Němcová u podrobného výslechu. Soudce ji zkoušel z ekonomie

22.02.2011 11:41

Před Ústavní soud předstoupila jako svědkyně předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Ústavní soud ji vyslýchal kvůli návrhu ČSSD na zrušení úsporných opatření, která v sociální oblasti prosadil kabinet premiéra Petra Nečase. Ten u soudu již vypovídal při minulém jednání. Soud po výslechu Němcové ale kvůli vyhlášení nálezu jednání přerušil na neurčito.

Němcová u podrobného výslechu. Soudce ji zkoušel z ekonomie

Premiér Petr Nečas před soudem postup koalice hájil s tím, že v případě nepřijetí úspor reálně hrozily "značné hospodářské škody". Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského ale zajímalo, zda by se deficit rozpočtu nepřijetím příslušných norem přijatých ve stavu legislativní nouze prohloubil, anebo by zůstal stejný,. Nakonec z odpovědí Nečase získal informaci, že by zůstal stejný, ale prohloubil by se jen v porovnání s představou vlády.

ČSSD má za to, že vládní koalice projednáním úsporných opatření ve stavu legislativní nouze tento institut zneužila, když svolala mimořádnou schůzi a neumožnila tak standardní obecnou rozpravu, do níž by se mohli zapojit všichni zákonodárci.

Němcová  ale u soudu dnes řekla, že ona při vyhlášení legislativní nouze vycházela z jednacího řádu Poslanecké sněmovny a konzultovala tento postup s legislativním oddělením sněmovny. Také namítla, že vyhlášení stavu legislativní nouze se již dělo i v minulých obdobích, vyjmenovala například zaměstnanecké benefity. "Postupovala jsem stejně, jak bylo i v minulosti při žádosti vlády běžné, vyhlášení legislativní nouze jsem konzultovala s právníky, které sněmovna má, a rozhodnutí musela potvrdit sněmovna jako celek," řekla Němcová soudu.

Podle ní vedení dolní komory parlamentu návrh vlády nepřezkoumává, pouze stanovuje dobu trvání stavu legislativní nouze.

Obecná rozprava nebyla, připomněla Wagnerová

Soudkyně Wagnerová se ale při výslechu Němcové z pozice zpravodajky pozastavila nad délkou obecné rozpravy, kterou poslanci k materiálu vedli ještě před tím, než došlo k jeho předložení ve stavu legislativní nouze. "Prakticky neproběhla obecná rozprava," uvedla k tomu Wagnerová. Navíc se soudkyně podivila nad tím, že i když balík sociálních škrtů měnil najednou 18 zákonů, vystoupit na jednání Sněmovny mohli jen ti, kdo mají přednostní právo, jako jsou třeba předsedové klubů. . Právě na to si u soudu stěžovala ČSSD.

Také se Wagnerová zajímala o dodržení zákonných lhůt. Němcová ale připomněla, že poslanci měli návrh na stole již od počátku října. "Snahy kabinetu zkrátit jednací lhůty byly ve sněmovně opozicí vetovány," opáčila k tomu Němcová.

Horko bylo Němcové kvůli otázce na hospodářské škody

Předsedkyně sněmovny Němcová pak musela čelit otázkám na to, zda by v případě nepřijetí úspor reálně skutečně hrozily "značné hospodářské škody".Z jakých dokladů a skutků jste toto odvodila?" tázal se jí soudce Jan Musil.

Podle Němcové bylo ale nutné "dát do nějakého režimu rozpočet pro rok 2011".  "Jinak hrozilo, že budou porušena pravidla pro veřejné rozpočty a šlo také o otázku snížení ratingu  a sazeb, za něž si Česká republika půjčuje v zahraničí," odvětila předsedkyně dolní komory.

"Vzala jste v potaz to, že tyto ratingové agentury se velmi často mýlí?" ptal se Němcové Musil a připomněl omyly například při hodnocení irské ekonomiky krátce před jejím prudkým pádem. Němcová odpověděla, že při rozhodování brala v potaz nejen ratingové agentury, ale také odborný tisk. 

Jsou podle ní i případy, kdy se řídí podle názoru některého z kolegů, který má ekonomické vzdělání anebo se touto otázkou zabývá. "Spoléhám na jeho argumenty. Také je nezanedbatelné, co rok a půl ukazoval i vývoj v zemích EU v souvislosti s hospodářskou krizí." 

O návrhu hlasoval Senát ještě ve starém složení

Sociálním demokratům vadí také skutečnost, že o návrhu hlasoval Senát ještě ve starém složení, přestože v té době již byli zvoleni noví senátoři. Po doplňujících volbách získala ČSSD v horní komoře většinu a v případě pozdějšího projednání mohla vládní návrh odmítnout.

Schválená opatření určily změny v nemocenském pojištění, sociální podpory a dalších oblastech. Jedná se o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné či příspěvek na péči. Úsporu kabinet vyčíslil na 24 miliard korun.

Související:

Fotokoláž: rep

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…