Profesorka politologie kroutí hlavou. Krize u konce? Kabinet nevydrží

20.04.2011 22:49

Zatímco ze všech stran zní radostné zprávy o tom, že vládní krize je zažehnána, ne všichni politilogové a někteří politici tento názor zastávají také. Podle poslance Stanislava Humla poslouží dočasná resuscitace vlády spíše k rozpoutání další politické války. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je nyní veřejnost zmatená a tápe v tom, o čem a prč vůbec krize byla. "Nikdo neví, jestli byl odstraněný problém, kvůli kterému vznikla," říká politoložka.

Profesorka politologie kroutí hlavou. Krize u konce? Kabinet nevydrží

To, že se koaliční špičky dohodly po mnoha dnech krize na kompromisu, který současnou vládu udrží, nemusí být zřejmě definitivní výhrou. Vládní krize tak dokonce prý může udeřit znovu, za to s ještě vyšší razancí. A takový úder by už zřejmě tato vláda nepřežila.

Sledujeme téma: Vládní krize

Čekají tedy zemi další dramatické scénáře? "Těžko říct, jak dlouho se tato vláda ještě udrží. Zvlášť, když premiér Petr Nečas oznámil, že počítá ještě s nějakými personálními změnami. Kdo by měl být kandidátem, si netroufnu odhadovat. Padala v této souvislosti různá jména, ale nic se kolem nich neděje," uvedla pro ParlamentníListy.cz politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní nejsou nyní v zemi vytvořeny správné podmínky pro to, aby tato vláda mohla dlouhodobě vydržet.

Čtěte také:
Profesorka Dvořáková má strach: Lidé vyjdou do ulic. A bude to zlé
Potřebujeme odříznout byznys od politiky, říká Dvořáková
Tlak na Vondru má zakrýt další kauzy, děsí se politoložka Dvořáková
Televizní profesorka: Zemi řídí mafie, je to Titanic


To, že by se veřejnost nechala uchlácholit tím, že média smířlivě oznamují konec krize, profesorka politologie na VŠE jako pravděpodobné také příliš nevidí.

Co vůbec krizi spustilo? Nikdo neví, důvody jsou nečitelné

"Naopak. Pro lidi je nyní absolutně nečitelné, proč a o čem vůbec nějaká vládní krize nastala. Nikdo neví, zda byl problém, o kterém se hovořilo jako o hlavním spouštěči, vyřešen, či nikoli. Hovořilo se totiž o tom, že nesmí dojít k tomu, aby do vysoké politiky měly možnost vidět i různé soukromé bezpečnostní agentury. Udělal se hon na lidi z ABL, a na místo ministra vnitra, kterému to bylo vyčítáno nejvíce, se dosadí jiný člověk, který je spoluvlastníkem zase jiné bezpečnostní agentury... Je to tedy nepochopitelné," řekla ParlamentnímListům.cz Dvořáková.

Podle ní tak má dohoda závažnou trhlinu, nehledě na to, že z různých vyjádření lze vysledovat, že ani Petr Nečas není zcela s dohodou ztotožněný. 

Čtěte také:
Slova o mafii a Titaniku se potvrzují. Češi jsou znechuceni z politiků 

Nepoloží se, předvídala již v minulých dnech

Politoložka Vladimíra Dvořáková přitom ParlamentnímListům.cz již před několika dny, ještě před uzavřením koaliční dohody, předpověděla, že se vláda skutečně ještě nepoloží.

"Myslím, že ani ve sněmovně není v tuto chvíli nějaká významná podpora předčasných voleb - z mnoha důvodů. Problém této vlády však bude trvat - nebude už mít jakoukoli sílu prosadit vůbec nic - tedy ani vládní reformy, které oznamovala," řekla tehdy Dvořáková. Podle ní bylo totiž zásadní chybou této vlády to, že neprosadila základní reformu zákona o státní správě.

Čtěte také:
Vláda se nepoloží, ale z reforem už neprosadí nic 

"Zabránilo by se tím lobbování, ovlivňování uvnitř stran různými zájmovými skupinami, musely by se překazit penězotoky, které v současné době ovlivňují v této zemi zcela vše. A do jisté míry vlivy lobbingu a zájmů jistých skupin ovlivnily i tuto nepřehlednou a smutnou politickou bilanci," uvedla pro ParlamentníListy.cz Dvořáková.

Ať nic už "nepytlíkují", říká politolog Doležal

Koalice pošlapala všechen prostor kolem sebe a neměla by se snažit zase něco upytlíkovat. To je názor politologa Bohumila Doležala. Podle něj jsou jediným možným řešením předčasné volby.

„Opravdu zjevná věc je jen jedna. Tahle koalice je odvařená. Ta není schopná se domluvit na ničem a ztratila veškerou důvěru veřejnosti. A koalice by měla tu situaci nějak zreflektovat. A to ne tím způsobem, že tu strašnou situaci, která tu je, se bude snažit zase nějak upytlíkovat," řekl politolog ParlamentnímListům.cz.

Podle něj by nejvhodnějším řešením byly předčasné volby. „Vycházím z toho, že ta koalice už nemá vůbec žádný politický prostor. Ona to všechno pošlapala, co bylo kolem ní, ten terén, ve kterém se mohla pohybovat."

Pehe: Nečas, nevěrohodná figurka, koalice stabilní jak Titanik

Podle politologa Jiřího Peheho vládní krize ukázala, že premiér Nečas je nyní už opravdu jen nevěrohodnou figurkou.

"Nejenže nedokázal prosadit odvolání ministrů, které ve své vládě zjevně nechtěl, ale nakonec přistoupil pod kuratelou prezidenta na řešení, jež je naprostým výsměchem jeho silným řečem na začátku krize. Koalice bude po všem, co se stalo, stabilní asi jako Titanik," uvedl politolog na svém blogu.

Podle něj nejenže vláda zametla pod koberec skutečné příčiny krize, k nimž patřil souboj zákulisních kmotrovských skupin a nestandardní povaha VV, ale navíc se natolik zdiskreditovala, že jí při prosazování „reforem" už nebude nikdo věřit ani nos mezi očima. "Nemá k tomu morální mandát, a levicová opozice bude nepochybně v silné pozici, když takové reformy bude chtít po příštích volbách, nejspíš předčasných, měnit nebo rušit," upozorňuje Pehe.

Čtěte také:
Drsný politolog Doležal: Vláda je odvařená. Musí být volby 

A dodává, že se dá teď očekávat, že veřejnost bude po tomto dějství vládního představení ještě více znechucena. To v sobě, v lepším případě, skrývá potenciál pro další velké posílení opoziční levice, v horším pro radikalizaci, která by mohla přivést do hlavního proudu politiky extrémisty.

Lidé chtěli ještě minulý týden spíš demisi vlády a nové volby

Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění agentury SANEP z minulého týdne, Češi nevidí jiné východisko z krize, než demisi vlády a nové volby.

Čtěte také:
Češi chtějí předčasné volby. Nebo obměnu téměř poloviny vlády 

Nadpoloviční většina české populace preferovala v odpovědích jako východisko z nastalé vládní krize demisi vlády a předčasné volby.

Nicméně více jak padesát procent široké veřejnosti by uvítalo, pokud by vedle odchodu Víta Bárty (VV) a odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) s ministrem kultury Josefem Dobešem (VV) z vlády odešel i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) společně s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou (ODS) a ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS).

Psali jsme:
Výzkum před Kočí: ODS padá, komunisté jako topka. Véčka na hraně

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…