Plzeň představil Analýzu prostorové segregace na území města

25.04.2018 14:32

Vedení města Plzně a odborná veřejnost měly možnost v úterý 24. dubna seznámit se s Analýzou prostorové segregace na území města Plzně, která byla zpracována v rámci projektu s názvem Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni.

Plzeň představil Analýzu prostorové segregace na území města
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Studii představil ve Sněmovním sále plzeňské radnice její autor Luděk Sýkora, kterého s požadavkem na zpracování oslovil Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně. Za město Plzeň se semináře zúčastnili náměstkyně pro oblast sociálních věcí Eva Herinková, první náměstek primátora Martin Baxa a radní pro oblast správy městských nemovitostí David Šlouf.

„Situaci v Plzni je nezbytné vnímat v kontextu České republiky a jiných měst. Z měst, která se zúčastnila projektu Pilotní ověření Metodiky identifikace lokalit rezidenční segregace v obcích ČR zpracovaného pro ministerstvo práce a sociálních věcí a potřeby projektu Sociální bydlení – metodická a informační podpora v oblasti sociálních agend, nemělo žádné město na konci roku 2016 příznivější situaci než právě Plzeň z hlediska podílu společně posuzovaných osob (1,51 %) na počtu obyvatel v porovnání s celým Českem (2,38 %),“ uvedla Eva Herinková.

„Cílem analýzy bylo vyhodnocení současné situace rezidenční segregace na území města Plzně pro potřeby plánování a realizace sociálního bydlení v Plzni. Analýza využila unikátní databáze poskytnuté ministerstvem práce a sociálních věcí s informacemi o počtech osob pobírajících příspěvek na živobytí, respektive společně posuzovaných osob v podrobném územním členění za základní sídelní jednotky. Realizace samotného projektu Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni se zaměřuje na poskytování sociální práce lidem, kteří mají snížené kompetence k bydlení a potřebují komplexní podporu sociálního pracovníka. V současné době je uzavřeno 28 nájemních smluv k sociálním bytům,“ přiblížila Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb.

„Analýza identifikovala skutečnosti, které byly z větší části zohledněny v Koncepci sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016–2020 a bytová politika na ně již reagovala opatřeními přijatými v posledních třech letech,“ vysvětlil David Šlouf a dodal: „Z analýzy vyplynulo, že jednou z lokalit, která v současnosti představuje rezidenční čtvrť s nejvyšším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením, je lokalita Zátiší. Jedná se o 23 polodřevěných domů se 4 byty v okolí ulice Kreuzmannova – Línská, postavené v padesátých letech 20. století. Kvalita bydlení má zde nízký standard. V současnosti je připraven projekt města Plzně na kompletní revitalizaci spočívající v demolici stávajících a výstavby nových bytů, která může zcela změnit vývojovou trajektorii této lokality. V lokalitě město plánuje v rámci tří etap výstavbu 18 bytových domů až se 195 byty o velikostech 1+kk a 2+kk. V Zátiší kromě seniorů budou bydlet i samoživitelé a samoživitelky, oběti domácího násilí, zdravotně postižení nebo osoby, jež se o postižené starají, osoby odcházející z dětských domovů či pěstounské péče. Část bytového fondu bude vyčleněno jako startovací bydlení pro mladé rodiny. Vzhledem k tomu, že v této lokalitě je v současnosti vysoká koncentrace osob ohrožených sociálním vyloučením, byla tato lokalita vybrána od roku 2018 také pro působení asistentů prevence kriminality.“

„Ke konci září roku 2017 byla městem dokončena kompletní rekonstrukce bytového domu v Plachého ulici č. 42. V domě vzniklo 13 bytových jednotek 1+1 a 1+kk.  V roce 2018 dojde k dokončení rekonstrukce dalších tří domů v Plachého ulici, kde vznikne 36 bytů 1+1 a 1+kk a komerční prostory v přízemí. U domů Plachého 44 a 46 dojde navíc k vybudování výtahu. Byty v těchto domech město nabídne seniorům, kteří se ocitli v bytové nouzi. V domě číslo 48 je počítáno s vybudováním dostupného bydlení, určeného především pro samoživitele s nízkými příjmy, rodiny pečující o postižené dítě a pro další občany,“ doplnil Zdeněk Švarc, vedoucí bytového odboru magistrátu.

Autor studie Luděk Sýkora působí na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a přednáší i na Fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně. Věnuje se výzkumu proměn měst a osídlení v kontextu globalizace a evropské integrace, urbanizačním procesům s důrazem na suburbanizaci, gentrifikaci a segregaci, trhu s nemovitostmi, bydlení a bytové politice a plánování rozvoje sídel. Je autorem a spoluautorem více než 70 odborných publikací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Město nabízí do nájmu garážová stání na Jižních Svazích

13:37 Zlín: Město nabízí do nájmu garážová stání na Jižních Svazích

Statutární město Zlín nabízí motoristům k pronájmu pět garážových stání na Jižních Svazích. V nabídc…