Na slib o nezvyšování daní vláda zapomíná. Ani Véčka nepomohou

21.02.2011 21:21

Poslední porada ekonomických ministrů ještě více přiblížila vládu dalšímu porušení slibu, který daly strany vládní koalice v podobě nezvyšování daní. Už v minulém roce rozhodl Nečasův kabinet o zvýšení přímých daní, teď bude prostřednictvím zvýšené sazby DPH ždímat obyvatele i na nepřímých daních.

Na slib o nezvyšování daní vláda zapomíná. Ani Véčka nepomohou

Pravicová vláda a zvyšování daní by mohlo být považováno za protimluv, ale v podání kabinetu Petra Nečase tomu tak není. Navzdory tomu, že ODS i TOP 09 se před volbami bušily v prsa, že ozdravení veřejných financí lze provést bez zvyšování daní jen za cenu úspor ve výdajové části státního rozpočtu, přijde od nich po zvýšení přímé daně ke slovu i razantní zvýšení daně nepřímé.

Do rozporu se svými sliby se tři vládní strany dostaly hned po dvou měsících fungování, kdy kývly na snížení slevy na daňového poplatníka o 1200 korun a na dítě o 240 korun ročně. Tzv. povodňovou stovkou přihrály do státního rozpočtu navíc přibližně pět miliard korun tím, že každému poplatníkovi zvýšily přímou daň.

Podle Véček jsou kompenzace vyšší DPH dostatečné

Nyní se Nečasův kabinet sápe po téměř 60 miliardách nepřímých daní, které má státnímu rozpočtu vynést zdvojnásobení sazby DPH u čtvrtiny nakupovaných položek. Připravované zvýšení daní tak zvýší míru státního přerozdělování tak typické pro levicové vlády, protože ruku v ruce se zvýšením DPH půjde kompenzace v podobě sociálních dávek.

Věci veřejné tyto kompenzace hájí jako dostatečné. „Dopad zvýšení DPH na rodinu s dvěma dětmi je 6000 korun za rok a sleva na dani za jedno dítě je 3000 korun na rok, to znamená, že jde o plnou kompenzaci," uvádí pro ParlamentníListy.cz Jakub Žižka, ředitel odboru komunikace VV. Zároveň ale přiznává, o podobě kompenzace důchodcům pomocí valorizace se teprve vedou diskuse.

Koalice své plány může prosadit jen surovou vůlí

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek považuje vládu za nevěrohodnou, a tak očekává, že až se jí to bude hodit, tak kompenzace zruší, což tvrdě dopadne na nízkopříjmové skupiny. „Nižší sazba DPH totiž byla kanálem, který chudším alespoň částečně zajišťoval přívod levnějších potravin, ale vláda teď ten kanál usekla," říká ekonomický expert ČSSD pro ParlamentníListy.cz.

V důsledku vyšší sazby DPH očekává stínový ministr inflaci minimálně dvě až tři procenta, i když přesné propočty zatím nemá. Překvapí však tvrzením, že k plánovaným opatřením skutečně dojde. „Nebyl bych takový pesimista, protože nálada ve společnosti je hodně odmítavá. Když budou mít surovou politickou vůli, tak to samozřejmě prosadí, ale je otázkou, jestli se jim ta vůle nerozpadne," zamýšlí se Mládek.

Návazně dojde i k úpravě životního minima

Zdvojnásobení DPH by mohlo zvýšit počet žadatelů o dávky v hmotné nouzi. „Propočítávali jsme možnou výši životního minima a jak se posunou nároky. Ale spíš než sociálními dávkami se kompenzace plánují přes slevy na dani. I tak už byly připraveny některé verze počítající s dopady, ale musíme počkat na definitivní rozhodnutí," dodává pro ParlamentníListy.cz Lucie Benešová z odboru sociální politiky MPSV.


K věci:


Foto: Zbyněk Pecák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…