Prezidium nakupuje: Samopal za osmdesát pět tisíc. Dá se koupit i za půl

24.05.2011 16:57

EXKLUZIVNĚ Redakci ParlamentníchListů.cz se podařilo získat interní účetní dokumenty policejního prezidia z listopadu loňského roku, které dokládají, za jaké ceny pořizoval odbor veřejných zakázek zbraně, zbraňové doplňky a ostatní výstroj pro Policii ČR.

Prezidium nakupuje: Samopal za osmdesát pět tisíc. Dá se koupit i za půl

Nejedná se však o žádné drobné. Samopaly, kolimátory, pouzdra na zbraně, brokovnice, zásobníky, taktická světla, neprůstřelné vesty a celá řada dalšího vybavení pořízené skrz přemrštěné marže dodavatelů zbrojního materiálu, někdy i v řádech několika set procent, připravily policii, potažmo daňové poplatníky o stamiliony korun.

Zdá se neuvěřitelné, že v době internetu, kde si nakupující rychle porovná ceny víceméně jakéhokoli typu zboží, nepřijde nikomu na prezidiu zarážející nakupovat zásobník na 30 nábojů pro samopal za 3895 Kč, když prostřednictvím internetových prohlížečů nalezne doslova za pár sekund totožný typ zásobníku za 1600 korun nebo dokonce za 450, byť neoriginální výroby. Prezidium se hájí, že vítězná firma splnila podmínky výběrového řízení, předložila potřebnou dokumentaci a nabídla nejnižší cenu.

Dále čtěte:
Armáda chtěla koupit předražené kulomety. Ministerstvo řeklo ne
NKÚ odtajnila armádní přehmaty: Nákup letadel, kdy se to štábu hodilo


 


 



Magická cena

Téměř veškerá výzbroj uvedená v úvodu se dá v podstatě okamžitě cenově porovnat, horší je to u zbraní, jejichž ceny výrobci i dodavatelé tají. Zde se však jedná o nejvyšší finanční ztráty.

ParlamentníListy.cz obeslaly přímo výrobce samopalu MP5A5 (jenž používá Policie ČR), firmu Heckler a Koch, konkrétně britskou filiálku, s dotazem na cenu jednotlivého kusu a případné množstevní slevy. Zůstalo ovšem bez odpovědi. Odborník v oblasti zbraní a zároveň redaktor časopisu Zbraně a náboje Zdeněk Kašták redakci vysvětluje, proč je tak složité zjistit skutečnou cenu pro laika, ale i novináře.

"Koncerny vyrábějící zbraně o cenách diskutují pouze s firmami, které mají licenci, a ty zas pochopitelně nebudou při uzavírání obchodu (překupování) nikomu ventilovat, jaká je pořizovací cena, respektive, za kolik oni to nakupují," osvětluje pro ParlamentníListy.cz začarovaný kruh Kašťák.

Tajemství prolomeno

Nakonec jsme se však k ceně přeci jen dopídili. Na nejzvučnější akci svého druhu, mezinárodním veletrhu zbraní IWA, se podle důvěrných informací redakce podařilo belgickým nákupčím pořídit stejný typ zbraně přímo od výrobce za 67 000 korun jeden. V počtu 2000 kusů, které belgická policie pořizovala, vyšel pak jeden samopal na 1600 eur, což je v přepočtu přibližně 38 tisíc korun. Policejní prezidium pořídilo podle dokumentů, jež má redakce k dispozici, jednu zbraň za 84 843 Kč, tedy řekněme dvakrát dráž.

Při předpokládaném množství kusů 2000, kterým policie disponuje, došlo k promrhání od 30 do 90 milionů korun.

"Ta zbraň je sice nejvyšší kvality, nicméně za tuhle cenu se dají běžně pořídit dva kusy, nebo tři od jiné značky," vysvětluje redakci ParlamentníchListů.cz policista ze zvláštního útvaru, který zbraň používá k výkonu služby.

Prokletý zákon

Policejní prezidium nakupovalo v minulých letech zbraně v souladu se zákonem, tedy prostřednictvím firem, které mají povolení k obchodu se zbrojním materiálem. V ČR jich je přibližně 170.

"Zbraně Heckler a Koch MP5A5, včetně veškerého originálního příslušenství dodávaly Policii ČR dvě firmy (zástupci této německé společnosti na českém trhu). V minulosti firma Belmat spol. s r.o., nyní firma C.I.D Praha s.r.o.," sdělila pro ParlamentníListy.cz tisková mluvčí prezidia Dagmar Bednarčíková. A právě firma C.I.D. dodávala a stále dodává prezidiu i další příslušenství jako kolimátory, taktická světla a další.


          Cena taktického světla pro prezidium 15 847

Zdroj: www.surefire.com


 Cena Kolimátoru pro prezidium 16 990

Zdroj:www.bestpatron.cz


              Cena pouzdra pro prezidium 2342

 Zdroj: pouzdranazbrane.com


Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte

Celkové množství dodaného materiálu je však velmi těžko kvantifikovatelné. "Dodávky výše uvedených položek probíhají v nepravidelných intervalech již řadu let (některé od počátku 90. let), není možné počet odebraných položek přesně specifikovat, nicméně je jich okolo dvou tisíc," potvrdila odhad redakce Bednarčíková.

Pozdě, ale přece

Teprve před měsícem se na společný návrh ministra obrany Alexandra Vondry a exministra vnitra Radka Johna sněmovna rozhodla podpořit novelu, která umožní ministerstvům obrany a vnitra nakupovat vojenský materiál ze zahraničí bez prostředníků.

Při této příležitosti Vondra uvedl, že se ministerstvu obrany nákupy přes prostředníky prodražily v minulých šesti letech zhruba o 1,5 miliardy korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska, který hájil nákup zbraní prostřednictvím dodavatelů, však změna zákona úspory nepřinese.

V těchto obchodech přes prostředníky po sedmnáctiletou dobu existence zákona zmizelo minimálně dvacet miliard korun. Spíš ale více, čísla od roku 1998 do minulosti se nedají dohledat. Byla skartována.

Dokumentace o zjištěných skutečnostech byla předána premiéru Petru Nečasovi, policejnímu prezidentu Petru Lessymu a inspekci policie ČR.


Dále čtěte:
O předražené zakázce pro ProMoPro pochybovali i úředníci
Sledujeme téma: Kauza Alexandra Vondry

Koláž: hns

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…