Dvořáková se drží za hlavu: V protikorupčním týmu Kalousek a Vondra

21.08.2011 7:20

Když známá politoložka Vladimíra Dvořáková před začátkem prázdnin prohlásila, že v létě čekat jakoukoli revoluci v Česku nelze, její slova musel potvrdit až čas. A ten ukázal, že léto bylo po politické stránce klidné - dovolenkové. To, že bude takový i podzim, však není vůbec jisté. Do hry se totiž vrací vážná politická témata - legislativní změny zabraňující korupci, ale třeba i tlaky na změny pro výkon exekucí.

Dvořáková se drží za hlavu: V protikorupčním týmu Kalousek a Vondra

Podle Vladimíry Dvořákové, profesorky politologie na VŠE, nelze kritizovat vicepremiérku a šéfku vládního Výboru pro boj s korupcí Karolínu Peake (VV) ani v nejmenším za to, že si do týmu, jež by jí měl v budoucnu pomáhat potírat korupci, vzala ministry - a to i ty, kteří jí byli vytýkáni. Tedy ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či ministra obrany Alexandra Vondru (ODS).

"Je logické, že si do týmu postaví ministry, členy vlády z různých rezortů. Ovšem problém je spíš ten, zda kdokoli, kdo je nějak spojován s korupcí, či na něm leží stín podezření, by tím ministrem měl být. Pokud tedy nevadí, že tito lidé jsou tedy ministry, pak nelze ani kritizovat to, že jsou ve výboru, který má za úkol korupci v zemi potírat," řekla pro ParlamentníListy.cz politoložka.

Čtěte také:


Na otázku, zda nemůže veřejnost tahle skutečnost naštvat v určitý moment natolik, že by se radikalizovala a vyvolala nějakou vyhrocenou reakci, však profesorka Dvořáková přímo odpovědět neumí. "Bouře u nás asi zatím nehrozí - pokud ano, pak jen takové, jaké jsme viděli nedávno ve Velké Británii. tam ovšem nejde o nic organizovaného a de facto ani o nějaký protest proti čemukoli, co má něco společného s politickou atmosférou v zemi. Přesto by se určité momenty, které by mohly spustit pak i další formy nepokojů, najít mohly. Stále je však šance je řešit," myslí si Dvořáková.

Čtěte také:


Rozbuškou mohou být i pravidla exekucí?

Jelikož v uplynulém týdnu ParlamentníListy.cz informovaly několikrát o tom, jak nepřehledný je aktuální systém exekucí v Česku a jak fatální dopady mohou mít na drobné dlužníky, jedna z otázek na profesorku Dvořákovou byla i v této oblasti. Nepomohlo by k uklidnění veřejnosti to, kdyby viděla, jak jsou konečně potrestáni a exekuováni také velcí dlužníci?

Čtěte také:


"No ony to jsou poněkud dvě odlišné záležitosti. U těch velkých dlužníků je skutečně třeba vyvíjet tlak společnosti i politický tlak, který by si měla vzít za svůj některá politická strana, na to, aby byly velké korupční kauzy vyšetřeny a byla zpracována taková legislativa, která by tomu do budoucna bránila. To se zatím neděje a občas to spíš působí tak, že je legislativa zpracovávána tak, aby to velkým dlužníkům i třeba korupčníkům, nahrávalo a dělalo z nich prakticky beztrestné a nepostižitelné," uvedla pro ParlamentníListy.cz odpověď na první část problematiky politoložka Dvořáková.

Čtěte také:


Ohledně exekucí u drobných dlužníků jde podle ní o to, aby se u nás zpracovala legislativa na ochranu lidí, aby byla pro lidi, ne pro ty, kteří vytvářejí jen podmínky pro to, aby mohli někoho napálit. "Své pohledávky musí lidé platit a ti, co se dostali do dluhů, mají na nich svůj podíl - to je zřejmé. Ovšem stejně tak je zřejmé, že tato společnost vytvořila podmínky pro to, aby do těch dluhů spadli a aby je ty dluhy zničily. Legislativa by prostě měla těmto šíleným obludnostem bránit. I to by si měla vzít nějaká politická strana za svůj cíl a změnit tuto situaci - třeba i tím, že si vezme za vzor legislativu kolem exekucí v jiných evropských zemích," pokračovala dále Dvořáková.

Podle ní současný systém exekucí umožňuje vzniku a nárůstu naprostého likvidačního prostředí pro drobné dlužníky, u kterých se čeká, až dluh naroste do zajímavější částky a až pak se vymáhá.


Hledat vzory v zákonech v Evropě

"Lidé i politici by prostě měli vytvářet tlak na to, aby vznikla opatření, která by byla určitou pojistkou. Exekutor nebo vymáhačská firma by museli na dluh prokazatelně upozornit. Pokud by se tak nestalo a nebylo by to doložitelné, pak by neměl nárok na jakékoli navýšení. Zatím se tu však stále jen vytváří prostor pro to, kdy se vymýšlí už i při sepsání jakékoli smlouvy, jak toho druhého napálit - i v tom by bylo třeba legislativu a zákony upravit, aby to nebylo možné. Většina lidí, kteří nemají právnické, ale mnohdy ani jiné vzdělání, je stále ještě důvěřivá, nepočítá s tím, že je někdo chce od samého začátku nějak podvést, smlouvu podepíší a tím de facto vytvářejí nepostižitelnost pro ty, co se na jejich úkor následně obohacují," řekla dále politoložka ParlamentnímListům.cz.

Čtěte také:

Dodala, že je důležité, aby se jak jednotlivci, tak i stát, snažil o zvyšování finanční gramotnosti, ale aby prostě bylo jasné, že jisté věci se nedělají, že jsou nemravné.

"Právě hrozba totálního životního krachu nějakého drobného dlužníka může vyvolat jeho zkratkovité jednání. A mohlo by se stát, že by se k němu přidali i další, stejně postižení, kteří nevidí naději, jak z problémů, do kterých se dostali, ven. To se také všechno může podílet na vysoké radikalizaci ve společnosti," uzavřela politoložka Dvořáková.

Příběh ze života:


NÁZORY profesorky Vladimíry Dvořákové ČTĚTE ZDE



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru 
ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…