Bioodpad je v Pardubicích cennou surovinou

14.06.2016 12:16

Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku. Začal desátý rok separace zeleného odpadu a zájemců o tuto placenou službu je již téměř desetkrát více, než v roce 2007. Bioodpad se stal v Pardubicích cennou surovinou a město chce k jeho sběru motivovat další domácnosti i společnosti. Letos ocení již dvou a půl tisícího účastníka sběru.

Bioodpad je v Pardubicích cennou surovinou
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

„Pardubice již mají svozem pokryté téměř celé město, v budoucnu bychom mohli, pokud bude zájem, svoz bioodpadu rozšířit i do Lánů na Důlku a na Opočinek.  Zelená hmota je cenná surovina pro výrobu humusu, rozhodně nepatří do komunálního odpadu, ale po zpracování zpět do přírody, “ řekl náměstek primátora zodpovědný za péči o životní prostředí Jiří Rozinek.

V současné době je do projektu přihlášeno 2460 účastníků, vedle majitelů rodinných domů jsou to i městská zařízení, školy, školky a podobně. Od Služeb města Pardubic mají zapůjčené speciální nádoby o objemu 140 litrů, do nichž odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce či zeleninu. V případě, že se v compostaineru objeví odpad, který tam nemá co dělat, hrozí přihlášenému vyřazení z projektu. Bioodpad je totiž v kompostárně v Dražkovicích používán k výrobě kvalitního kompostu, který nevhodné příměsi znehodnocují. Po většinu roku vyvážejí Služby hnědé „popelnice“ jednou týdně, v prosinci dvakrát a od ledna do března jednou za měsíc.

Za zapůjčení a výsyp jedné nádoby platí uživatelé 300 korun ročně, zbývající část nákladů, zhruba dvě třetiny, hradí město.  Bonusem za podíl na péči o životní prostředí je pro každého účastníka 50 kilogramů kompostu, které si může bezplatně odebrat v kompostárně.

„Cením si každého, kdo se k projektu sběru bioodpadu přidá. V současné době je v něm zapojeno 2460 účastníků a my chceme motivovat další a vytřídit maximum zeleného odpadu, aby zbytečně nekončil v popelnicích a tedy na drahých skládkách. Proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 2500,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Dostane 2500 kilogramů kompostu a mobilní telefon,“ dodal. Mobil a ještě o 250 kg kompostu více bude moci využít i 2750 účastník a o 500 kilogramů třítisící přihlášený.

V prvním roce projektu putovalo z hnědých popelnic do kompostárny 174 tun bioodpadu, v loňském roce to bylo už 12970 tun. A protože zájem o možnost ukládat zelený odpad odděleně roste a město má zájem svážet do kompostárny co nejvíce bioodpadu, umožnilo od letošního roku vstup do projektu i bytovým domům, které vlastní pozemky s rekreační zelení a pravidelně se o ni starají. Ostatní obyvatelé Pardubic mohou odkládat zelený odpad bezplatně na separačních dvorech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havířov: Městská policie opět zahájila forenzní značení kol

7:31 Havířov: Městská policie opět zahájila forenzní značení kol

Datem 2. května 2024 byla opět spuštěna služba pro občany města – forenzní značení jízdních kol, ele…