O České televizi poslanci nebudou debatovat. Opozice debatu neprosadila

15.03.2011 15:21

Komunisté dnes neuspěli ve sněmovně s návrhem, aby poslanci projednávali páteční zásah Vojenské policie v České televizi. Komunisté a nakonec i sociální demokraté chtěli, aby byl do programu schůze zařazen bod, v němž by měl záležitost kolem zásahu v ČT vysvětlit premiér Petr Nečas. To se ale nestalo.

O České televizi poslanci nebudou debatovat. Opozice debatu neprosadila

Dnešní jednací den začal ve sněmovně poměrně smířlivě. Poslanci totiž minutou ticha uctili oběti katastrofálního zemětřesení a tsunami v Japonsku. Vyzvala je k tomu předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, jež oznámila, že zaslala japonskému parlamentu soustrastný dopis.

Pak již ale poslanci „jeli" podle naučených scénářů - to, co opozice navrhla do programu, nebylo tak protiváhou koaličních hlasů odhlasováno.

"Ten způsob provedení, ta cesta s kanónem na vrabce nás vede k úvaze, že onen policejní zásah, tedy zásah Vojenské policie, nebyl pouze záležitostí Vojenské policie, ale že musel mít ještě nějaké jiné, řekněme tomu politické, krytí vyššího řádu. Je nikoliv na Vojenské policii nebo pouze na ministrovi obrany, aby tu věc nejen vysvětlil občanům České republiky," hřímal předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik, když žádal o zařazení bodu o ČT na středeční den.

Podle Kováčika to ale není o tom, že by se komunisté zastávali televize jako takové. "To je o tom, že se zde komunisté zastávají práva a zákona a že se zde prostě zastáváme toho, že Česká televize je občany z koncesionářských poplatků placenou veřejnoprávní institucí, pro kterou mimo jiné, také platí zákony, které chrání informační zdroje novinářů....Sama vláda prostřednictvím zásahu Vojenské policie právě tuto pravdu, která je jinak vyhlašována ze všech stran, docela dost silně zpochybnila," dodal k tomu Kováčik.

Sledujte téma: Ozbrojenci v ČT

Komunisté již na tiskové konferenci uvedli, že pokud se poslanci odmítnou zabývat „televizní akcí", tak se vynasnaží vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. Uvedl to dnes také předseda poslanecké frakce KSČM Kováčik.

K tomu ale komunisté potřebují podpisy 50 poslanců, komunistů je ale jen 26. Museli by proto získat také podpisy sociálních demokratů. ČSSD se ale zatím k takovém kroku nechystá. "Další alternativou je svolání mimořádné schůze, kde by se toto téma otevřelo," podotkl k tomu úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by koalice debatu a případně i mimořádnou schůzi znemožnila, sociální demokracie prý zváží další postup.

Německý režisér Jandákovi: To se stalo v padesátých letech v Hamburku 

K návrhu komunistů na nový bod o ČT se přidal i socialista Vítězslav Jandák. Jako důvod zmínil, že byl on osobně přítomen celému zásahu a byl zděšen.

"Já jsem dostal včera velmi zajímavou esemesku od jednoho režiséra z Německa. Ten píše: ´Slávku, člověk je den mimo republiku a už přepadnou ubohou televizi. To je neslýchané. To se stalo v padesátých letech v Hamburku. Policie neozbrojena /tady měli všichni samopaly/ pronikla do redakce Spieglu, a odstoupil kancléř Adenauer, ale to byl slušný člověk. Tady se to řítí do horthyovského polofašismu před válkou, ale vládě to zřejmě nevadí.´To je jen na dokreslení, že to zajímá i naše sousedy a členy Evropské unie," prohlásil také Jandák.

Gandaloviče nahradil Kubata

Na začátku březnové schůze sněmovny složil slib někdejší ústecký primátor Jan Kubata, který v dolní komoře nahradil někdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (oba ODS). Ten se začátkem měsíce mandátu vzdal, míří na místo velvyslance ve Spojených státech. Pozice ve Washingtonu je prázdná od loňského roku a vláda o Gandalovičově působení  v USA souhlasila začátkem února.

Kubata před zahájením schůze převzal od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové osvědčení o zvolení. Následně zánik Gandalovičova mandátu a vznik Kubatova mandátu projednal příslušný sněmovní výbor.

Jak v této souvislosti připomněla ČTK, Kubata se musí vzdát nyní funkce prvního náměstka ministra spravedlnosti, protože podle zákona o střetu zájmů je s poslaneckým mandátem neslučitelná.

Více čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …