Koalice se s církvemi vyrovná. VV však nebudou štědré

23.11.2010 7:26

Odložené vyrovnání státu s církvemi by se mělo začít připravovat už v příštím roce. Jak ale přiznali členové stran vládní koalice, jde o natolik politicky citlivé téma, že se do něj pouštět nikomu příliš nechce. Menší rozkol také zřejmě nastane ve věci definitivní podoby vyrovnání. Například plány Věcí veřejných se od původní koncepce prosazované Topolánkovou vládou značně liší.

Koalice se s církvemi vyrovná. VV však nebudou štědré

Návrat církevního majetku k původnímu vlastníkovi alespoň formou finančních kompenzací dokázal v první polovině roku 2008 pravidelně plnit titulní strany deníků. A pro tehdejší vládní koalici ODS, lidovců a zelených to znamenalo značně negativní kampaň. Opozice v čele s Jiřím Paroubkem poukazovala zejména na to, že astronomická částka 270 miliard, kterou měl podle původního návrhu i s úroky český stát církvím vyplatit, je značně nadhodnocená a země v době hrozící krize si takové výdaje nemůže dovolit.

Hrdina: Budeme mít co dělat

Politickou žhavost tématu připouští představitelé nové koalice, opět v čele s ODS, i nyní, kdy by na prosazení finančních náhrad církvím měl kabinet Petra Nečase pohodlnou 118kovou většinu. „Věci veřejné mají vlastní koncepci, jak řešit vyrovnání státu s církvemi tak, aby to nezatížilo příliš státní rozpočet. Situaci obcí, ve kterých jsou díky nevyřešené otázce církevních restitucí vázány pozemky, je třeba do konce volebního období vyřešit," řekl Parlamentním Listům.cz expert VV v oblasti kultury Jan Hrdina.

Jeho strana navrhuje, aby církev získala zpět především stavby. Nevrácené polnosti a lesy by se měly podle Véček převést obcím a státu. Církve by též měly pobírat roční „příspěvek na údržbu kostelů," píše se v programu VV. „Nicméně jde o téma, do kterého se asi nikomu příliš nechce, v ateistickém Česku je vyrovnání s církvemi nepříliš populární. Do roku 2014 budeme mít v tomto ohledu skutečně co dělat," poznamenal Hrdina.

Tomu odpovídá i výsledek jednání koaličních expertů v této otázce. Odborné týmy tří stran nedokázaly najít shodné stanovisko, proto byla otázka vyrovnání s církvemi postoupena přímo koaliční K9. Ani ta ale nenalezla společnou cestu, jediným výstupem patrným ve vládním programu je proto příslib vyřešit vše do konce volebního období.

Benda. Je to naše povinnost, to vyřešit

Že skutečně nejde u voličů o populární téma, připouští i poslanec ODS Marek Benda. „Kdy na toto téma přijde řada, upřímně řečeno nevím, bude tam rozhodně zajímavá diskuse s koaličními partnery. Je ale naší povinností toto téma uzavřít do konce volebního období," reagoval pro ParlamentníListy.cz. ODS má podle Bendy na věc konstantní názor. Bude se tedy držet koncepce, která se objevila už v Topolánkově kabinetu. Tedy nabídnout církvím finanční kompenzaci, čímž se uvolní dosud blokovaný majetek a církve přestanou být na státním finančním příspěvku závislé.

S církvemi a náboženskými společnostmi se chtěla původně vyrovnat finančně už Topolánkova vláda, která v této věci začala konat první rozhodné kroky. Narazila ale nejen u opozice, ale také ve vlastních řadách. Mluvčím odpůrců uvnitř strany se stal zejména poslanec Vlastimil Tlustý. Návrh na základě dohody z roku 2007 předložil Topolánkův kabinet v dubnu 2008. V červnu téhož roku zákon „zazdila sněmovna, vznikla dokonce i odborná komise. Ta jen velmi těžko hledala shodu, jak vyrovnání vyřešit, definitivně téma usnulo s pádem kabinetu na jaře roku 2009.

Čtěte také:
Vláda chce majetkové vyrovnání s církvemi. Slíbila jej obcím
Vyrovnání s církvemi je prioritou, slibuje Besser
Nečas: Stát by se měl s církvemi dohodnout v příštím roce
Klaus: Jmenování Duky je významná etapa ve vztazích církve a státu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…