Český Krumlov: Na silnici do Větřní bude omezen provoz. Na úseku probíhá sanace skal

09.03.2022 21:49 | Tisková zpráva

V úterý 8. března byla zahájena příprava prací na sanaci skalního útvaru táhnoucího se nad silnicí II/160 ve směru Český Krumlov – Větřní. Na tomto úseku bude omezen provoz na jeden jízdní pruh.

Český Krumlov: Na silnici do Větřní bude omezen provoz. Na úseku probíhá sanace skal
Foto: ckrumlov.info
Popisek: Panorama města Český Krumlov

Touto akcí se zpomalí doprava, která bude po dobu sanací koordinována semafory. Sanace skal bude trvat do září letošního roku. Realizátorem akce je Jihočeský kraj. 

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70725 lidí

V březnu bude zahájena sanace skal tyčících se nad silnicí II/160 vedoucí z Českého Krumlova do Větřní. Skalní útvar a jeho bloky jsou natolik nestabilní, že dochází k odpadávání jeho částí na komunikaci pod ním. Na špatném stavu se projevuje zejména zimní období mrazů a vydatných dešťů se sněhem, které způsobují další zhoršování kondice skal. Z tohoto důvodu je nutné provést sanaci, která eliminuje hrozící nebezpečí pádu kamenných odštěpů.

„Hlavní úsek skalního svahu byl odborně posouzen a následně zařazen Českou geologickou službou do Registru svahových nestabilit třetí kategorie vysokého rizika. V rámci krajské silniční sítě se jedná o největší skalní úsek s největším rizikem možného skalního řícení. To ohrožuje hlavně provoz na přilehlé silnici II/160,“ popisuje situaci Milan Veleba, z Odboru dopravy a silničního hospodářství Jihočeského kraje.

S realizací akce je spojeno dopravní omezení na příslušném úseku silnice II/160 vedoucí z Českého Krumlova do Větřní. Doprava bude omezena na jeden jízdní pruh široký 3,5 metru a bude řízena kyvadlově za pomocí semaforů. V nutných případech budou dopravu řídit také samotní pracovníci. Staveniště bude odděleno betonovou linií svodidel, na kterých bude namontována tři metry vysoká síť zabraňující pádu kamenných odštěpů a jiných materiálů ze staveniště na komunikaci.

V rámci úprav na nestabilních skalních svazích budou prováděny rozsáhlé práce. „Nejprve bude odstraněn vzrostlý náletový materiál, tedy veškeré dřeviny a předměty zabraňující samotné sanaci skal. Následně dojde k očištění a odtěžení nestabilních skalních bloků. Celý svah pak bude zajištěn vysokopevnostní ocelovou sítí a budou nainstalovány dynamické bariéry s ochrannými ploty,“ dodává Milan Veleba.

Veškeré práce na akci bude zajišťovat firma STRIX Chomutov, a.s. Celkové náklady na realizaci činí 34,8 milionu korun. Na financování se podílel Fond soudržnosti Evropské komise prostřednictvím Operačního programu životní prostředí 2014-2020, který zaplatil 85 % z celkové částky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Škola na Okružní se i nadále pyšní přívlastkem „volejbalová“

7:37 Zlín: Škola na Okružní se i nadále pyšní přívlastkem „volejbalová“

ZŠ Okružní na Jižních Svazích se stále pyšní přívlastkem Partnerská škola Českého volejbalového svaz…