Vláda projedná progresivní zdanění a možnosti prodávat půdu cizincům

24.11.2010 8:48

Bohatí lidé by mohli v budoucnu platit daň z příjmu s vyšší sazbou než lidé s menšími příjmy. Tuto novelu o dani z příjmu fyzických osob, kterou připravila sociální demokracie, by měla během středy posoudit vláda.

Vláda projedná progresivní zdanění a možnosti prodávat půdu cizincům

Podle ČSSD by lidé vydělávající do 1,2 milionu ročně platili i nadále daň 15 procent. Ti s vyššími příjmy by platili daň 30 procent. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by se i tímto způsobem daly zajistit peníze na financování veřejných výdajů.

Legislativní rada vlády kabinetu ale doporučuje návrh zamítnout. Potvrdil to její předseda a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Vláda totiž podle něj v programovém prohlášení říká, že nebude daň z příjmu fyzických osob zvyšovat.

Škromach ale namítá, že vláda nehledá zdroje na příjmové stránce rozpočtu. „Možná, kdyby tady byla stejná daňová kvóta jako v roce 2006, kdy končila naše vláda, tak by státní rozpočet měl na příjmech o 90 až 100 miliard korun více. A toto je vlastně takový náš malý příspěvek k diskusi o tom, kde vzít zdroje na financování veřejných výdajů," zmínil k tomu Škromach.

Pospíšil však s tímto bojem proti vysokým schodkům nesouhlasí. „Já s těmito argumenty nesouhlasím, domnívám se, že v době, kdy ekonomika příliš neroste, není možné zvyšovat daně. Naopak je potřeba podporovat podnikatelský sektor a dělat vše pro to, aby se oživil růst. Tedy není možné zvyšovat daně v tuto chvíli," vysvětlil ministr pro Český rozhlas.

Budou moci u nás cizinci nakupovat půdu?

Cizinci by u nás měli získat možnost nakupovat zemědělskou půdu. Umožnit jim to má novela devizového zákona, kterou se také bude zabývat kabinet. Zákaz prodeje si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie s tím, že výjimka skončí v květnu 2011. Dosud tedy podle zákona cizinci zemědělskou půdu nakupovat nesmějí.

Podobnou výjimku si Česko vyjednalo při vstupu do Unie i pro nákup nemovitostí určených k bydlení. Na to se ale vztahovalo jen pětileté přechodné období. Tím pádem od května 2009 zákaz už neplatí.

Na zemědělskou půdu jsme ale požadovali výjimku na sedm let, která proto vyprší příští rok. V případě, že by se do konce přechodného období nepodařilo změnu devizového zákona schválit, nebudou moci kvůli nadřazenosti evropského práva potom katastrální úřady zamítat návrhy na vklad vlastnického práva u pozemků, které bude kupovat cizinec.

Zákon o léčivech "stará" sněmovna nestačila projednat

Vláda také posoudí návrh novely zákona o léčivech, který definuje, co se rozumí léčivými přípravky pro genovou a buněčnou terapii. Norma, kterou už schválila předchozí vláda Jana Fischera, také ruší nevhodné zařazení lidských tkání a buněk mezi léčivé přípravky. Zákon v létě spadl pod stůl, protože ho tehdejší sněmovna nestihla projednat před koncem mandátu.

Ministři by měli posoudit i komunistický návrh na snížení příplatků za funkce v parlamentu. Předloha počítá s tím, že by klesly o třetinu. Opatření by mělo přinést úspory v řádu milionů korun ročně. Vláda už před časem schválila vlastní návrh, který má snížit plošně platy všech ústavních činitelů o pět procent, proto s největší pravděpodobností návrh KSČM nepodpoří.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…