Autistická vláda temných Kalouska a Nečase, durdí se Sobotka

28.09.2010 11:11

Jak se zdá, je 118 hlasů v Poslanecké sněmovně až příliš velkým pokušením pro „temné stránky povah Nečase a Kalouska." Alespoň tak vidí situaci, kdy je česká společnost zmítána sociálními demonstracemi a stále více se diferencuje, Bohuslav Sobotka. Příčiny sociálních nepokojů se staly předmětem i jeho komentáře na blogu Aktuálně.cz.

Autistická vláda temných Kalouska a Nečase, durdí se Sobotka

Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nabyl premiér Petr Nečas na základě většiny v Poslanecké sněmovně „sebevědomím" a začal podléhat pokušení "válcovat" společnost.

„Nejprve začal s opozicí a nyní pokračuje válcováním odborů. Vrací se tak do starých kolejí Topolánkova a Julínkova autistického stylu vládnutí," uvedl Sobotka. A dále dodal, že přirozenou reakcí na jeho kroky je ale pak právě silnější odpor a rozdělování společnosti.

Sobotka ve svém blogu uvádí, že Nečas sice proklamoval krátce po volbách zlepšení politické kultury a nutnost hledat shodu s opozicí na zásadních dlouhodobých změnách, ale s odstupem času se jen málo Nečasových slibů uvedlo do praxe.

„Znělo to velmi hezky, ale byl jsem od počátku k podobným prohlášením poněkud skeptický. Zejména proto, že Petr Nečas byl loajálním členem Topolánkova kabinetu, který dialog s opozicí nevedl, vsadil na politickou korupci přeběhlíků a válcování opozice čistě matematickou většinou jednoho či dvou hlasů."

Opozice tak v praxi podle Sobotky získala ty nejméně významné výbory či komise. „Koalice zamítá mechanicky všechny opoziční návrhy zákonů. Jednání o zásadních koncepčních změnách neprobíhají, vláda je ale fakticky realizuje svými nepromyšlenými plošnými škrty."

Koaliční vláda se nepoučila

Hlavní překážky úspěšných kroků současné vlády Nečas spatřuje v tom, že vláda není schopná vést sociální dialog. „Odbory postavila před hotovou věc, všechna jednání byla čistě formální, vládní představitelé nebyli schopni žádného, ani dílčího kompromisu."

Vyhrocené sociální situaci také odpovídá demonstrace 40 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru, podle Sobotky si ji Nečasova vláda přímo vynutila. „ Zaměstnance vyprovokovala. Svou arogancí, neschopností jednat, urážlivými výroky a „ořezávání sádla". To, že k demonstraci vůbec muselo dojít, je prvním selháním Nečase jako premiéra, který má odpovědnost i za udržení sociálního smíru," zlobí se Sobotka.

Sobotka je přesvědčen, že koaliční vláda se ani z toho nepoučila. Svůj cíl - tarifní reformu se i přesto chystá provést. „Vymýšlí způsob, jak jinou metodou dosáhnout téhož cíle, tarifní tabulky sice formálně zachovat, ale vytvořit dálnici k jejich masovému obcházení. Nečas se tak chystá vysmát všem 40 tisícům demonstrujících, i těm, které zastupovali. Může si to dovolit, má většinu 118 poslanců ve sněmovně."

"Ale neměl by být předseda vlády premiérem tak trochu celé země? Neměl by mít v sobě schopnost naslouchat také těm, kdo vládní strany kritizují? Kdo vládní strany nevolili, ale jsou daňovými poplatníky a občany?"

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…