Vláda nevyhověla Pecinovi, návrh na generální inspekci nestáhne

01.02.2010 19:52

Generální inspekce měla v rámci policejní reformy sjednotit kontrolu bezpečnostních sborů. Jejím úkolem mělo být vyšetřování nejen trestných činů policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a vězeňské služby.

 Vláda nevyhověla Pecinovi, návrh na generální inspekci nestáhne

Ministr vnitra Martin Pecina (nominovaný ČSSD) neuspěl na dnešním zasedání vlády s návrhem, aby kabinet stáhl ze sněmovny návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Vyplývá to z výsledků jednání úřednického kabinetu zveřejněných na webu Strakovy akademie. Normu připravenou tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS) schválil v březnu minulého roku kabinet Mirka Topolánka. Sociální demokraté k ní mají výhrady, na jejich žádost se dosud nedostala na program jednání dolní komory. 

Topolánkova vláda navrhla, aby ředitele inspekce jmenovala vláda po projednání sněmovnou, jejíž výbor či komise by měly činnost inspekce kontrolovat. ČSSD takovou kontrolu označila za nedostatečnou, i když tvrdí, že vytvoření nezávislé inspekce také podporuje. Při představení normy ale podle svého bezpečnostního experta Jeronýma Tejce zvažovala, že bude požadovat buď její dopracování, nebo radikální změny. 

Neustálé odsouvání 

Sociální demokraté opakovaně normu odkládali. Loni v říjnu Langer obvinil levicové poslance z toho, že tak "de facto brání nezávislému vyšetřování trestné činnosti policistů, celníků, příslušníků Vězeňské služby i inspekce samotné". 

Generální inspekce měla v rámci policejní reformy sjednotit kontrolu bezpečnostních sborů. Jejím úkolem mělo být vyšetřování nejen trestných činů policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a vězeňské služby. Působnost se neměla vztahovat na hasiče ani na Bezpečnostní informační službu (BIS). 

Nezávislost především 

Na rozdíl od své předchůdkyně měla být inspekce zcela nezávislá na ministerstvu vnitra. Vyšetřovat měla trestné činy nejen policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a Vězeňské služby.

Současný stav, kdy inspekce podléhá ministerstvu vnitra, odborníci kritizují a poukazují na možnou politickou zneužitelnost. 

Současná inspekce policie oficiálně vznikla k 1. lednu loňského roku v souvislosti s policejní reformou. Jde o přímou pokračovatelku Inspekce ministra vnitra (IMV), která však neměla pravomoc odhalovat a vyšetřovat trestné činy civilních zaměstnanců policie. Zatímco ředitele IMV jmenoval ministr vnitra, šéfa inspekce policie už vybrala vláda - ta do funkce předloni v prosinci potvrdila dosavadního ředitele IMV Zdeňka Pelce.

Foto: nku.cz 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…