Do vědy v Česku směřuje téměř 60 miliard korun

11.10.2011 14:50

V roce 2010 dosáhly celkové výdaje na výzkum a vývoj (VaV) v České republice téměř 60 miliard korun, což odpovídá 1,6 % podílu na HDP. Jedná se o vůbec nejvyšší hodnotu od roku 1993. Oznámil to v úterý Český statistický ústav.

Do vědy v Česku směřuje téměř 60 miliard korun

Po zhruba dvou letech stagnace, vloni došlo k výraznému meziročnímu nárůstu výdajů na výzkum a vývoj.

V roce 2010 tak dosáhly celkové výdaje na výzkum a vývoj (VaV) v České republice téměř 60 miliard korun, což odpovídá 1,6 % podílu na HDP. Jedná se o vůbec nejvyšší hodnotu od roku 1993.

Investují hlavně podnikatelé

Po meziročním poklesu celkových výdajů v této oblasti v roce 2008 (způsobeném především propadem soukromých investic a mírném nárůstu v roce 2009, který nastal díky veřejným a zahraničním investicím) jsme v roce 2010 zaznamenali v České republice výrazný meziroční nárůst investic. V pozadí tohoto meziročního nárůstu o 3,7 miliardy korun (6 %) se skrývají investice ze soukromých tuzemských podnikatelských zdrojů, které meziročně vzrostly o 4,2 miliardy korun.

Podnikatelský sektor hraje v českém výzkumu a vývoji klíčovou úlohu

Hlavním zdrojem financování VaV je proto, jak již bylo uvedeno, již tradičně podnikatelský sektor, který se v roce 2010 podílel na financování české vědy 28,9 miliardami korun. To je činilo téměř polovinu všech financí směřující v uplynulém roce do výzkumu a vývoje.

Stejně jako je podnikatelský sektor hlavním zdrojem financí, tak je také hlavním sektorem jejich spotřebovávání. V roce 2010 bylo v tomto sektoru spotřebováno 60 % veškerých finančních prostředků plynoucích do české vědy. Na druhém místě je vládní sektor, přestože se jeho podíl na celkových výdajích na VaV v posledních deseti letech snížil, a to především ve prospěch vysokoškolského sektoru. Tyto dva sektory v roce 2010 zaujímaly přibližně stejný podíl celkových výdajů na VaV (19,4 %, resp. 18 %).

Nejvíce peněz jde do experimentálního vývoje

Vzhledem k nadvládě podnikatelského sektoru v českém výzkumu je nejvíce finančních prostředků utráceno za experimentální vývoj. V roce 2010 směřovalo na činnosti související s experimentálním vývojem celkem 25,3 miliardy Kč (43 %), na aplikovaný výzkum 17,9 miliardy (30 %) a na základní výzkum, který je dominantou především vládního sektoru, pak zbylých 15,9 miliardy korun (26 %).

Česko dává na vědu dvakrát víc než Maďarsko a sedmkrát víc než Slovensko

I přes velmi nízký podíl České republiky na celkových výdajích výzkum a vývoj v zemích EU27 (2,1 miliardy eur České republiky tvoří 0,88 % evropských výdajů na VaV), se jedná společně s Polskem o zdaleka nejvyšší hodnotu ze všech nových členských zemí Evropské unie. Například v porovnání s Maďarskem jsou investice do vědy u nás větší dvakrát a v porovnání se Slovenskem téměř sedmkrát (údaje za rok 2009).

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…