Písek: Nová lávka ponese jméno Dagmar Šimkové

20.08.2018 18:09 | Zprávy

Zastupitelstvo města na svém srpnovém jednání rozhodlo o pojmenování lávky, která spojí břehy Otavy mezi Václavským předměstím a Hradištěm. Ponese jméno Dagmar Šimkové. Zastupitelé mohli vybírat z dalších šesti různých názvů navržených jak letopiseckou komisí, tak osadními výbory Svatý Václav a Hradiště, případně pro lávku pojmenování nezvolit. Nakonec většina z nich hlasovala v souladu s doporučením rady města.

Písek: Nová lávka ponese jméno Dagmar Šimkové
Foto: mesto-pisek.cz
Popisek: Písek

„K pojmenování lávky po Dagmar Šimkové byla na Městský úřad Písek doručena koncem května letošního roku petice obsahující 649 podpisů, z toho 454 patřily občanům města Písek. Na internetových seznamech dodaných k petici bylo dalších 1425 jmen, z toho 149 občanů Písku,“ informuje místostarosta Jiří Hořánek.

Nová lávka bude osmým mostním objektem ve městě, některé žádný název nemají, u jiných se vžilo odlišné pojmenování. Málokdo například ví, že Nový most je ve skutečnosti mostem T. G. Masaryka nebo že lávka přes Ostrov se jmenuje Brandejsova.

„Pojmenováním lávky po Dagmar Šimkové, která vyrůstala nedaleko odtud a strávila nejhezčí roky svého života ve vile na Hradišti, vznikne v Písku symbolický pomník obětem totalitního režimu. Bude to důležitá připomínka jedné etapy československých dějin a jejích důsledků, jež nás dodnes ovlivňují,“ říká místostarosta Josef Knot.

Zatčena byla jako třiadvacetiletá

Dagmar Šimková byla dcerou bankéře Jaroslava Šimka. Studovala na píseckém gymnáziu. Po maturitě nemohla kvůli svému původu ve studiu pokračovat. Pracovala v nemocnici. V mezích svých možností se snažila bojovat proti komunistickému režimu. Šířila letáky, které zesměšňovaly tehdejší vládnoucí garnituru. Nejvíce jí přitížilo, že ukryla své dva kamarády, vojenské zběhy, kteří se pokoušeli dostat na Západ.

Zatčena byla jako třiadvacetiletá v říjnu 1952 a odvolací soud jí vyměřil trest 15 let odnětí svobody. Další tři roky dostala za pokus o útěk. Ve vězení byla do svých 37 let. Sedm let za mřížemi strávila i její matka. Majetek rodiny propadl státu. V březnu 1968 se Šimková podílela na vzniku sdružení politických vězňů K 231.

Po srpnové invazi emigrovala s matkou do Austrálie, kde žila její sestra. Vystudovala zde dvě vysoké školy. Spolupracovala s Amnesty International, usilovala o lepší podmínky v místních věznicích, v nichž pracovala jako terapeutka. Město svého mládí navštívila v roce 1989. Zemřela na rakovinu ve věku 65 let v Austrálii. Své prožitky z dlouholetého věznění sepsala v knize Byly jsme tam taky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Deváťáci se seznámili s prací integrovaného záchranného systému

16:31 Litoměřice: Deváťáci se seznámili s prací integrovaného záchranného systému

Pro žáky devátých tříd z litoměřických základních škol byla určená včerejší akce nazvaná Do života b…