Zákon upravující střídavou péči rodičů jde zpátky do sněmovny

20.07.2011 14:12

Zpět do Poslanecké sněmovny putuje zákon o rodině. Norma, kterou poslanci přijali před měsícem, by měla vést české soudy k častějšímu svěřování dětí po rozvodu do střídavé péče rodičů.

Zákon upravující střídavou péči rodičů jde zpátky do sněmovny

Zákon o rodině kromě střídavé péče reaguje i na rozhodnutí Ústavního soudu a dává otcům možnost popřít otcovství do šesti měsíců ode dne, kdy mu vzniknou důvodné pochybnosti, a to do tří let věku dítěte. Doposud byla lhůta vymezena šesti měsíci od narození dítěte.

Konečné slovo nyní bude na sněmovně, která v červnu návrh v rámci novely zákona o rodině schválila jen poměrně těsnou většinou.

Sněmovně normu jako svou poslaneckou iniciativu předložil poslanec ODS a člen ústavněprávního výboru Pavel Staněk.

„Jsem rád, že většina poslanců vyslyšela věcné argumenty pro častější využití střídavé péče. Jedná se o rozhodnutí ve prospěch dětí, jejichž osud leží po rozvodu rodičů v rukou soudců," komentoval v červnu hlasování Staněk. Opakovaně tehdy také zdůraznil, že kritériem pro rozhodování soudů zůstává i nadále zájem dítěte.

„Další podmínkou pro rozhodování soudů je způsobilost obou rodičů dítě vychovávat a zájem o jeho výchovu," doplnil Staněk. Podle něj tak nejsou na místě obavy, že by soud mohl střídavou péči nařizovat i v případech, kdy pro to nejsou v rodině vhodné podmínky.

Staněk i dnes zákon obhajoval. Senátorům mimo jiné řekl, že minulý týden se účastnil zasedání ústavně-právního výboru Senátu, kde ale zaregistroval, že nebyl jeho návrh podpořen a jde tedy do projednání v plénu s pozměňovacím návrhem.

Senátorky prý rozpoutaly dívčí válku

Proti zákonu se vyslovovaly převážně senátorky, naopak senátor Jaroslav Kubera z ODS ve svém proslovu poukazoval na to, že jde převážně o hlasy feministek, kteří v Senátu kvůli zákonu rozpoutaly dívčí válku.  Podobně pak hovořil i senátor z ČSSD Vladimír Dryml.

"Je zapotřebí, aby v péči o děti nebyli muži po rozvodu rodičů odsouváni," zmínil Dryml s tím, že soudy po rozvodu svěří dítě z 95 procent do péče ženy a otcové jsou odsouváni. Právě proto je pro střídavou péči .

"Žena se matkou bez muže nestane.... Aby otec mohl dostat střídavou péči, tak je zkoumán psychology a ze všech možných úhlů, zatímco milenci ženy ne," připomněl také Dryml.

Kubera perlil: Lékař si prý spletl klitoris s penisem

Senátor Jaroslav Kubera se za debatním pultíkem rozhovořil o svém osobním životě i tom, jak prožívá zpravidla rodinnou neděli.

"Já si při Otázkách Václava Moravce čtu časopis Rytmus života a tam se vždy dozvím, kdo s kým žije a kdo už ne. Ale pravda, je to čtení týden staré, takže příští týden to zpravidla už bývá jinak. A to přitom každá říká, že toto už je partner na celý život, ale za pár dní se to náhle změní," podotkl Kubera, když poukazoval na to, že je v Česku velká rozvodovost, zatímco on se svou ženou je již padesát let, neboť s ní chodil už od sedmé třídy.

"Když jsou feministky zásadně proti, tak je to dobře a já mám jiný názor," zmínil také Kubera k tomu, proč bude pro zákon hlasovat.

" Děti nemáme, jen dvě dcery....Čekáme teď vnučku a tak to mám doma všechno samičí včetně psa. Původně jsme měli mít vnuka, jednoho už máme, ale pan doktor se spletl při prvním ultrazvuku a spletl si klitoris s penisem, teprve při další prohlídce se potvrdila má teorie, že to nemůže být jinak, protože jsem si vnučku přál, i když bych vnuka bral také....Když jsem zjistil, kolik stojí dětský kočárek, omdlel jsem, spletl jsem se o desetinnou čárku. Nevěděl jsem to a myslel jsem si, že stojí stále 1 200 korun. Když jsem kočárek kupoval totiž kdysi já, stál tehdy 1 200 korun.," perlil také za senátním mikrofonem Kubera.

Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier jako zpravodaj zákona těsně před hlasováním navrhl, aby horní komora vrátila zákon Poslanecké sněmovně, ovšem s pozměňovacími návrhy. Pro bylo 46 senátorů, proti pouze tři.

V současnosti je do výhradní péče matky svěřováno 90 procent dětí, střídavá, popřípadě společná péče je nařizována pouze ve třech procentech případů, a to i v situaci, kdy jsou založeny důvody ve prospěch péče střídavé.

V rámci střídavé péče pobývá dítě u každého z rodičů po určitý časový úsek (od týdne do měsíce), pak na stejný časový úsek spravedlivě přechází k druhému rodiči.

Delší lhůta k popření otcovství nevadila

Žádné výhrady senátoři neměli naopak k druhé části Staňkovy novely, která má prodloužit lhůtu k popření otcovství ze současného půl roku od narození dítěte na půl roku od chvíle, kdy muž nabude podezření, že otcem ve skutečnosti není. Mohl by to ale provést nejpozději do tří let věku dítěte. Tato úprava by se měla vztahovat pouze na děti narozené v manželství. Je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který dosavadní právní úpravu zrušil s platností ke konci letošního roku.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…