Izraelský premiér se v Praze chlubil protiraketovým systémem

07.04.2011 23:47

Na úspěch nově rozmístěného izraelského protiraketového systému Iron Dome, který ve čtvrtek zlikvidoval dvě střely z pásma Gazy, upozornil v Praze izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izraelský premiér se v Praze chlubil protiraketovým systémem

Na tiskové konferenci po jednání s českým premiérem Petrem Nečasem zdůraznil, že nechce vytvářet falešná očekávání, protože ne každá střela může být systémem zachycena. 

"Během mého setkání s panem premiérem došlo k události, která je opravdu mimořádná z vojenského hlediska. Protiraketový systém Iron Dome úspěšně zlikvidoval dvě rakety, dva projektily," oznámil Netanjahu. Izrael podle něj systém nasadil bez testování. "První skutečný test v reálné situaci nastal a systém obstál velmi dobře," řekl. 

Úspěch systému dává podle něj naději, že se Izraeli časem podaří vyvinout lepší obranu pro vlastní civilisty.  

Netanjahu doufá, že současná napjatá situace okolo pásma Gazy se uklidní. "Ale nebudeme se zdráhat podniknout nutné ofenzivní i defenzivní kroky, abychom bránili naše občany," dodal. 

Spolupráce ČR a Izraele posílí

Premiéři Izraele a České republiky Benjamin Netanjahu a Petr Nečas jednali ve čtvrtek v Praze především o spolupráci obou zemí v oblasti výzkumu a vývoje. Hovořili také o ekonomice či kooperaci armád a obranného průmyslu. Na tiskové konferenci pak český premiér označil za "od počátku velmi nevyváženou a neobjektivní a v mnoha aspektech zavádějící" zprávu jihoafrického soudce Richarda Goldstonea o bojích v pásmu Gazy. 

Netanjahu zdůraznil, že možnost spolupráce s ČR ve zmíněných oblastech vítá. "Také bych rád, aby přijíždělo více turistů," podotkl. Oznámil, že obě země uspořádají setkání ministrů, aby programy spolupráce dostaly jasný plán a bylo jasné, kdo za ně odpovídá. 

Netanjahuova návštěva je historická, je prvním izraelským ministerským předsedou v Praze od vzniku židovského státu. S Nečasem dnes také povečeří, pátek ho přijme na Hradě prezident Václav Klaus. Návštěvu provází přísná bezpečnostní opatření. 

Česko je v Evropské unii na straně nejbližších spojenců Izraele a čeští politici připouštějí, že v rámci sedmadvacítky se postoje Prahy někdy odlišují. Česká diplomacie se obecně staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu a podporuje například také rozvojové projekty na palestinském území. 

Izraelský premiér ocenil podporu Česka

Na ČR Netanjahu cení především "ochotu stát na straně pravdy", když jsou útoky na Izrael založeny na lžích, uvedl dnes. "Je to otázka morálky, správnosti, úcty a důstojnosti. Můžete být příkladem mnoha jiným světovým demokraciím," řekl Nečasovi. 

Nečas podotkl, že strategické partnerství EU s Izraelem nesmí být podmiňováno pokrokem v izraelsko-palestinských rozhovorech. 

Připomněl také, že ČR má diplomatické vztahy a vede intenzivní dialog s arabskými zeměmi. "Jsme také toho názoru, že vybočení z perspektivy ve vztahu k palestinskému státu by dalo jisté dynamice i arabsko-izraelským vztahům. Ale rozumíme postavení Izraele v regionu," řekl Nečas. Mnohé arabské země nyní prochází bouřlivým politickým vývojem. 

"Izrael je zemí s nesmírně inovativní ekonomikou, založenou na vědě, výzkumu a inovacích. To je pro nás nesmírně podnětné," podotkl předseda české vlády. Připomněl už existující společné projekty především v aplikovaném výzkumu. Praha podle něj velice pozorně sleduje především izraelský program "technologických inkubátorů" a ČR chce v této oblasti spolupráci intenzivně posílit. Posílena má být i spolupráce univerzit. 

Na zprávu soudce Goldstonea o bojích v Gaze měl Nečas kritický pohled už od počátku, uvedl dnes. "Takže to, že má být nějakým způsobem v tuto chvíli podrobena i nějaké kritické evaluaci by mne vůbec nepřekvapilo," řekl novinářům. Její podjatost či neinformovanost by podle něj měla být poučením při vypracovávání podobných dokumentů v budoucnosti. 

Goldstone vypracoval na základě zadání Rady OSN pro lidská práva zprávu o bojích v pásmu Gazy z přelomu let 2008 a 2009. Izrael tehdejší ofenzivou zastavil palestinské raketové útoky, avšak v bojích zahynulo 1400 Palestinců. Goldstoneovi vyšetřovatelé došli k závěru, že se Izraelci, ale také protistrana, palestinský Hamas, dopustili válečných zločinů. Izraelský ministr vnitra Eli Išai tento týden uvedl, že Goldstone bude zprávu revidovat. Ten to ve středu popřel, uznal ale, že by dnes dokument napsal jinak. 


Více k vládě ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…