Tři roky trvá, než uzraje nový senátor, mluví ze Štětiny zkušenost

03.11.2010 9:36

Noví senátoři jsou již sice zvoleni, skutečnými členy horní komory parlamentu ale ještě zdaleka nejsou. Senátního nováčka čeká podle místopředsedy klubu TOP 09 Jaromíra Štětiny složitá cesta nejen v prvních měsících, dobrým senátorem se stává až za tři roky, tedy minimálně v polovině svého mandátu.

Tři roky trvá, než uzraje nový senátor, mluví ze Štětiny zkušenost

Jejich základní plat bez náhrad už sice běží, ve Valdštejnském paláci ale stále nejsou doma. Tajemník Senátu Petr Kostka serveru ParlamentníListy.cz popsal, co všechno nově zvolené zákonodárce čeká v období mezi zvolením a zasednutím ve starobylém jednacím sále, kde se budou podílet na vzniku nových právních norem.

„Připomíná to samozřejmě trochu nástup do zaměstnání. Senátoři se před první řádnou, ustavující schůzí musí vyfotit pro diplomatický pas, na senátorskou průkazku a do tzv. „Zvířetníku", senátního přehledu senátorek a senátorů s funkcemi, stranickou příslušností a dalšími údaji," vysvětluje tiskový tajemník Senátu Petr Kostka.

Ústava a letáky pro veřejnost

Při té příležitosti dostanou noví zákonodárci tašku s Jednacím řádem, zákonem o platech a náležitostech ústavních činitelů, souborem právních norem pro práci senátora, mezi nimiž je i výtisk Ústavy a výjimečně také návrhy norem, které se dostanou na pořad první schůze. Tiskové podklady na další schůze už distribuují výbory, komise a kluby. Noví senátoři také dostanou soubor informačních letáků, které jsou veřejně dostupné v senátním informačním centru.

Statut zákonodárce však také předpokládá odlišný způsob odměňování. Před ustavující schůzí proto senátor navštíví Ekonomický odbor, kam dodá bankovní spojení nebo se seznámí se systémem proplácení náhrad. Zde také podepíšou senátoři smlouvu.

Nepostradatelné senátní kluby

Systém proplácení náhrad a jeho podrobné vysvětlení je ale podle Kostky spíše úkolem pro senátorské kluby. Ty jsou pro začátečníka v prvních měsících takřka nepostradatelné, seznamují ho i se zákulisím senátní budovy a orientací v ní. „Nejen v prvních měsících. K tomu, aby člověk porozuměl celému procesu schvalování norem Senátem, je třeba odborná pomoc," podotýká místopředseda klubu TOP 09 Jaromír Štětina.

Senátorem za tři roky

Volné sdružení, kterým senátní klub je, podle Štětiny vytváří „uvolněnou atmosféru, ve které se člověk pomalu učí." „Jsem tu už delší dobu, takže asi mohu odhadnout dobu, po jejímž uplynutí je člověk schopným a samostatným senátorem. Ta doba nastane asi v polovině trvání mandátu, tedy po třech letech," řekl ParlamentnímListům.cz Štětina.

Posledním z úkonů, kterým kancelář Senátu přivítá nováčky, je pracovní seminář. „Proběhne do konce roku. Ředitelé jednotlivých odborů Kanceláře Senátu na něm seznamují nově příchozí s obsahem práce svých odborů, co mohou pro senátory dělat, v čem je jejich role a podobně," doplňuje komplexní obraz Kostka.

První schůze nově zvoleného Senátu se předpokládá až 24. listopadu, do té doby musí totiž doběhnout lhůty, během kterých může způsob získání mandátů prověřovat Nejvyšší správní soud. „Do 5. listopadu běží lhůta pro podání návrhu na neplatnost hlasování, voleb nebo neplatnost volby kandidáta po II. kole senátních voleb. Do 18. listopadu pak může NSS projednat návrhy na neplatnost z prvního kola ," popisuje běh lhůt tajemník Senátu. Třiadvacátého pak přichází chvíle mandátového a imunitního výboru pro předání osvědčení o řádném zvolení novým senátorům.

Podat ruku a začít hlasovat

Následující den by pak měla podle plánů proběhnout ustavující schůze, na které noví Senátoři skládají slib. Ten přednese vždy nejmladší z nováčků, ostatní jej potvrdí podáním ruky a pak už nic nebrání tomu, aby se ujali svých hlasovacích zařízení. Poslední lhůta pro NSS, týkající se platnosti druhého kola říjnové volby, ale doběhne až 25. listopadu.

Mezitím Valdštejnský palác opouštějí jejich kolegové, kteří nedokázali nebo už nechtěli obhájit svůj mandát ve volbách. Jedním z nich letos bude i exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). „Je to rychlé, dá se to zvládnout za dosti krátkou dobu. Uklidit pracovnu, vrátiti počítač a další věci, rozloučit se na recepci jít," říká o odchodu „do civilu" bývalý senátor. Kdo by předpokládal například závěrečný večírek, na kterém by se odcházející mohli setkat s nově příchozími, mýlil by se. Posledním okamžikem senátní kariéry tak je už jen pohled na krásné barokní průčelí Valdštejnského paláce.


Čtěte také:


Foto:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…