Zrušit Senát? To už raději europarlament i EU, ozývá se v ODS

10.10.2010 21:48

Senát má dlouhodobě nejnižší důvěru občanů ze všech ústavních institucí. Podle průzkumu agentury STEM zveřejněného prvního října má Senát důvěru pouze 28 procent lidí. Europoslanec Ivo Strejček z ODS si dokonce dovede představit , že by Senát v politickém systému i v rámci úsporných opatření již nebyl. ParlamentníListy.cz zajímaly reakce jeho kolegů z ODS. Ti roztočili spirálu rušení národních i nadnárodních institucí.

Zrušit Senát? To už raději europarlament i EU, ozývá se v ODS

"Umím si představit, že součástí demokratického politického systému by nebyl nejen Senát PČR, ale ani krajská uspořádání. Návrat k bývalému okresnímu uspořádání by vrátilo výkon pravomocí blíže k zájmům běžných občanů. O institucích EU ani nemluvím, protože ty potřebují zásadní redukční dietu," uvedl Strejček.

Zrušit Evropský parlament

„Já bych měl jiný nápad. Zrušit Evropský parlament. Je stejně na nic. Nic tam neprosadíme, máme zastoupení dvě procenta a europoslanci stejně hlasují, jak jim papalášové řeknou. Ušetřilo by se aspoň za deset Senátů. Senát navíc zabránil mnoha zhovadilostem," řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jaroslav Kubera.

„Měl bych další nápad. Kdyby se zrušila sněmovna, ušetřilo by se za její provoz a 200 poslaneckých platů. Zavedl by se většinový jednokomorový systém a měli bychom tady 81 zákonodárců volených v jednomandátových obvodech," dodal Kubera.

Zrušení europarlamentu je málo. Zrušme i EU

Senátor Petr Pakosta uvedl, že na své funkci nelpí, ale že by zrušení Senátu muselo být spojeno se změnou postavení i ostatních institucí, například s posílením pravomocí prezidenta.

„A nerušil bych pouze Evropský parlament. Zrušil bych celou Evropskou unii, která bere státům peníze, velkou část spotřebují byrokraté a lobbisté a pak část milostivě vrátí zpátky a pak to vydává za ´peníze EU´. EU dále otravuje a prodražuje život občanům členských států nesmyslnými socialistickými regulacemi a téměř vše se již dnes rozhoduje v Bruselu. Zrušme tedy celou EU a ušetříme víc," přihodil senátor Pakosta.

Redakce se zeptala europoslance Strejčka, zda by mu zrušení europarlamentu nevadilo. „Zrušení Evropského parlamentu by mi určitě nevadilo. Hlasoval bych pro jeho zrušení. Je to kvazidemokratická instituce. Demokracie může fungovat pouze na národní úrovni. Žádný evropský démos-lid neexistuje, takže nemůže být ani demokracie na úrovni EU," reagoval Strejček.

Kde je Senát, uvažuje se o jeho zrušení. Kde není, tak o jeho zavedení

Místopředsedy Senátu Jiřího Lišky se redakce zeptala, co by zrušil on. Zda Senát, europarlament či EU. „Tak koukám, že kolegové Pakosta, Strejček a Kubera už všechno zrušili, tak na mě už nic nezbylo," řekl pobaveně Liška.

„Ale trochu vážněji. Zhruba polovina evropských zemích má parlament dvě komory, v druhé polovině jednu komoru. A v těch zemích, které mají jednu komoru, se debatuje o tom, že by se zavedla druhá komora. No a v zemích se dvěma komorami se zase debatuje o zrušení druhé komory. Prostě dvoukomorový systém má své výhody a nevýhody," dodal Liška. Pokud jde o europarlament, tak se Liška domnívá, že je jistou protiváhou Evropské komise. Čili by posílil jeho pravomoci ve vztahu k institucím EU, ale neposiloval by jeho vliv na úkor národních států.

Největší důvěru má dlouhodobě prezident

Europoslanec Hynek Fajmon řekl, že by leckterou instituci také zrušil, ale že to je bohužel za současných smluvních a ústavních pravidel nemožné. „Pokud by to ale šlo, tak bych hned v EU zrušil třeba evropský hospodářský a sociální výbor, výbor regionů či evropský globalizační fond," řekl Fajmon. Podle něho by také nevadilo zmenšit Senát i sněmovnu na polovinu. Pokud by taková možnost byla, podporoval by i to, aby se do Evropského parlamentu nevolilo přímo, ale aby národní parlamenty vysílaly své delegáty, jako tomu bylo na počátku fungování europarlamentu.

Co se týče českých ústavních institucí, tak podle agentury STEM prezidentovi věří 76 procent lidí, Poslanecké sněmovně 37 procent lidí a Senátu 28 procent. Nejpevněji je zakotvená důvěra vůči prezidentu Klausovi, téměř čtvrtina dotázaných (24 procent) mu určitě důvěřuje. Naopak největší intenzitu nedůvěry je možné zaznamenat u Senátu - třetina respondentů této instituci určitě nedůvěřuje.

Více:
Moravan v televizi: Peněz je habaděj, stačí zrušit armádu

Strejček (ODS): Senát je ke zrušení
STEM: Důvěryhodnost sněmovny výrazně stoupla

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …