Sociolog Gabal: Vláda nemá žádnou důvěru. Není legitimní k reformám

09.07.2011 6:01

Sociolog Ivan Gabal - člověk se svéráznou filozofií, který se nechtěl bavit o politice. Proč? Má před dovolenou. Přesto připustil, že řešení dnešních společenských a politických problémů vidí. Podle něj ale neproběhnou tato řešení na domácí scéně. Přijdou v rámci globálního řešení, které nakonec budeme muset přijmout, ať se nám budou líbit, nebo ne.

Sociolog Gabal: Vláda nemá žádnou důvěru. Není legitimní k reformám


„Já se vůbec o politice nechci bavit. Vy musíte, já nemusím. Já mám spíše tendence se tím nezabývat," reagoval na úvodní otázku ParlamentníchListů.cz sociolog Ivan Gabal. Pak ale přesto připustil otázku na společenské vnímání dnešní politické krize v ČR.

Společnost je frustrovaná, politika řeší sama sebe

Mají odbory šanci semknout veřejnost v protivládním odporu? „Průzkumy ukazují, že ve společnosti je velká frustrace. Ta se samozřejmě někudy bude ventilovat. Jestli to bude zrovna odborářským, nebo jiným způsobem, já neumím říci. Z mého hlediska, kdyby chtěly odbory zase zastavit v Praze dopravu, tak já bych nebyl proti. Ale to je můj subjektivní životní pocit," reagoval Gabal.

"Já si myslím, že jsme ve fázi, kdy politika neřeší nic jiného, než sebe samu, a to pochopitelně nemá pro společnost žádnou přidanou hodnotu a je otázkou, kdy to ta společnost bude chtít dát nějakým způsobem najevo. K tomu stačí relativně malý podnět, nevím jaký, ale výzkumy signalizují, že lidé už toho mají dost," doplnil sociolog pro ParlamentníListy.cz svůj názor na var ve společnosti.


Můžete mi říct, co se udělalo?

Proč jsou lidé naštvaní? Na to Gabal odpověděl sérií otázek. „Můžete mi říct dva nebo tři příklady reforem za poslední rok? Máte takový nějaký příklad? Čili, když někdo mluví o reformách, vláda nebo veřejnost, tak mluví o čem? Teď si otočíme role. Já novinář, vy respondent. Vy si myslíte, že státní maturita je reforma? To jsou jen pojmy, ale bavíme se o něčem abstraktním," zdůvodnil Gabal.

„Druhá věc, máte pocit, že koncept soukromých penzijních fondů tady má nebo nemá legitimitu? Říkáte, že spíš ne, než jo? Pak tedy kdo může zavádět takovouto věc? Někdo, kdo má stoprocentní důvěru," myslí si sociolog.

Čtěte také: S politikou není spokojeno 74 procent Čechů, varuje průzkum CVVM

Další výzkumy: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research


Vláda prostě nemá rating

„Myslíte si, že tahle vláda má stoprocentní důvěru?" táže se vzápětí. Po negativní odpovědi dodává: „Má tu stoprocentní důvěru parlament? Takže závěr? Problém nízkého ratingu vlády je problém její politické síly a legitimity k zavádění nějakých změn, které by měly na společnost dopadnout," konstatoval sociolog.

„Třetí věc, když budu chtít po lidech, aby si snižovali platy, tak musím co? Musím začít u těch, kteří mají příjmy nelegitimní. Uveďte mi za poslední rok příklad, kdy něco ve sněmovně prošlo. Akcie na doručitele, hazard, nic. Uveďte mi nějakou vyřešenou korupční kauzu. To jsme probrali třetí okruh," glosuje Gabal.

„Jestli pro sebe vidím nějaké řešení?" reaguje na dotaz ParlamentníchListů.cz sociolog: „Čtení dobrých knih," dodává.


Řešení přijde, ale zvenčí

Pak nicméně přistupuje na to, že svůj názor na řešení poví. „Rozchod mezi expertním zázemím politiky a tou samou politikou je na úrovni skoro antitezí. Takže to není tak, že by tu vládli pořád ti samí lidé. Teď máme nové lidi a co? Já si umím představit nějaké řešení. Podívejte, podle mého názoru je zřejmé, že se začínáme pohybovat v poměrně dost hluboké a vleklé krizi, kdy se ukazuje, že vystřídání elit, které u nás proběhlo, nic neřeší," předestřel sociolog.

„A rodí se nám nový finanční systém v Evropě a všechny okolní vlivy se do něj promítají. My se tím sice nechceme zabývat, ale ono se to bude zabývat námi bez ohledu na to, jestli my chceme nebo nechceme. To znamená, že globální řešení na evropské úrovni, to budou faktory, které u nás budou hrát roli," míní Gabal.

Ono se nás to nebude ptát...

„Samozřejmě, že mezitím u nás může vybublat nějaká velká nespokojenost z toho, že se problémy nereflektují, ale spíše se zastírají a nepojmenovávají se. Ale my nežijeme ve vakuu. A globální dynamika je poměrně velká, včetně té evropské. A já si myslím, že budeme nějakým způsobem přivedeni k situaci, kdy ty věci budeme muset řešit na vyšší úrovni. To znamená, ta změna přijde odněkud, my se toho nechceme moc zúčastnit, ale moc se nás to nebude ptát, jestli to chceme, nebo nechceme," uzavřel pro ParlamentníListy.cz Ivan Gabal.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…