Příbramská svatohorská šalmaj slaví desetileté výročí

04.09.2017 10:46

Historický průvod, hudba, tanec a zábava. To vše a mnohem více můžete zažít na slavnosti hudby, tance, divadla a lidových řemesel. Příbramská svatohorská šalmaj proběhne v sobotu 9. září 2017 na nádvoří Svaté Hory. V rámci doprovodného programu slavností se také uskuteční Běh hasičů do Svatohorských schodů a na příbramském nádraží Den železnice.

Příbramská svatohorská šalmaj slaví desetileté výročí
Foto: Příbram
Popisek: Příbram

Příbramskou svatohorskou šalmaj letos nově, ve spolupráci s hudební skupinou Ginevra, pořádá město Příbram, které v rámci Memoranda akci přebralo pod svá křídla jako městskou slavnost. „Jak stárne Šalmaj, stárne bohužel i Ginevra a s ní i my. Pro velké pracovní i hudební vytížení, za které jsme vděčni, už není tolik sil v přípravách akce naplno pokračovat,“ uvedl za dosavadní pořadatele z Ginevry Václav Plecitý s tím, že po deseti letech, kdy se Šalmaj stala pro Příbramany i ostatní návštěvníky akcí tradiční, se v instituci města podařilo najít spolehlivého partnera, který akci zachová kladné renomé. „Nejen letos, ale i v budoucnu se nebráníme případné dílčí spolupráci s městem Příbram při přípravách Šalmaje a bude nám ctí vystupovat i na dalších ročnících,“ doplnil.

Program letošní Šalmaje začne tradičně na příbramském náměstí T. G. Masaryka, kdy v 9:30 hodin vyjde dobový průvod Pražskou ulicí směrem na Svatou Horu k uvítání historické postavy arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Zahajovací ceremoniál na nádvoří Svaté Hory zahájí celodenní veselí, které bude končit ve 23 hodin. Připravený program bude rychle plynout na dvou zastřešených scénách se zvukovým a světelným parkem. Dobově odění moderátoři seznámí diváky s historií významného poutního místa i královského města Příbram. Dále postupně představí všechny umělce, kteří budou po celou slavnost navozovat autentickou náladu.

Rodiče a jejich dítka si na různých interaktivních stanovištích budou moci vyzkoušet různá řemesla, aby si dovedli představit mnohdy nelehkou práci našich předků. Po celou akci bude pro návštěvníky zajištěno občerstvení všeho druhu, židle a lavice k posezení a odpočinku, samozřejmostí je i odpovídající sociální zázemí. V případě nepřízně počasí je připraven velkoplošný stan pro návštěvníky včetně krytých posezení u občerstvení.

Místo konání slavnosti:
Svatá Hora, Příbram. GPS: 49.685030, 14.018049

Doprovodný program Příbramské svatohorské šalmaje:

  • jízdy na koních a v kočáře, ukázka dravého ptactva, řemeslné tržiště, ukázky řemesel, středověká střelnice, historický kolotoč, dobové malování na obličej, ukázka zbroje a zbraní.
  • Běh hasičů do Svatohorských schodů – jedná se o unikátní závod dvojic hasičů v běhu do schodů na příbramskou dominantu - Svatou Horu. Vzpomeneme tak na mohutný požár areálu z dubna 1978 a na vlastní kůži "v plné polní" zkoušíme, jaké to asi mohlo být. Běh hasičů do Svatohorských schodů je velmi zajímavým sportovním a kulturním zážitkem při Příbramské svatohorské šalmaji. Info o akci ZDE
  • Den železnice v Příbrami - více informací ZDE

O Příbramské svatohorské šalmaji

Tato dnes již tradiční akce vznikala postupně jako malé hudební a divadelní ohlédnutí do minulosti našeho regionu. Propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s dávno zapomenutou atmosférou potulných muzikantů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů vzbuzuje stále větší zájem návštěvníků o českou historii. Program je dramaturgicky uzpůsoben tak, aby zaujal širokou veřejnost všech věkových kategorií. Na vystoupeních se podílí rozliční umělci z řad amatérů i profesionálů dnes již i s mezinárodní účastí. Na kulturní program navazuje tržiště, kde řemeslníci předvádí tradiční, ale i soudobá česká lidová řemesla. Návštěvníci si zde mohou zakoupit mnoho výrobků z různých materiálů. Motivací pro širokou veřejnost je nejen pestrá programová nabídka, ale také velmi příznivé celodenní vstupné. Akce má od svého vzniku charitativní charakter, kdy výtěžek ze vstupného pomáhá potřebným.

Podrobné informace o akci a program je ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

16:31 Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devá…