Nečas: Úniky z policie do médií? Jsou to stále titíž novináři

14.06.2012 15:24

Že by se měly úniky z policejních spisů řešit, k tomu si dnes v Poslanecké sněmovně notovali poslanec Jiří Paroubek s premiérem Petrem Nečasem. Předseda vlády se opětovně totiž zlobil, jak je možné, že jméno Vlasty Parkanové uniklo do médií dřív, než byla včera do sněmovny doručena žádost o její vydání policií. „Mělo by se to řešit, je to stále pětice stejných novinářů,“ poznamenal k tomu Nečas a naznačil, že již jednal se šéfem GIBS Ivanem Bílkem, aby se celá věc prošetřila. Kvůli kauze Parkanové ale prý na demisi nepomýšlí.

Nečas: Úniky z policie do médií? Jsou to stále titíž novináři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek (LEV 21) dnes ve sněmovně interpeloval premiéra Petra Nečase kvůli tomu, jak je možné, že z Nejvyššího státního zastupitelství uniklo jméno korunního svědka figurujícho v kauze Pandur.

"Tento týden v pondělí přinesl týdeník Euro článek s názvem Kdo práskl korunního svědka, z něhož vyplývá velmi závažné obvinění, totiž že jméno klíčového svědka v kauze nákupu transportérů Pandur zřejmě uniklo přes náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, a že dokonce nemá jít o první takový únik informací,“ řekl Paroubek.

Díval se na CNN a to jej inspirovalo

Nečas mu na to v odpovědi kromě jiného sdělil: "S panem poslancem Paroubkem jednoznačně sdílím jeho názor na nepřijatelnost, absolutní nepřijatelnost řízených úniků z různých vyšetřovacích spisů a materiálů. Je to obrovský nešvar, který je nepřijatelný, nešvar, který podle mého názoru musíme omezovat a pokud možno ho jednoznačně zarazit."

Prý než šel na interpelaci, tak se zrovna díval na CNN, kde probíhal výslech britského premiéra Davida Camerona a to v kauze uniklých odposlechů, kde se v rámci vyšetřovací komise řeší úniky důvěrných informací včetně toho, že novináři platili například britským policistům za konkrétní informace a dnes tito novináři i ti policisté jsou obviněni za korupci.

„Jak je možné, že v naší zemi poměrně prokazatelně některá média platí například policistům či příslušníkům dalších bezpečnostních složek za předání důvěrných materiálů a není to posuzováno jako korupce?“ tázal se pak v této souvislosti Nečas.

Podotkl také, že zpravidla tyto úniky jsou vedeny velmi účelově, jsou to často pouze části spisů, které jsou ale vypreparovány a vytrženy třeba z celkového kontextu a mohou v případě účelového využití například některým médiem naprosto cíleně ikvidovat konkrétní lidi a jejich pověst možná na desítky let.

Komise, která byla loni ustavena po skandálu kolem odposlechů v nedělníku News of the World (NoW), zkoumá totiž poměry v britských médiích i jejich vazby na politiky. Cameron byl před komisi předvolán, aby vysvětlil vztahy své vlády k mediálnímu impériu Ruperta Murdocha. Je podezřelá, že ho podporovala ve snaze o úplné převzetí lukrativní satelitní televize British Sky Broadcasting.

Nečas už zadal Bílkovi, aby se únik prošetřil

Paroubek na to později reagoval, že úniky informací ze spisů otravují politickou kulturu a on podpoří cokoliv, co se v Česku v tomto ohledu přijme, nebo stane, aby se tomu zabránilo.

Nečas k tomu okamžitě připomněl již známou kauzu místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09),  jejíž jméno uniklo do médií včera dříve, než byla do sněmovny dodána policejní žádost o její vydání.

„Považuji tento způsob selektivních úniků přes privilegované novináře za nepřijatelný. Je to soubor stále pěti jmen. Jsou to stále titíž novináři,“ dodal Nečas. Zmínil také, že před chvílí byl na jednání bezpečnostního výboru, kde tato věc byla také projednávána.

„Pan plukovník Bílek má ode mě v této věci jednoznačné zadání velmi nekompromisně a tvrdě u bezpečnostních sborů vyšetřovat a postihovat jakékoliv úniky materiálů ze spisů," dodal premiér.

Mínil tím prozatimního šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. Bezpečnostní výbor se totiž právě dnes zabýval návrhem vlády na jmenování ředitele GIBS. Bílek je totiž jen prozatímním ředitelem této inspekce a Nečas návrh vlády na jeho jmenování dnes poslancům ve výboru osobně představoval. Jmenování Bílka do funkce pak sněmovní bezpečnostní výbor jednomyslně podpořil.

Premiér při dnešních interpelacích také řekl, že kvůli kauze Parkanové na demisi nepomýšlí.

Policie podezřívá Vlastu Parkanovou z toho, že coby ministryně obrany neopatřila návrh na nákup letounů CASA znaleckým posudkem na cenu. Měla tak stát připravit o 658 miliónů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…