Olomouc: Jak zaparkovat? Za rok poradí nová strategie parkovací politiky

11.12.2019 10:04

Problémy s parkováním na sídlištích, v centru města nebo na hranici zóny placeného parkování – to vše bude posuzovat nová koncepce. Podrobná studie s názvem Parkovací politika města Olomouce vznikne v příštím roce.

Olomouc: Jak zaparkovat? Za rok poradí nová strategie parkovací politiky
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

„Cílem je vytvoření moderního strategického dokumentu, který bude řešit mobilitu ve městě komplexně ve vazbě na potřeby obyvatel, návštěvníků města i podnikatelské sféry s cílem zlepšit kvalitu života,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek.

Podle primátora v současné době nemá město k dispozici žádný ucelený strategický materiál, který by se věnoval statické dopravě. „Pokud již takové dokumenty existují, zpravidla jsou zaměřeny pouze na jeden konkrétní projekt bez vazby na systém jako celek. Navíc tyto dokumenty nebyly ve většině případů projednávány s veřejností, maximálně se na jejich pořízení podíleli odborníci,“ dodal primátor Žbánek.

Velká část zmíněných dokumentů byla pořízena již před poměrně vzdálenou dobou a ty již zcela nereflektují stávající potřeby a požadavky ve městě. „Jedním z hlavních důvodů pro pořízení parkovací politiky jsou problémy s parkováním zejména na sídlištích, která byla budována převážně v osmdesátých letech pro zcela odlišný stupeň automobilizace. Podobně je tomu v případě některých developerských projektů, kde jsou předem rozprodána všechna parkovací místa,“ řekl náměstek primátora Martin Major. Za specifické považuje rovněž parkovací podmínky v centru města a jeho nejbližším okolí.

Pořízení nové parkovací politiky vychází z programového prohlášení Rady města Olomouce i ze schváleného strategického dokumentu Plán udržitelné městské mobility. Město se ale zároveň chce poučit ze zkušeností v Praze a Brně, aby neopakovalo stejné chyby. „Názory lidí na parkování jsou značně polarizované. Dokument, který vznikne, bude dokumentem kompromisu. Parkovací politiku zpracuje pro celé území města externí firma. Chceme tím eliminovat určitou podjatost a možný zkreslený pohled zevnitř struktury magistrátu,“ uvedl primátor.

Pořízení strategického dokumentu včetně analytické a návrhové části zabere celý rok 2020 a přijde na jeden milion korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Za odpad dosud zaplatilo 35 procent Přerovanů. Ostatní mají čas do konce června

16:31 Přerov: Za odpad dosud zaplatilo 35 procent Přerovanů. Ostatní mají čas do konce června

Posledních sedm týdnů mají Přerované na to, aby zaplatili poplatek za odpad, který pro letošní rok č…