České Budějovice: Nedělní odpoledne provoněly v Dřítni mistrovské štrúdly

15.10.2018 9:15

V Dřítni na Českobudějovicku se v neděli 14. října soutěžilo o nejlepší štrúdl. Do klání, které podpořila Skupina ČEZ v rámci programu Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, bylo přihlášeno celkem čtyřiadvacet sladkých a slaných výrobků vycházejících z ověřených rodinných receptů místních obyvatel.

České Budějovice: Nedělní odpoledne provoněly v Dřítni mistrovské štrúdly
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

„První dříteňské Štrúdlování jsme uspořádali loni a zájem byl tak velký, že jsme se rozhodli letos pokračovat. Nejde zde přitom ani tak o vítězství, jako spíše o přátelské posezení se sousedy,“ uvedla vedoucí soutěže a předsedkyně kulturní komise Obecního úřadu v Dřítni Veronika Horká.

Vlastní soutěž byla rozdělena do tří kategorií. Nejlepší sladký a slaný štrúdl vybírala tříčlenná porota, o nejlepším, bez ohledu na použité suroviny, rozhodovali zúčastnění návštěvníci akce. „Nemáme určena zvláštní kritéria. Vyhrává prostě tem nejchutnější,“ poznamenala Horká, jejíž štrúdl vyhrál shodou okolností právě „prestižní“ veřejné hlasování.

Štrúdl, štrudle či štrúdle, německy Apfelstrudel, neboli jablečný závin, je podle Wikipedie druh moučníku, který pochází z Rakouska, ale běžně se připravuje i v jiných zemích včetně České republiky. Existují však i jiné druhy závinů, než tradiční s jablky. Například tvarohové, višňové, makové, ale i slané záviny se špenátem, masem a dalšími náplněmi. Při výrobě štrúdlu se tak tvůrčí invenci meze nekladou.

Nedělní prosluněné odpoledne s charakteristickým počasím nefalšovaného Babího léta si obyvatelé Dřítně a jejích místních částí na zahrádce hostince ve sportovním areálu skutečně užívali. Na své si přišly i děti. Nechybělo malování na obličej a nafukovací skákací hrad.

Dobré sousedské vztahy a přátelská atmosféra

„Podobné akce stmelují lidi, prohlubují dobré sousedské vztahy a přispívají k přátelské atmosféře v obci. V tomto směru je pro nás zcela zásadní dlouholeté partnerství s Jadernou elektrárnou Temelín, díky jejímž příspěvkům a podpoře je sportovní, kulturní a společenský program v obci na velice slušné úrovni,“ konstatoval starosta Dřítně Josef Kudrle. S podporou temelínské elektrárny, respektive Skupiny ČEZ, se v Dřítni a jejích místních částech každoročně uskuteční bezmála čtyřicítka veřejných akcí.

Hlavní cenu si z nedělního klání odnesla v kategorii sladkých štrúdlů Tereza Hošková. Druhé místo obsadila Hana Papanová a třetí Eva Jílková. Prvenství ve slaných štrúdlech obsadila Iva Brejžková před Veronikou Dvořákovou a opět Evou Jílkovou. Cenu publika získala už zmíněná Veronika Horká.

Obec Dříteň se zhruba 1650 stálými obyvateli leží 23 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. V současné době ji tvoří devět místních částí: Dříteň, Bílá Hůrka, Chvalešovice, Libív, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí a Záblatíčko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Budějcké vody mají svůj web

7:17 České Budějovice: Budějcké vody mají svůj web

Nezastupitelnou úlohu vody v krajině přibližuje dětem základních škol i veřejnosti projekt Budějcké …