Svrhl Topolánkovu vládu. Tohle jsem ale nechtěl, úpí nad dneškem

03.10.2011 6:16

Kdyby měl zvážit potopení Topolánkovy vlády podruhé, možná by hlasoval jinak. Bývalý poslanec Jan Schwippel (ex ODS) totiž chtěl svým krokem dosáhnout změn k lepšímu ve své bývalé straně i ve Strakově akademii. K prvnímu prý došlo jen částečně, k druhému ani omylem. Současný lídr ODS má také narozdíl od Topolánka podstatně těžší postavení v koalici s TOP 09 a VV.

Svrhl Topolánkovu vládu. Tohle jsem ale nechtěl, úpí nad dneškem

Když na jaře 2009 hlasovali o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě spolu s opozicí, překvapili tím čtyři rebelující poslanci tehdejší vládní koalice podle mnohých politiků nejen českou veřejnost, ale i lídra opoziční ČSSD Jiřího Paroubka. Jan Schwippel, Vlastimil Tlustý, Olga Zubová a Věra Jakubková tehdy zásadně přispěli k pádu kabinetu, který se již delší dobu potýkal s problémy i vnitřními neshodami stejně jako současná koalice ODS s TOPkou a Věcmi veřejnými. A právě takové situaci chtěl Schwippel podle svých slov předejít. Nezdařilo se, přiznává zklamaně dva a půl roku poté.

Kýžené změny nepřišly

"Dnes už mám jiné informace, než jsem měl tehdy na jaře roku 2009. V té dané chvíli jsem se rozhodl správně. Nicméně pokud se zamyslím nad tím, zda jsem svým krokem přispěl ke změnám, které jsem si přál, tak bohužel musím říci, že ne," bilancuje exposlanec. Svým krokem prý chtěl dát ODSce jasný signál, že potřebuje nutně změny. A to se prý prakticky nestalo. "Samozřejmě to nelze brát absolutně, to bych asi byl příliš přísný," uvedl pro ParlamentníListy.cz Schwippel.

Jasnou kvalitativní změnou k lepšímu je podle něj osoba lídra ODS a premiéra. "Mirek Topolánek se prostě s Petrem Nečasem nedá srovnat. Ale že by se to odrazilo i na fungování vlády, v tom si příliš jistý nejsem. Dá se to vyjádřit pojmem - složitost koaličního vládnutí," snaží se o definici problému obou posledních vlád s ODS a jejím předsedou v čele. Modré tak stále trápí především nemožnost realizace podle Schwippela kvalitního volebního programu.

Lepší nepřijatelní zelení než nečitelná TOP 09 a VV

Ač Nečase považuje za kvalitativně lepší osobnost než Topolánka, vychází prý jeho vedení koaliční trojky ve Schwippelových očích podstatně hůře. Už proto, že současných 117 poslanců pravice (zatímco rebelové VV Škárka a Kočí se považují za pravicové poslance, Stanislav Huml skončil v klubu ČSSD) představuje mnohem méně problémů, než Topolánkova "stovka."

Narozdíl od minulé koalice je prý v té současné bývalá Schwippelova partaj tou jedinou jasně čitelnou. "Co představuje TOPka, to bohužel nevím. Nečitelný subjekt bez programu i historie. Taková strana může dělat cokoliv, protože není nikdy v kolizi s programem či stranickou tradicí. A to samé v bledě modrém platí i pro Věci veřejné. Jít do voleb s heslem ´Vymýtit korupci,´ to přeci také není politický program," říká ParlamentnímListům.cz Schwippel, pro nějž paradoxně daleko čitelnějším partnerem byli Bursíkovi zelení. "Tam vím, že jsou zaměřeni na jednu konkrétní oblast a jejich ideologie je pro mě naprosto nepřijatelná. Ale vím, na čem jsme. U VV a TOP 09 nikoliv," uzavřel Schwippel.

Jakubková se už o politiku nezajímá

"Slušnější, klidnější, diplomatičtější, ale také mnohem méně výrazný," hodnotí současného šéfa kabinetu v porovnání s Topolánkem další z koaličních rebelů, bývalá poslankyně Strany zelených. Narozdíl od Schwippela je skálopevně přesvědčena o správnosti a užitečnosti svého tehdejšího kroku a současné vládě Petra Nečase by rovněž dala červenou kartu jako Topolánkově kabinetu. "Pokaždé bych hlasovala proti vládě, která neplní své programové prohlášení a nedodržuje pravidla určité politické morálky," řekla ParlamentnímListům.cz Zubová s tím, že tento rys je v případě obou vlád vedených ODS naprosto totožný.

Zubová patřila mezi zelenými k levicovému křídlu strany, tvrdě kritizujícímu pragmatický postup tehdejšího předsedy Martina Bursíka a jeho věrných. Po odchodu z koaličního klubu začala vystupovat jako hlavní tvář Demokratické strany zelených, za kterou stihla několikrát kandidovat. Vždy neúspěšně. Politické štěstí zkusila i v barvách ČSSD, což vyvolalo odpor vedení strany. Jejím posledním politickým angažmá je Suverenita Jany Bobošíkové, kde má vést její středočeskou organizaci. Nerozlučným souputníkem Zubové v Poslanecké sněmovně byla Věra Jakubková. Ta se podle svých slov o politice už bavit nechce, jelikož jí nijak nezajímá. "Na svém tehdejším rozhodnutí si ale trvám, názory neměním," uvedla pro ParlamentníListy.cz. Exposlance a druhého z rebelů ODS Vlastimila Tlustého se redakci v tomto případě kontaktovat nepodařilo.


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…