Kalousek hovořil o estébácké policii. Parkanovou přesto vydali

11.07.2012 18:46

Poslanci dvě hodiny po poledni začali debatovat o tom, zda vydají, či ne bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání kvůli předraženému nákupu letadel CASA. Mandátový a imunitní výbor (MIV) včera sněmovně její vydání doporučil. Po 19. hodině byla Parkanová vydána.

Kalousek hovořil o estébácké policii. Parkanovou přesto vydali
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek a Petr Nečas pijí vodu

Policie žádá sněmovnu o vydání Vlasty Parkanové kvůli tomu, že si na cenu armádních letadel CASA nenechala coby šéfka resortu obrany udělat znalecký posudek, čímž měla státu údajně způsobit škodu ve výši 658 milionů korun. Kriminalisté podezírají nynější místopředsedkyni dolní komory hned ze dvou trestných činů.

Středeční projevy poslanců k vydání Parkanové čtěte ZDE

Předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) nejprve seznámil poslance s usnesením výboru, jehož členové doporučili Parkanovou vydat.

Po něm si pak vzala slovo sama Parkanová. Nejprve řekla, že aby bylo jasno, o čem v jejím případu jde, tak přečte celou žádost policie k jejímu vydání. Již včera ale exministryně řekla, že nepochybila a že se trestný čin ani stát nemohl.

Parkanová policejní žádost o vydání nejenomže četla, ale i doplňovala svým komentářem. Navíc také předčítala ke znění žádosti i jednotlivé paragrafy, z jejichž porušení je policií podezřívána. Pro ty, kteří ale nemají právnické vzdělání, bylo však poněkud těžké se v materiálu orientovat.

Podle Parkanové je celá záležitost jednoduchá: Spor je o tom, zda mělo ministerstvo obrany zadat při nákupu letounů posudek na cenu. Parkanová má za to, že nikoliv, policie se domnívá opak.

Cenu jsme posuzovali velmi důkladně. 27 složek ji mělo pod drobnohledem

"Cenu jsme posuzovali velmi důkladně a policie to ani nerozporuje," zdůraznila k tomu Parkanová. Podle ní povinnost zpracovat externí posudek ve skutečnosti žádný zákon neobsahuje.

V policejní žádosti podle ní není jakýkoli hodnověrný důkaz, že by letouny byly předraženy a že by státu vznikla škoda. Parkanová naopak zpochybnila posudek firmy American Appraisal, který si nechala zpracovat policie. Nemohl být podle ní proveden na základě skutečné konfigurace letounů CASA, protože je tajná a společnost prý nemá ani bezpečnostní prověrku.

Poslankyně  v další pasáži své řeči rozporovala jednotlivé pasáže policejní žádosti, o nichž se domnívá, že obsahují nepravdy a lži.

Tak třeba popřela tvrzení policie, že vládě předložila materiál, že cenu ověří ministerstvo financí, ač údajně věděla, že to musí udělat ministerstvo obrany. K tomu řekla, že ministerstvo financí žádala jen o stanovisko - úřad prý sdělil, že cenový posudek nelze provést, protože jde o vojenský materiál. Policie podle ní  operuje i pozdější servisní smlouvou, kdy už v čele obrany nestála.

"Policie zamlčela nebo zkreslila významné skutečnosti," řekla. Zcela svévolně podle Parkanové policie využívá tvrzení, že vojenská část tvoří jen malou část materiálu jako celku. Že jsou letouny vojenským materiálem, podle ní potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Nejvyšší kontrolní úřad i Evropská komise.

Dostal malé pet lahve

Její projev pozorně sledovali i někteří členové vlády. Ministr financí Miroslav Kalousek, kolem kterého se točí většina mediální pozornosti v kauze Parkanová, se dokonce dočkal drobné laskavosti od premiéra Nečase. Ten mu totiž přinesl k občerstvení dvě malé pet lahve vody.

Celý projev Kalouska čtěte ZDE

Ale pojďme dále k projevu političky. Ta dále vypočítala jednotlivé složky, které výhodnost nákupu posuzovaly. "Celkem se jednalo o 27 míst," připomněla s tím, že nikdo neměl připomínky k ceně.

Odmítla poté, že by věděla o pochybnostech, které měl k pořizování letadel tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Pokud nejednal v souladu se svým názorem, pak je mi líto, ale nejsem to já, kdo není člověk na svém místě," poznamenala. Na kolegiu ministryně, které pořízení letounů schvalovalo, prý za Pickovy přítomnosti oznámila, že v případě pochybností kohokoliv, návrh do vlády neponese. "Všichni přítomní nákup podpořili," prohlásila.

„Na náčelníka generálního štábu byl prý vyvíjen nátlak. Já nevím, jestli byl ten nátlak na něj vyvíjen, ale generál Picek to vše osobně podpořil," řekla také. 

Posudky jí dávají za pravdu

Místopředsedkyně sněmovny následně odmítla jakékoliv nařčení z trestného činu. Prý v žádosti policie chybí důkazy a je nesmysl, že v případě jejího nevydání nebude moci být kauza vyšetřena

„Nevím, co stojí za tímto obviněním, spíš mám pocit, že jde o samotné stíhání," řekla s tím, že se celým případem otevírá Pandořina skříňka, ve které znalec odhadne cenu a policie bude stíhat každý obchod, který se bude jevit jako předražený. "To je naprosto skandální přikývnutí teorii, že mám být obviněna z nesmyslných trestných činů jen proto, aby policie přes mé stíhání se dostala k rozkrytí jiné trestné činnosti jinými pachateli," uvedla a zdůraznila, že není obviněna z korupce

"Stíhání v politice ale znamená hektolitry špíny, které na vás opakovaně vylijí, přičemž očištění je malá kostička mýdla, kterou média jednou otisknou na straně šest," poznamenala.

„Já ale doufám, že se obhájím. Nebudu vás však žádat o nevydání," dodala a zdůraznila, že vše nechá na jednotlivých poslancích.

Zaorálek: To meritum věci jsem tady neslyšel

Poté si vzal slovo místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. „Ona paní exministryně  mluvila o posudcích, ale těch tady máme celou řadu. Jenže to, co je meritum věci, to jsem tady neslyšel,“ řekl.

„V letadlech CASA jsouce zainteresováni jiní sekáči, kteří se ale tady nezodpovídají. Je to pohádka ze španělské země,“ řekl a pak se rozhovořil o poněkud podivných zakázkách na ministerstvu obrany.

Zaorálek připomněl, že při nákupu letounů CASA měl velkou roli tehdejší Parkanové náměstek Martin Barták. Podle Zaorálka prý právě neurochirurg rozhodoval o tom, jaké letouny koupí armáda. Tím ironicky připomněl původní Bartákovu profesi. K tomu pak zmínil, že Bartáka poté, co musel odejít z ministerstva obrany, zaměstnal na ministerstvu financí právě Miroslav Kalousek. Pár poslanců mu pak zatleskalo.

"Peníze tečou, mizí a je těžké kontrolovat kam," dodal Zaorálek a kritizoval tak různé kauzy jako je IZIP a Opencard.

On přijde s kravatou, ale bude popotahován

Slovo si poté vzala Kateřina Klasnová z Věcí veřejných a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten rozporoval snad úplně všechno.  

Pokud má Parkanová pochyby o policejním postupu, podle Klasnové by tím spíš se měla věc dostat před soud. "Není na politicích, aby hodnotili důkazy policie," uvedla. Klasnová zkritizovala i Kalouskovy dřívější výpady vůči policii a zaspekulovala o tom, že by mohl mít na ministerstvu obrany nějaký osobní zájem. "Nevěřím v policejní šikanu vysoce postavené členky vládní koalice," dodala.

Kalousek poté připustil, že většina poslanců přítomných ve sněmovně bude hlasovat pro vydání Parkanové. Dnešním hlasováním si prý poslanci de facto zruší imunitu. „Vydáme-li Parkanovou, musíme vydat všechny," řekl kromě jiného.Prý je připraven předložit novelu, která úplně zruší imunitu zákonodárců.

Nepamatuje si prý jinou žádost o vydání poslance, kde by bylo více nepravd. "Větší hloupost už nám na stole nepřistane,“ řekl a také vtipkoval. Podle něj třeba může do sněmovny přijít poslanec Šťovíček, ale protože přišel v kravatě, bude popotahován, neboť měl přijít s motýlkem u krku.

Ministr financí také zmínil, že v minulých dnech musel odrážet tvrzení médií, že se do případu montuje. „Dělám jen svoji práci," vysvětlil ale na to Kalousek  Parkanové se dle něj děje křivda a bezpráví. „Za Parkanovou dám obě ruce do ohně, znám jí dvacet let,“ uvedl s tím, že se nedopustila ničeho nečestného, natož kriminálního. O policii hovořil jako o estébácké organizaci. K tomu připomněl, že  v pondělí večer redaktor Respektu Kundra „exhiboval hodinu na obrazovce“, aby tam dramaticky líčil schůzku za účelem Kalouskova obvinění.

Na Kalouskovu řeč pak reagovali třeba komunistka Zuzka Bebarová – Rujbrová.  „Byla to od vás řeč křečovitá, ne galantní. Máte se čeho bát?“ otázala se ministra financí.

Krátce pak vystoupil i poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, který Parkanové připomněl, že ministr musí být hlavně dobrý hospodář. Nejde podle něj o posudek, ale o sumu 658 milionů.

„Naopak, já musím říci, že ten projev pana ministra byl strhující. Ale pro koho?“ otázal se Jandák. „Člověk musí být dobrým hospodářem a tady nám v luftu lítá 650 milionů. Kde jsou?“ tázal se také Jandák.

Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) pak podotkl, že Kalouskova slova jsou prý křik potrefené husy, která tuší, že se blíží posvícení, za což sklidil stejně jako Jandák potlesk.

TOP 09 jsou pokrytecké

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pak zmínil, že by poslanci neměli podléhat pokusu, že budou nyní při hlasování nahrazovat vyšetřovatele, státní zástupce či soudce a rozhodovat o vině.

„Hlasování o vydání přece není hlasováním o vině či nevině,“ řekl a pak zkritizoval TOP 09, jež prý mění v přímém přenosu svůj názor na imunitu poslanců. Podle něj to je právě u TOP 09 velká  míra pokrytectví.

Šéf Národních socialistů - levice 21. století  Jiří Paroubek pak kromě jiného přiznal, že pomalu "přestává mít přehled o tom, kdo z poslanců ještě stále vlastní mandát".  „Místopředsedkyně sněmovny Parkanová se nikdy neměla stát ministryní obrany," poznamenal a vysvětlil, že prý vůbec nerozuměla problematice obrany a bezpečnosti. Nyní  za její personální nasazení by mělo nést ale prý zodpovědnost tehdejší vedení lidovců. 

Při projevu poslance Antonína Sedi z ČSSD pak vznikla humorná vsuvka. Seďa totiž hovořil směrem k vládě, ale v lavicích určených ministrům v tu chvili nikdo neseděl. "Haló, haló, kam se nám poděla vláda. Je tu někdo?" sháněl pak slovně předsedající schůze Lubomír Zaorálek kabinet.

Kalousek hovořil o švestkách...

Ministr financí Kalousek ironizoval celou věc již včera. "To obvinění policie nemůže přežít zralé švestky," zmínil třeba včera v rozhovoru pro Českou televizi těsně po výroku MIV. Podle médií ale právě on celou situaci kolem Parkanové jen komplikuje, neboť jako její ochránce do médií říká vypjaté výroky o estébáckých a provokatérských metodách policie a různá doporučení vyšetřovateli.

Kalousek navíc v minulých dnech podle policie a státního zástupce tlačil na vyšetřovatele případu a údajně se dopustil i vyhrožování. Ministr financí k tomu ovšem pro ParlamentníListy.cz řekl, že jde jen o policejní provokaci a vše je součástí manipulace kriminalistů.

Budou hlasovat pro i někteří z koalice

Podle dosavadních vyjádření klubů se zdá, že sněmovna podpoří doporučující stanovisko mandátového a imunitního výboru. Pro vydání Parkanové bude hlasovat i část poslanců její vlastní strany a koaliční ODS. Poslanci TOP 09 i ODS budou mít v této věci takzvané volné hlasování, budou se tedy rozhodovat každý za sebe.

Opoziční ČSSD, KSČM a VV jednoznačně chtějí policejní žádosti o vydání exministryně obrany vyhovět. Pro vydání Parkanové budou jednotně hlasovat i vládní poslanci ze strany LIDEM.

Pro vydání hlasovalo 117 poslanců, proti bylo 45 zákonodárců. Krátce po hlasování Parkanová oznámila, že rezignuje na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…