Přerov: Magistrát už nebude proplácet čipování psů

05.11.2019 11:38

Poslední dva měsíce mají přerovští majitelé psů na to, aby nechali očipovat svého psa za peníze města.

Přerov: Magistrát už nebude proplácet čipování psů
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

Minulostí se totiž stane deset let stará vyhláška Přerova, která vlastníkům psů zaručovala, že jim bude úkon provedený veterinářem proplacen z kasy města. Od ledna vstupuje v platnost novela veterinárního zákona, která hovoří o povinném čipování psů na území České republiky - a město proto s účinností od 1. ledna roku 2020 vydává novou vyhlášku.

V Přerově se stále zvyšuje počet psů. V roce 2009, kdy vyhláška města vešla v platnost, jich tu žilo 2788 – a dnes jich je skoro o tisícovku více. „Už před deseti lety chtěli mít zástupci města zavedenou evidenci psů, proto motivovali jejich držitele, aby své psy nechali trvale označit čipem,“ vzpomněl přerovský primátor Petr Měřínský. V praxi se nová vyhláška ujala rychle a jednoduše - držitel psa účet za úkon předložil na ekonomickém odboru magistrátu a ten jej do výše 600 korun proplatil. Tento systém ovšem bude platit už jen do konce prosince tohoto roku – s tím, že účet mohou majitelé nosit k proplacení ještě do konce dubna roku 2020. Ovšem ti, kteří psa staršího sedmi měsíců dosud neočipovali, mají smůlu, neboť nárok na proplacení se na ně už nevztahuje - a označit psa už budou muset na své náklady. „Počínaje lednem pak naše městská vyhláška definitivně zanikne. Nemusíme už majitele finančně motivovat k tomu, aby psa nechali označit, protože tuto povinnost jim bude natvrdo ukládat zákon,“ řekla primátorova náměstkyně Hana Mazochová.

Povinné čipování má několik nesporných výhod

Aktuálně má město Přerov ve své evidenci 3683 psů, z nich je 3490 označeno mikročipem, 74 psů má tetování, u 44 psů je doloženo potvrzení veterinárního lékaře, že psa nedoporučuje čipovat - a 75 psů zatím označeno není. Každý chovatel je povinen nechat označit psa čipem či tetováním nejpozději do jeho sedmi měsíců, v případě staršího psa pak do třiceti dnů ode dne, kdy se stal jeho majitelem. Kdo to neudělá, tomu hrozí za přestupek pokuta až do výše 20 000 korun.

Povinné čipování psů má několik nesporných výhod. Je přínosné při zjišťování identity zatoulaného psa – po načtení čtečkou se rychle ví, kdo je jeho majitelem. Pomoci může čip i v situaci, kdy cizí pes někoho pokouše – během chvilky se totiž zjistí, jestli je očkovaný a komu patří. A v neposlední řadě je čip ochranou i před „množírnami“ – policisté a veterinární kontrola snadno zjistí, komu feny v množírně patří, a nikdo nemůže tvrdit, že psa pouze hlídá, což je nejčastější výmluva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Černice rozšíří sportovní areál o moderní hřiště s umělým trávníkem

10:23 Plzeň: Černice rozšíří sportovní areál o moderní hřiště s umělým trávníkem

Rozšíření sportovního areálu se dočkají obyvatelé Černic. Osmý městský obvod tam ve spolupráci s měs…