Rokycany: Soutěž Tutanchamon a jeho svět představila neobyčejné práce

20.12.2022 19:53 | Tisková zpráva

Přesně před sto lety se našel v Údolí králů vstup do dosud neznámé hrobky, která v následujících letech umožnila poznávat dávný svět faraóna Tutanchamona. Právě proto se letošním tématem soutěže, kterou společně pořádá Pojišťovna Kooperativa a Český egyptologický ústav Univerzity Karlovy, stalo téma Tutanchamon a jeho svět.

Rokycany: Soutěž Tutanchamon a jeho svět představila neobyčejné práce
Foto: wikimedia.org
Popisek: Rokycany

Výtvarné práce o světě a nálezech spojených se jménem a dobou faraóna Tutanchamona na jeden den obsadily obřadní siň rokycanské radnice a přilehlé prostory. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45033 lidí
Vyhlašovaly se tu totiž výsledky soutěže pro školáky a studenty, jedna kategorie se věnovala také klientům ústavů sociální péče. Role moderátora se ujal autor soutěže Radek Cinke. Partnerem akce je Město Rokycany. Práce hodnotila odborná porota, ceny za ty nejlepší předávali starosta Rokycan Tomáš Rada a přední český egyptolog Miroslav Bárta.

Mimořádné pozornosti se dostalo Marušce Koubkové z domova Zvíkovecká kytička, která získala hlavní cenu ve své kategorii a dostala i mimořádný dárek: vlastnoručně podepsanou fotografii hokejisty Jaromíra Jágra, kterého už dlouho obdivuje.   

Soutěžící měli také unikátní možnost popovídat si Miroslavem Bártou, který patří mezi nejuznávanější egyptology na světě. On si zase na oplátku odvezl dvě díla, do detailu přesně zpracovanou bustu královny Nefertiti od Terezy Šangrikové a keramickou plastiku faraóna Tutanchamona od Marušky Koubkové.

Miroslav Bárta po studiu pravěké a raně středověké archeologie na Univerzitě Karlově studoval egyptologii na univerzitách v Praze a v Hamburku. V roce 1997 obhájil doktorát, od roku je 2003 docentem pro obor egyptologie. Získal řadu prestižních mezinárodních ocenění. Od roku 2011 vede výzkum archeologické lokality Abúsír v Egyptě. Zaměřuje se na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr..

Výsledky soutěže:

Kategorie mladší žáci:
1. Rozálie Monhartová, ZŠ ul. Míru
2. Monika Greifová, ZŠ ul. Míru
3. Sebastian Mucha, ZŠ ul. Míru

Kategorie starší žáci:
1. Karolína Černá, ZŠ T. G. Masaryka
2. Magdalena Hinke, Jiří Bastla, Martin Zelenka, ZŠ T. G. Masaryka
3. Tereza Šnajdrová, Kateřina Vrbovcová, ZŠ ul. Míru

Kategorie studenti:
1. Tereza Šangriková, SOU Horní Bříza
2. Adéla Želízková, SOU Horní Bříza
3. Anna Běhounková a Marie Sojková, SOU Horní Bříza

Kategorie domovů a ústavů sociální péče
1. Maruška Koubková, Zvíkovecká kytička

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

10:04 Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

Jak pomoci k zadržení vody v půdě a v boji se suchem, je otázkou a pro města naléhavou výzvou. Kvůli…