Imunita zákonodárců ve sněmovně nebude. Ani debata o metyalkoholu

25.09.2012 15:54

Sněmovna vyřadila ze zářijové schůze projednávání senátní novely o zrušení doživotní imunity zákonodárců. Zabývat se nebude ani další senátní novelou o omezení výdajů na kampaň před parlamentními, evropskými a krajskými volbami. Dokonce na přetřes nepřijde ani debata o metylalkoholu, což chtěli do programu zařadit poslanci z ČSSD.

Imunita zákonodárců ve sněmovně nebude. Ani debata o metyalkoholu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath seděl u stolečku zpravodajů

Úpravy programu dolní komora již tradičně projednává několik desítek minut. Především opoziční poslanci dnes v debatě k programu řekli, že by rádi ve sněmovně opět debatovali o sociálních kartách nebo metanolové kauze, čemuž se věnovali již ve čtvrtek v rámci interpelací.

„Já mám dojem, že za metanolovou aférou nechce nikdo nést odpovědnost. Včera jsem viděl tiskovou konferenci policie, na které se mluvilo o údajných pachatelích té tragédie, což bych si přál, aby byla pravda. Docela mě překvapilo, když jsem viděl státního zástupce, který jakoby bral v ochranu údajného pachatele slovy, že se nachází ve velmi špatném psychickém stavu. Chtěl bych jenom připomenout, že tady v této zemi se nacházelo ve velmi špatném stavu těch 25 občanů - až tak špatném stavu, že jsou mrtví. A další desítky se nacházejí ve špatném stavu v nemocnicích, “ uvedl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), jenž žádal, aby se bod, tedy zpráva o postupu státních orgánů při řešení metanolové tragédie ocitnul jako první bod dnešní schůze sněmovny.

Prý si není jist, že co parlament v tomhle směru podniká, odpovídá také situaci.

"Přece to, že ten rozsah té tragédie je tak velký, souvisí s tím, v jakém stavu ten trh je. On se může stát kriminální čin, ale to, že se dneska mluví o 15 tisících lahví v oběhu, to je otázka, jak se tam takto naplněné lahve mohly dostat. A to přece se nestalo náhodou. To znamená, rozsah té tragédie, rozsah té ztráty na životech, to je přece přímo úměrné tomu, jaké stát vytvářel podmínky pro to, aby ochránil občany," řekl také Zaorálek, jenž žádost také zdůvodnil tím, že je divné, že se o aféře nehovoří právě v dolní komoře. Podle něj se jiné státy v podobných věcech k těmto problémům staví poněkud jinak.

"V jiných zemích - pokud dojde k takové tragédii - stát přejímá roli pomoci obětem. Dokonce i finanční stránku věci, a pak to dodatečně vymáhá na těch, kteří se dopustili kriminálních činů. Co udělá stát tady vůči obětem?," tázal se. Poslanci ale jeho návrh neodhlasovali.

O sociálních kartách pak žádal debatu exministr dopravy Vít Bárta (VV). "žádám o zařazení nového bodu programu schůze, a to "Informace ministra práce a sociálních věcí k problematice S-karet"," řekl v žádosti dnes Bárta poslancům.

Podle něj zavádění sociálních karet provází celá řada protiprávních aspektů a pochybných praktik. "Ačkoli na to již řadu měsíců upozorňuje jak odborná veřejnost, tak i zástupci příjemců dávek, příslušníci vládnoucí koalice a výše jmenovaného ministerstva jsou v realizaci svého vysoce sporného úmyslu přímo k nezastavení. Celý projekt je přitom protkán věcnými i právními nedostatky, které náš stát, daňové poplatníky i samotné příjemce dávek přijdou velmi draho," zdůvodnil také Bárta. Ani on ale u koalice nepochodil.

Měli to začít projednávat dnes

Poslanci naopak v rámci úprav programu a na základě dohody zástupců poslaneckých klubů rozhodli o tom, že ze zářijové schůze vypustí projednávání senátní novely o zrušení doživotní imunity zákonodárců. Zabývat se nebudou ani další senátní novelou o omezení výdajů na kampaň před parlamentními, evropskými a krajskými volbami.

Obě novely měli poslanci původně začít projednávat dnes, stejně jako senátní návrh zákona o ocenění účastníků protifašistického povstání z května 1945 a jeho přejmenování na České národní povstání. Ani tuto normu ale poslanci posuzovat nyní nebudou. Z programu byl vyřazen také zákon o Národním parku Šumava, který předložilo zastupitelstvo Plzeňského kraje.

Návrh na omezení imunity členů českého Parlamentu a ústavních soudců senátoři vypracovali potom, co na jaře podobný návrh sněmovny vinou absencí o dva hlasy neschválili. Poslanci mezitím předložili normu znovu. Jejich návrh na programu schůze zůstal, avšak bez konkrétního termínu projednání.

Obě předlohy mají zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to Sněmovna nebo Senát odmítnou. Imunita se má v takových případech vztahovat jen na funkční období.

 

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…