Církevní restituce budou poslanci projednávat až v červnu

02.05.2012 15:39

Se zavedením nízkoemisních zón a změnou poplatků za znečišťování ovzduší počítá zákon o ochraně ovzduší, který společně s dalšími normami vrátil sněmovně Senát. Normou se tak na nadcházející schůzi budou poslanci zabývat. Dnes si to odhlasovali. Na květnovou schůzi se sešli ve středu ve 14 hodin, téměř hodinu pak schvalovali program, z něhož vyřadili církevní restituce.

Církevní restituce budou poslanci projednávat až v červnu
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Protože předlohu na majetkové vyrovnání s církvemi nestihl projednat sněmovní ústavně - právní výbor, Poslanecká sněmovna se na nynější schůzi nebude zabývat tímto vládním návrhem. Podle informací předsedkyně Poslanecké sněmovny o tom rozhodlo grémium sněmovny a poslancům tak navrhlo vyřadit tento bod z pořadu schůze.

Již předtím ale na brífinku ODS o požadavku na vyřazení zákona informoval předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Zmínil, že církevní restituce nestihl projednat sněmovní ústavněprávní výbor, zákon se přesune zřejmě na červen.

Poslanec Marek Benda (ODS) přitom očekává, že návrh by měl příslušným výborem projít na konci května. "Myslím, že v červnu je možné čekat druhé i třetí čtení i schválení Poslaneckou sněmovnou. Pak už je na tahu Senát," upozornil Benda.

Podle vládní dohody s církvemi a následného návrhu zákona by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu. Za další pak náhradu 59 miliard korun během 30 let, k této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Opozice ostře zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad. Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti. Komunisté proto navrhovali, aby bylo o této otázce vypsáno referendum.

ČSSD dnes pak na brífinku zmínila, že se všemi poslanci chtějí jednat o změnách ve vládním návrhu. ČSSD bude tvrdě požadovat přesný výčet majetku, který má být být církvím vrácen a také bude požadovat, aby se nešlo za restituční tečku. ODS totiž ještě nedávno proklamovala, že nemá k dispozici žádný soupis majetku, prý ani učinit nelze.

Sociální demokracie navíc zmínila, že předloží proto ve sněmovně vlastní pozměňovací návrh k církevním restitucím. Na brífinku ČSSD to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "Chceme, aby ze zákona například úplně zmizely finanční kompenzace a byl vydáván pouze fyzický majetek. Především ale chceme, aby do zákona byla zakotvena restituční tečka. Není možné, aby se stát rozhodl, že církvím nahradí majetek a následně jim nebylo zabráněno v tom, aby jiný majetek napadaly u soudů podle občanského zákoníku a žádaly jeho vydání," řekl Tejc.

Chtěli zvláštní bod k ProMoPru

Opoziční poslanci se pokusili na program květnové schůze protlačit zprávy členů vlády o řešení problémů s čerpáním peněz z evropských fondů - to navrhoval místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek - nebo o hospodaření ministerstva práce a sociálních věcí, což byl nápad předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Navrhuji zařazení bodu jako první bod v pátek tohoto týdne,“ poznamenal Sobotka. Předseda KSČM Vojtěch Filip žádal premiéra Petra Nečase (ODS) o jeho informace ke stavu vyšetřování kauzy ProMoPro. Návrhy levice však koaliční většina smetla ze stolu.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura poté navrhnul, aby se sněmovna zaobírala změnami v orgánech dolní komory kvůli uvolněnému křeslu místopředsedy Poslanecké sněmovny. Občanští demokraté přitom vůbec neuvažují o tom, že by se počet místopředsedů mohl zvyšovat nad tři. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) má nyní dva zástupce: Vlastu Parkanovou (TOP 09) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Funkci místopředsedkyně sněmovny opustila Kateřina Klasnová z Věcí veřejných ve chvíli, kdy oslabená strana přestávala být součástí vládní koalice. Klasnová je nyní předsedkyní poslaneckého klubu strany, ze které odešla vicepremiérka Karolína Peake a sedm dalších zákonodárců. Ti hodlají zakládat novou stranu a nadále podporovat současnou vládu.

Občanští demokraté také chtějí určité změny v obsazení klubů a komisí, o křeslo předsedy bezpečnostního výboru se však nemusí bát šéf VV Radek John. "Nebudeme navrhovat žádné změny ve funkcích předsedů či komisí," řekl dnes krátce po poledni Stanjura.
    
ODS na nynější schůzi naopak zřejmě podpoří Němcovou avizované odvolání nyní nezařazených poslanců zvolených za Věci veřejné Víta Bárty a Jaroslava Škárky ze všech výborů, ve kterých zasedají. Oba nedávno soud zatím nepravomocně odsoudil v úplatkářské aféře.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…