Smuteční síň byla postavena v roce 1987, a od té doby do ní - vyjma opravy střechy - nebylo téměř investováno. Projekt na opravu je už hotový, s modernizací by se mohlo začít v příštím roce. Rekonstrukce je rozvržena do několika etap.
„Objekt je už ve špatném stavebně – technickém stavu, je třeba ho zateplit, vyměnit okna, dveře, počítáme rovněž s výměnou technického vybavení, jako jsou elektrorozvody, topení či dochlazování. Čekají nás i drobné dispoziční úpravy, spočívající například ve vybudování toalet pro invalidy, nové bude větrání i osvětlení,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský.
Exteriér jednatřicet let staré budovy dozná značných změn. Hlavní vstup do smuteční síně bude opticky rozšířen zkrácením příčných zdí, ve vstupní hale je navržena renovace stávajícího schodiště, které bude od haly odděleno příčkou s dveřmi. V provozní části budovy bude zmenšena technická místnost – a v místě tak vznikne sklad uren, který je v současné podobě nedostačující. Interiér bude podle návrhu architekta Pavla Kleina z brněnské projekční kanceláře KT architekti upraven tak, aby celkově působil světlým dojmem. „Zvolil pro smuteční síň přírodní tóny světlého dubu a pískovce, kombinované s prosklenými částmi. Světlé dřevo bude použito i na obklad podhledu smuteční síně, světlé budou lavice a stěny,“ podotkl primátorův náměstek Pavel Košutek. Vzpomněl i to, že katafalk má být nově umístěn na podiu – stupni, který jasně vymezí diskrétní prostor. Obložení bude z šedého mramoru, pozadí katafalku má tvořit dýhovaná příčka, v jejímž středu se budou otevírat posuvná mosazná dvířka s plastikou na téma slunce. Sám architekt ve zprávě píše: „Mosazné prvky v matně zlaté barvě evokují tradice a hodnoty předků a přitom dobře zapadají do moderního pojetí architektury síně“.
Rekonstrukce se dotkne také bezprostředního okolí budovy. Minulostí se stane popraskaný asfalt – ten nahradí šedá žulová dlažba, železobetonové schodiště dostane nové žulové stupně i zábradlí, vyměněn bude také stávající mobiliář – jako lavičky, odpadkové koše či osvětlení. „Na západní straně bude vytvořen nový venkovní prostor. Místu má dominovat zvonice, kterou budou míjet lidé, vycházející ze smuteční síně,“ doplnil Pavel Gala z přerovského magistrátu. Připomněl i to, že mezi budovou obřadní síně a vstupem pro rodinné příslušníky je navržena meditační zenová zahrada – a další zahrada bude mít místo v atriu.
Po dobu stavebních oprav bude nutno zcela přerušit pohřební obřady ve smuteční síni. „Předpokládám, že opravu interiéru budou zajišťovat technické služby - a v rámci výběrového řízení na zhotovitele bude kladen důraz na urychlení oprav interiéru smuteční síně tak, aby byla co nejdříve v provozu. Proto už nyní hledáme alternativy, kde se budou konat smuteční obřady po dobu této rekonstrukce,“ sdělil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.
Obřadní síň nahradila v roce 1987 původní – a menší síň, kde se konaly pohřby. Stará síň, která byla postavena zhruba před sto lety, prošla opravou před pěti lety, kdy tu po přestavbě vzniklo kolumbáriu pro šest set urnových míst. Oprava přišla na 5 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV