Praha se stane sídlem inovačního hubu pro městskou mobilitu

17.12.2018 12:14

Evropský institut pro inovace a technologie (EIT) vybral Prahu jako centrum projektu zaměřeného na městskou mobilitu konsorcia MOBILus. Inovační hub, tedy centrum organizace pro východní Evropu a Izrael, se tak objeví v Praze.

Praha se stane sídlem inovačního hubu pro městskou mobilitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Konsorcium MOBILus, které sdružuje celkem 48 partnerů (13 měst, 17 velkých průmyslových společností a 18 univerzit a vývojových center), se ucházelo o možnost uskutečnit projekt zaměřený na inovace v městské mobilitě, který je financovaný z největšího evropského programu pro inovace, vědu a výzkum - Horizon2020.

Cílem konsorcia bude především stát se evropským lídrem inovací v projektech městské mobility; aplikovat inovační řešení ve městech za odborné spolupráce expertních firem, vědeckovýzkumných organizací a univerzit; vychovávat další odborníky v oboru; dopracovávat a zlepšovat jednotlivé nápady a podněty tak, aby je bylo možné co nejdříve zavést do praxe; zrychlit uvedení na trh dalších projektů a služeb souvisejících s městkou mobilitou a vytvořit způsob, jak úspěšné projekty rozšířit a zavést na dalších místech.

Projekt byl uzavřen na sedm let, celkový finanční objem činí 1,6 miliardy Euro (asi 41,3 miliardy korun), přičemž EIT zafinancuje přímo 25 procent (přibližně 10,3 miliardy korun). První výsledky by měly být patrné v roce 2020.

Na pozici ředitele hubu se navíc podařilo prosadit českého kandidáta. „Jsem rád, že nabídka Prahy uspěla i v silné evropské konkurenci. Pro Prahu to znamená jednak velký vyjednávací úspěch, ale především možnost stát na čele inovací v oblasti městské mobility,“ komentuje zprávu primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Inovační hub MOBILus je historicky prvním projektem KIC (Knowledge and Innovation Community) v České republice. Kromě hlavního města Prahy jsou českými členy konsorcia Dopravní fakulta ČVUT, Škoda Auto a Ústav teorie informace a automatizace Akademie věd ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Inline areál má nové ekologické vybavení

7:37 Opava: Inline areál má nové ekologické vybavení

Inline areál v sousedství víceúčelové sportovní haly v Žižkově ulici se probouzí do druhé sezony své…