Tuto zprávu s povděkem přivítali především rodiče předškolních ratolestí, kterých v Semilech každoročně přibývá. "O získání dotace jsme se pokoušeli zhruba tři roky," prozradila starostka. "Do výzvy Integrovaného regionálního operačního programu v roce 2015 jsme se přihlásit nemohli, protože jsme v té době ještě neměli projektovou dokumentaci a stavební povolení. Počítali jsme tedy s podáním žádosti do výzvy plánované ministerstvem na rok 2017. Ta však byla zrušena a prostředky z ní posílily objem prostředků ve výzvě předchozí."
Proto se starostka obrátila se žádostí na otevření avizované dotační výzvy na Ministerstvo pro místní rozvoj. Souběžně oslovila Ministerstvo školství, Svaz měst a obcí ČR, Svazek obcí Libereckého kraje, Liberecký kraj a všechny obce Libereckého kraje se žádostí o podporu. S výzvou k řešení se starostka města obrátila i na vládu při její návštěvě Libereckého kraje. K výzvě se připojila města libereckého, ale i dalších krajů. Odpověď Ministerstva školství potvrdila vysokou potřebnost přidělení financí do oblasti rozvoje předškolního vzdělávání.
A reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Na podzim roku 2018 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo dvě dotační výzvy, o které byl v republice obrovský zájem. Uspěl však zatím pouze malý okruh žadatelů. Celkem se v nich sešly žádosti za 3,5 miliardy korun, které o 2,3 miliardy překročily objem vyčleněných dotačních prostředků. Žádosti o dotaci jsou vyhodnocovány průběžně. Jedním z měst, která do současné chvíle uspěla, se staly i Semily. "Cesta za novou mateřskou školou byla dlouhá a složitá," říká Lena Mlejnková. "Nešlo jen o to, abychom na stavbu získali co nejvíce dotačních finančních prostředků, museli jsme pochopitelně získat také co nejlepší návrh architektonického řešení objektu. I v tomto případě jsme byli úspěšní."
Architektonická soutěž na návrh nové mateřské školy byla vyhlášena v říjnu roku 2015. Tehdy se jí zúčastnilo neuvěřitelných 70 architektů či architektonických studií nejenom z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska anebo Japonska. Návrh mateřské školy a její zahrady se kromě jiného musel vyrovnat s faktem, že v budově budou souběžně a zároveň nezávisle probíhat dva programy vzdělávání. Vedle „běžné“ pedagogiky zde najde prostor pedagogika waldorfská. Vítězem architektonické soutěže se stal Mgr. A. Marek Topič, jehož návrh oslovil porotu nejenom dispozičním řešením s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím. Dokumentace pro stavební povolení byla dokončena v květnu 2017, stavební povolení vydáno v srpnu 2017.
Město nyní řeší přemístění dětí do dočasných prostor
Nová mateřinka vyroste v příštích letech na místě školky stávající, v klidné lokalitě města a v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie Treperka. Areál původní mateřské školy Pod Vartou pochází ze 70. let 20. století a v současnosti není v dobrém technickém stavu. Již v roce 2013 bylo vydáno rozhodnutí o odstranění stavby.
"Náklady na výstavbu nové, moderní mateřské školy v atraktivní lokalitě města, by měly dle předpokladu dosáhnout výše 97 milionů korun, z toho 82 milionů pokryje dotace." sdělila Bc. Lena Mlejnková. "Čeká nás demolice stávající školky a výstavba školky nové, která by měla dle předpokladu pojmout na 110 dětí, včetně dětí ve věku 2-3 roky." Novou mateřskou školu bylo město Semily připraveno postavit i bez dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, neboť provoz stávajících budov byl již neudržitelný. „Díky získané dotaci z IROPu však nedojde k zastavení ostatní investiční činnosti v našem městě. Finanční prostředky z dotace nám umožní i nadále plánovat projekty regenerace městských sídlišť, výstavbu dopravního terminálu či pokračovat v obnově místních komunikací.“ dodala Lena Mlejnková. „Pokud bychom totiž dotaci nezískali, museli bychom scházející finanční prostředky řešit úvěrovým financováním, což by zatížilo město na mnoho let dopředu.“
Město nyní řeší přemístění dětí z původní školky do dočasných, nicméně plně vyhovujících prostor. "Věřili jsme, že na novou školku nebudeme muset čekat dlouho," prozrazuje starostka Mlejnková. "Již v roce 2016 jsme proto za 2,4 mil. Kč zakoupili objekt na Komenského náměstí, který nyní rekonstruujeme pro potřeby přechodné mateřské školy." Rekonstrukce objektu na Komenského náměstí bude stát město 23 milionů korun a měla by být dokončena do konce tohoto roku. Po dočasném využití objektu pro účely náhradní mateřské školy zde najdou zázemí učebny sousední Základní umělecké školy Semily.
Předpoklad zahájení výstavby nové školky Treperka je v prvním čtvrtletí roku 2020, provoz v ní by měl být zahájen po jejím dokončení v září roku 2021. "Veřejná zakázka na stavbu nové školky byla vypsána v dubnu letošního roku, v současné době probíhá příjem nabídek," říká Ing. Jana Dvořáková z odboru rozvoje a správy majetku. "Stavební akce v sobě zahrnuje nejenom demolici a výstavbu nového objektu, ale také veškeré sadové úpravy, rekonstrukci parkoviště a přilehlé zahrady s novými herními prvky."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV