Olomouc: Studie odtokových poměrů navrhne protipovodňová opatření pro kritické části města

12.02.2017 19:42

Radíkov, Lošov, Svatý Kopeček, Topolany, Slavonín či vodní toky Křelovský, Stouska, Nemilanka nebo Adamovka. Jak tyto kritické oblasti ochránit před povodněmi, by měla navrhnout nová studie odtokových poměrů, kterou chce nyní zadat město Olomouc.

Olomouc: Studie odtokových poměrů navrhne protipovodňová opatření pro kritické části města
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Zmíněná studie má na základě analýzy odtokových poměrů v místech s vysokým rizikem navrhnout preventivní, přírodě blízká, protipovodňová opatření. „Studie by měla navrhnout v podstatě drobná opatření, která jsou ale ve výsledku pro zmíněné části města velice důležitá. Pomocí nejrůznějších poldrů a remízků se totiž dá zabránit mnoha kritickým situacím, tak aby se nemusely opakovat například problémy, s nimiž se při přívalových deštích potýkal Slavonín,“ vysvětluje náměstek primátora Martin Major. „Od studie očekáváme, že nám dá návod, jaká opatření a v jakých místech mohou části města před povodněmi ochránit a zároveň jaký efekt bude vybudování těchto opatření mít,“ dodává.

Plánovaná studie proveditelnosti bude navazovat na již dokončenou studii mapující riziková území při extrémních přívalových srážkách a další studie řešící problematiku protipovodňových opatření na vybraných vodních tocích, které si město Olomouc nechalo již dříve zpracovat. Společně s návrhy nejvhodnějších protipovodňových opatření nabídne studie také analýzu majetkoprávních vztahů souvisejících s realizací navržených opatření.

Předpokládané náklady na pořízení studie odtokových poměrů jsou cca 3,3 milionu korun. Až 85 % částky by však mohla pokrýt dotace z Operačního programu Životní prostředí, o kterou bude město nyní žádat.

„Do dvou let bychom tak měli mít na stole jasný plán, jak ochránit kritické části města. Pokud se nám následně podaří vypořádat majetkoprávní vztahy, samotná realizace navržených opatření by mohla přijít na pořad dne zhruba v letech 2020 až 2022,“ uzavírá náměstek Major.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Karlovarská deklarace požaduje urychlenou elektrifikaci trati na Norimberk

19:06 Cheb: Karlovarská deklarace požaduje urychlenou elektrifikaci trati na Norimberk

Výsledkem česko-bavorsko-saského summitu o přeshraniční dopravě, který se za účasti českého ministra…