Senát podpořil petici Zachraňte Šumavu. Kácet se bude

04.08.2011 18:25

Stav Národního parku Šumava (NPŠ) napadeného kůrovcem vedl ke vzniku petice „Zachraňme Šumavu", která apeluje na českou vládu a parlament, a žádá je o pomoc při ochraně přírodních hodnot lesů v šumavském národním parku. Senát většinou hlasů vzal petici na vědomí, čímž ji podpořil.

Senát podpořil petici Zachraňte Šumavu. Kácet se bude

„Jsme znepokojeni situací na Šumavě, kde odumírají největší plochy lesů ve střední Evropě. Lesní ekosystémy v Národním parku Šumava jsou devastovány a zcela ponechány napospas kůrovci," píše se v petici. Výsledkem jsou pak podle petentů stále se rozšiřující tisíce hektarů suchých lesů včetně zbytků původních pralesů, přičemž hrozí likvidace genofondu původního šumavského smrku a následně zbytečně vznikající stovky hektarů holin.

SLEDUJEME téma boj o Šumavu

„Nyní je kůrovcem bezprostředně ohrožen i prales v lokalitě významné pro český národ - u Pramenů Vltavy, kde rostou až 400 let staré stromy. I toto místo má být však zničeno," upozorňuje petice.

Petice vyzývá vládu a parlament k následujícím krokům:

1.         aby se bezodkladně začaly zabývat situací na Šumavě;

2.         zastavily bezohledné ničení hodnot, pro které byl Národní park Šumava vyhlášen, a zahájily jejich důslednou ochranu podle platných právních předpisů;

3.         přizvaly k řešení odborníky, samosprávu i vlastníky na obou stranách hranice;

4.         pravdivě informovaly veřejnost o stavu Národního parku Šumava a o záměrech jeho dalšího směrování;

5.         zajistily, že Ministerstvo životního prostředí ČR se bude chovat jako nezávislý státní orgán a nebude ve věcech rozhodování o Národním parku Šumava ovlivňováno úzkou zájmovou skupinou vědců a členů nevládních organizací;

6.         dodržovaly mezinárodní závazky směřující k ochraně přírodních hodnot Šumavy.

František Nykles z organizace „Petice «Zachraňte Šumavu»" připomněl, že to byli občané Šumavy, kteří vysazovali miliony stromů. „Šumava je osídlenou krajinou se 22 obcemi, a navštěvovanou ročně 2 miliony lidí," zdůraznil. Návštěvníci Šumavy jsou ale podle něj přesvědčovaní, že i suchý les je krásný. „Je třeba skončit přešlapovat na místě," naléhal na senátory. Oběma stranám je podle něj třeba vymezit území, protože na Šumavě je dost místa jako pro vědce, tak pro občany, ale i pro turisty. „Je tu dost místa pro všechny," konstatoval Nykles.

Kůrovcová kalamita není pod kontrolou, tvrdí Stráský

Parlamentnílisty.cz se dotázaly Ředitele správy Národního parku Šumava (SNPŠ) Jana Stráského, jaké jsou informace o termínu, kdy má začít vylétávat kůrovec, protože se mezi odborníky hovoří už doslova o několika málo dnech.

„Samozřejmě to záleží na počasí a na dalších okolnostech. Není to přece stroj, ale příroda," směje se Stráský. Navíc je podle něj kůrovec umístěn na stromech zhruba ve třech úrovních, pod korunou, ve středu a dole u země. Je proto třeba uvážit, zda sanovat stromy „na stojato", nebo je pokácet. „Podle předpokladu by však měl kůrovec vylétnout v polovině příštího týdne," řekl Stráský pro ParlamentníListy.cz. Váhání proto podle něj není na místě, protože protahování hrozí tím, že pomoc šumavským lesům by už mohla být neúčinná.

Jeho vystoupení v Senátu bylo podle očekávání věcné a stručné. „Nejsem poprvé v Senátu kdy se projednává Šumava. Jednáme o petici, u níž nejstarší podpis je starý 3 roky. Za tu dobu  byly odstraněny na Šumavě 3miliony stromů," upozornil senátory Stráský.

Ředitel SNPŠ dále připomněl, že před mnoha lety byl tento les vytvořen člověkem. Pak z něj byl vytvořen národní park, u nějž se předpokládalo, že se o něj bude člověk starat. „Škrtli jsme starání na 25 procentech, ale o těch 75 procent se musíme postarat," konstatoval mimo jiné.

„Plníme vše, co je rozumné," dodal.

Stráský vidí v současné době nebezpečí také v jiné oblasti. „Zákon o ochraně přírody je napsán tak, že vše co chcete udělat, je na výjimku. Musí se tedy čekat na administrativní procesy, kůrovec ale nečeká," řekl Stráský. „Kůrovcová kalamita není pod kontrolou," uzavřel Stráský svůj projev před senátory.

Senátoři podporují Stráského napříč politickým spektrem

Konání Správy Národního parku Šumava podporuje také komunistická senátorka Marta Bayerová. „To přece není věc, u níž bychom se měli zamýšlet nad tím, kdo je z jaké politické strany," konstatovala. „Jsem například jednoznačně na straně svého kolegy z ODS senátora Pavla Eyberta z ODS," řekla pro ParlamentníListy.cz. Marta Bayerová působí řadu let v komunální politice a je přesvědčená, že pro podrobná rozhodnutí, jako je právě projednávaný šumavský národní park, je to velmi vhodný předpoklad.

Navíc působila Bayerová v minulých letech jako poslankyně, a jako taková Šumavu několikrát navštívila, protože byla členkou sněmovního Výboru pro veřejnou správu a životní prostředí „Byli jsme tam před lety, a už tehdy bylo jasné, že je to velký průšvih," vzpomíná Bayerová. „Nicméně se to neustále zametalo pod koberec a situaci komplikovalo i to, že se tam střídal jeden ministr za druhým," dodává.

Velké naděje vkládala Marta Bayerová do ministryně životního prostředí Rut Bízové, navržené ODS v minulém roce, která však vydržela ve svém úřadě pouhé tři měsíce. „Brala to opravdu poctivě, a jak to umíme my ženské, i srdcem," vzpomíná Bayerová. "Ten kůrovec už je nebezpečím pro celé Jižní Čechy," varuje senátorka. „Musí se s tím začít velmi rázně jednat," dodala.

Národní park Šumavu čeká také kontrola hospodaření a nakládání s finančními prostředky v minulých letech. Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu vyhovělo žádosti senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí z minulého roku a zařadilo Národní park Šumava do plánu své kontrolní činnosti pro letošní rok.

Senátoři po vyslechnutí všech příspěvků schválili usnesení, které jim navrhl výbor, v němž podpořil stanovisko Správy Národního parku Šumava a jeho ředitele Jana Stráského. Pro se vyslovili 53 senátoři, nikdo nebyl proti, jen 6 sociálních demokratů a senátor Jiří Čunek za KDU-ČSL se zdrželi hlasování.

Psali jsme:
Boj o kůrovce v Senátu. Kubera hovořil o ekoteroristech s mindrákem

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

PETICE ZACHRAŇME ŠUMAVU

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

            My, níže podepsaní občané České republiky prostřednictvím této petice apelujeme na českou vládu a parlament ve věci ochrany přírodních hodnot lesů v Národním parku Šumava:

              Jsme znepokojeni situací na Šumavě, kde odumírají největší plochy lesů ve střední Evropě. Lesní ekosystémy v Národním parku Šumava jsou devastovány a zcela ponechány napospas kůrovci. Výsledkem jsou stále se rozšiřující tisíce hektarů suchých lesů včetně zbytků původních pralesů, likvidace genofondu původního šumavského smrku a následně zbytečně vznikající stovky hektarů holin. Nyní je kůrovcem bezprostředně ohrožen i prales v lokalitě významné pro český národ - u Pramenů Vltavy, kde rostou až čtyři sta let staré stromy. I toto místo má být však zničeno.

Národní park Šumava byl založen pro ochranu přírodních hodnot Šumavy, především lesů, které zaujímají většinu jeho rozlohy. Jeho posláním je uchování a zlepšování unikátního přírodního prostředí, nikoli experimentování malé uzavřené skupiny nezodpovědných státních úředníků a „ekologů".

Lesy v Národním parku Šumava jsou dědictví, které nám zanechali naši předkové, a nikdo nemá právo o ně připravit generace, které přijdou po nás.

Nechceme na Šumavě lesy kácet, chceme, aby se o ně řádně pečovalo, aby se postupně zlepšovala jejich přirozená druhová skladba.

Vyzýváme proto Vládu a Parlament České republiky, aby:

•1.     se bezodkladně začaly zabývat situací na Šumavě;

•2.     zastavily bezohledné ničení hodnot, pro které byl Národní park Šumava vyhlášen, a zahájily jejich důslednou ochranu podle platných právních předpisů;

•3.     přizvaly k řešení odborníky, samosprávu i vlastníky na obou stranách hranice;

•4.     pravdivě informovaly veřejnost o stavu Národního parku Šumava a o záměrech jeho dalšího směrování;

•5.     zajistily, že Ministerstvo životního prostředí ČR se bude chovat jako nezávislý státní orgán a nebude ve věcech rozhodování o Národním parku Šumava ovlivňováno úzkou zájmovou skupinou vědců a členů nevládních organizací;

•6.     dodržovaly mezinárodní závazky směřující k ochraně přírodních hodnot Šumavy.

Děkujeme.

Petiční výbor: (jméno, příjmení, adresa bydliště)

Ing. František Nykles, Fr. Liszta 12, 323 00 Plzeň

..................................................................................................

Svaz obcí Národního parku Šumava, 384 73 Stachy 422

..................................................................................................

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn

kterýkoliv člen petičního výboru (klauzule vyžadovaná §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…