně za čtvrté v podobě nasazení speciálních sil, tentokrát již ne v operaci Enduring Freedom, ale plně integrovaných v rámci operace NATO."

Vondra pak před poslanci zopakoval, že přítomnost vojákůl v Afgánistánu je nadále nezbytná pro to, aby jak mezinárodní jednotky, tak afghánská vláda měly kontrolu nad bezpečnostní situací v nejproblematičtějších oblastech. "K Afghánistánu ještě chci zmínit návrh na pokračování činnosti příslušníků 601. skupiny speciálních sil ve prospěch ochrany našeho zastupitelského úřadu v Kábulu," dodal Vondra.

Kolik mise budou stát? Čtyři procenta rozpočtu resortu, tedy 1,9 miliardy

Předpokládaný objem finančních prostředků, které souvisejí s vysláním sil i prostředků resortu Ministerstva obrany do zahraničních operací bude podle Vondry v příštím roce činit necelé 1,9 mld. korun. "To představuje lehce přes čtyři procenta výrazně redukovaného rozpočtu Ministerstva obrany. Pro rok 2012 pak v souladu s oním předpokládaným snížením je kalkulovaná částka nižší a jen mírně přesahuje 1,5 mld. korun," doplnil ministr ve své řeči před poslanci.

Foto: Hans Štembera

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi včera „okupovali“ Německo. U nákupu protáhlé obličeje nás i Němců

13:21 Češi včera „okupovali“ Německo. U nákupu protáhlé obličeje nás i Němců

Košíky plné zeleniny a potravin, domácí drogerie i autokosmetiky. Tak to vypadalo snad ve všech bavo…