Řemeslníci v současné době pracují nejen na výměně stropních trámů poškozených biologickými škůdci a hnilobou. „Dále se montují nové hrubé rozvody silnoproudé elektroinstalace a nových zdravotně technických instalací. Na části podlah v chodbách probíhají opravy původních dlažeb způsobem podle požadavků zástupců úseku památkové péče,“ popisuje průběh rekonstrukce Jaroslav Hruška, vedoucí odboru majetku a investic pardubického magistrátu. Opraveny zároveň budou podlahy v kancelářích radnice, na které budou následně položeny textilní podlahové krytiny či dřevěné vlýsky.
Restaurátoři postupně odstraňují i novodobou výmalbu ze stěn na chodbách a hlavním schodišti budovy. Současně jsou prováděny restaurátorské práce na historických malbách stropů a stěn. Jak práce na omítce, tak instalace nových trámů přitom patří mezi nejnáročnější činnosti, obtížná je zejména manipulace s novými trámy uvnitř budovy.
Objekt radnice patří mezi památky zapsané do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. I proto je rekonstrukce pod drobnohledem památkářů. „Spolupráce se zástupci úseku památkové péče probíhá již od doby zpracování projektové dokumentace rekonstrukce hlavní budovy radnice. Zástupci úseku památkové péče se v průběhu realizace stavby vyjadřují, konzultují a odsouhlasují způsob provádění restaurátorských prací na historicky cenných prvcích budovy. Nové výmalby budou ve vybraných místnostech provedené barevně na základě interiérového řešení konkrétní místnosti, a to v souladu s požadavky a po odsouhlasení zástupců úseku památkové péče Magistrátu města Pardubic,“ dodává Martin Hebr z odboru majetku a investic.
Rekonstrukci pardubické radnice zajišťuje sdružení firem Chládek a Tintěra a Marhold. Současná smluvní cena s dodavatelem rekonstrukce činí zhruba 67 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV