Fanoušci Schwarzenberga a Zemana se poprali na síti. Přidal se i senátor

08.06.2013 19:00

Ani povodně neuhasily vášně planoucí mezi tábory stoupenců prezidenta Miloše Zemana a jeho poraženého soupeře Karla Schwarzenberga, což ukázalo i vyjádření předsedy TOP 09 na jeho facebookovém profilu. Podle politologa Petra Sokola je přímá prezidentská volba akcelerátorem rozdělení společnosti, pokud už před ní společnost rozdělená je.

Fanoušci Schwarzenberga a Zemana se poprali na síti. Přidal se i senátor
Foto: hns
Popisek: Kdo bude nakonec prezidentem České republiky, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg ?

Lednová přímá prezidentská volba rozdělila českou společnost na dva nesmiřitelné tábory. A ani pět měsíců, které uplynuly od jejího konání, nedokázalo mezi nimi příkopy zahladit. Svědčí o tom i průzkumy veřejného mínění, které přisuzují Miloši Zemanovi podporu od 51 do 55 procent, což odpovídá počtu lidí, kteří mu dali hlas ve druhém kole prezidentské volby. A podobné rozdělení přinesla i diskuse na facebookovém profilu Karla Schwarzenberga, kde předseda TOP 09 vyjádřil podporu i účast lidem postiženým povodní.

Příznivci Karla Schwarzenberga na jeho sdělení reagují tvrzením, že přesně takhle by se měl vyjadřovat český prezident. V diskusi proto píší, že to je projev hodný státníka. Z druhého tábora zaznívá, že kdyby totéž napsal Zeman, bylo by to špatně. Jedna z diskutujících vzkázala: „Jdi spát, politická mrtvolo.“ Další zase upozorňuje na to, že postižení teď mají jiné starosti než číst slova podpory na Facebooku.

Nabídka Hradní stráže zesměšňována, facebookový vzkaz veleben

Šéf TOP 09 rozlítil i senátora Jaroslava Doubravu. „To je jenom snaha zalíbit se lidem. Podle mě to je velice populistické a k problému s povodněmi nic neříkající. Také mi vadí, že hodil všechny oběti do jednoho pytle. Nemůže srovnávat blbečky, kteří riskují na loďkách, s těmi, co jim spadl barák na hlavu. Je zajímavé, když Zeman řekne, že pošle na pomoc členy Hradní stráže, které může uvolnit, tak je zesměšňován. A tenhle, který neudělal nic konkrétního, je vynášen do nebes jen za to, že vyjádří podporu tímto způsobem,“ říká pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Doubrava.

„Přímá prezidentská volba, a ten český příklad to potvrdil, je akcelerátorem rozdělení společnosti. To znamená, že ona sama ho nevytvoří, ale pokud v té společnosti rozdělení je, tak přímá volba v drtivé většině případů ty příkopy mezi dvěma částmi společnosti prohloubí. To se stalo v České republice,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog z vysoké školy CEVRO Institut.

Soupeři z přímé volby ze sebe potřebují dělat lídry pravice a levice

„Antagonismus mezi Zemanem a Schwarzenbergem stojí na nějakém rozdělení společnosti. Je to rozdělení, které je více než politické. Je to rozdělení, které je do značné míry postavené na tom, co si lidé myslí, kam patří Česká republika, jak si vysvětlují dějiny. Je to prostě nejhlubší rozdělení na pravici a levici, a to přesto, že oba dva ve skutečnosti pravici ani levici nereprezentují. Ale voliči si je do nich promítají,“ vysvětluje Petr Sokol.

Jejich přestřelkám a sporům dávno po volbě se ale nediví. „Oni se vzájemně potřebují, protože potřebují ze sebe dělat lídry pravice a levice. Tak se snaží voliče na sebe upínat tím, že jeden na druhého útočí. Ale ta polarizace, přestože by si to oba ti pánové přáli, se nemusí promítnout do parlamentních voleb. Oba – pro Zemana to platí víc, pro Schwarzenberga ale částečně také – jsou ve skutečnosti jakoby bokem hlavní vládní politiky,“ poukazuje politolog na to, že v předchozích podobných střetech Havel-Klaus, Klaus-Zeman či Topolánek-Paroubek nikdy nechyběl premiér.

Premiér, který spí, by už byl problém

„Ale když se podívám na aktuální situaci kolem povodní, tak Petr Nečas není mimo. Naopak je z nich jediný, kdo ´je při vědomí´, stará se o občany i o zemi a nedělá nějaká silácká prohlášení nebo rádobyvtipné poznámky jako Miloš Zeman. Mám tím na mysli jeho vystoupení o povodních a tu jeho poznámku o novinářích. Vtipkovat na téma utopení v tomto čase není ve střední Evropě úplně zvykem,“ podotýká Petr Sokol.

Polarizace Schwarzenberg - Zeman se podle něj promítne do parlamentních voleb v tom, že jejich tématem bude, kdo se na levici a pravici stane „Zemanem“ a „Schwarzenbergem“. „Zeman může do určité míry být lídrem levice v parlamentních volbách, jen je otázka, jak by se to projevilo na ČSSD. Ale u Schwarzenberga nemůže fungovat to, co fungovalo v prezidentských volbách. Prezident, který občas spí, lidem u nás nevadí. Premiér, který občas spí, to už je podle mě problém. Na pravici se proto hledá ´Schwarzenberg´, tedy ten, kdo tu polarizaci převezme na sebe,“ myslí si Petr Sokol.

Schwarzenberg nestrávil to, že si lidé vybrali Zemana

Senátor ze sdružení Severočeši.cz Jaroslav Doubrava má pro nesmiřitelnost Schwarzenbergova a Zemanova tábora prozaičtější vysvětlení. „Podle mého názoru Schwarzenberg dodnes nestrávil to, že národ nakonec dostal rozum, nevolil jeho, ale dal hlas Zemanovi, že si lidé uvědomili, co by to znamenalo, kdyby na Hradě seděl Schwarzenberg,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Doubrava.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

„Já nadskakuji v okamžiku, kdy si uvědomím, že Schwarzenberg vyjednává prodej Lobkovického paláce Němcům. Z jakého důvodu, proč, vždyť na to nemá ani právo. A podívejte se, jak se postavil k Sudeťákům. S tou prohrou se nemůže smířit ani on, ani jeho příznivci, tak vyřvávají nesmysly proti Zemanovi. Kopat do Zemana jenom proto, že je na Hradě on, a ne Schwarzenberg, to neuznávám,“ tvrdí senátor a připomíná do očí bijící „objektivitu“ Schwarzenbergových stoupenců.

Zemanova viróza byla pro legraci, Kalouskovi stačí omluva

„Podívejte se, jak dloubou do Zemana, jak si dělají legraci z jeho virózy. Nevím, jestli opravdu měl tu horečku 39,5. Vím, co to znamená, vím, že je při ní člověku už opravdu zle. Ale pak ukáže Nova totálně ožralého Kalouska. Vím, že Kalousek je ožrala, on se dokáže ožrat v Senátu, on se dokáže ožrat tak, že v přímém přenosu televize zvrací. Ale to je vcelku v pohodě, on se omluví a nic se neděje. V tom by se měli novináři nad sebou zamyslet a zmírnit vůči Zemanovi. Tím okamžikem by zmírnil i on vůči nim. To jeho vyjadřování vůči novinářům je totiž svým způsobem jen obrana,“ domnívá se Jaroslav Doubrava.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…