Třinec: Ptáci hnízdí ve vyčištěných budkách

19.03.2023 7:35 | Tisková zpráva

Tradičně počátkem každého roku probíhá především v centrální části Třince a v lesoparku oprava a čištění hnízdních budek. Na území města je aktuálně nainstalováno 26 budek, o které se stará odbor životního prostředí a zemědělství magistrátu města Třince.

Třinec: Ptáci hnízdí ve vyčištěných budkách
Foto: archív autora
Popisek: Třinec

Do čistého se lépe stěhuje

V ptačí budce se kupí kromě suché trávy, mechu, větviček, peří či chlupů použitých jako stavební materiál, také zbytky trusu a nestrávené zbytky potravy. Přestože většina ptáků je čistotných a hnízdo v budce průběžně uklízí (rodiče vynášejí trus a zbytky potravy pryč z budky), nedokážou ho samozřejmě vyčistit úplně.

„Ptačí budka se pak může stát prostředím, kde se množí a přežívají ptačí paraziti či zárodky různých nemocí, které můžou následně velmi oslabit mláďata vylíhlé v dalším roce. Máme ověřeno, že v čistých budkách se ptáci lépe zahnízďují,“ vysvětluje vedoucí oddělení ekologie krajiny Magistrátu města Třince Gabriela Fojcikova a pokračuje: „Velmi se nám osvědčily cemento dřevěné, které jsou oproti celodřevěným odolnější proti klimatickým podmínkám a proti predátorům, jakými jsou například strakapoud nebo kuna.“

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49426 lidí

K čemu budjy vlastně slouží

Hnízdní budky nahrazují omezené možnosti hnízdění dutinových ptáků v městském prostředí, protože se zde nachází málo dostupných stromů, tzn. stromů vhodných k vytvoření dutiny. Jde především o staré stromy s dutinami, s hnilobou, ve kterém ptáci mohou vytesat dutinu pro hnízdění nebo při hledání potravy (dřevokazný hmyz). Staré stromy, které by mohly potenciálně být dostupnými, se totiž z městského prostou odstraňují především z důvodu zajištění jejich provozní bezpečnosti. Proto je nutné v takovém městském prostou umožnit hnízdění alespoň v náhradních prostorech – hnízdních budkách.

Které druhy ptáků můžeme v Třinci vidět?

Podle ornitologů lze v Třinci každoročně pozorovat nejméně 100 druhů ptáků. Nejméně 55 druhů jich hnízdí v nejrůznějších prostředích města, asi 29 druhů zcela pravidelně hnízdí v městském prostředí, kde využívají k hnízdění především budovy. Jsou to třeba rorýs obecný, jiřička obecná, rehek domácí, vrabec domácí. Spatřit můžete i sovy či poštolky. V blízkosti budov a v zeleni mohou obyvatelé Třince zahlédnout například kosa černého, špačka, pěnkavu, sedmihláska, zvonka zeleného, ale i puštíka obecného, v parcích pak červenku, drozda, žlunu a mnoho dalších.

Ptáci dělají radost a pomáhají

„Ptáci jsou přirozenou součástí ekosystému, dělají nám radost svým zpěvem nebo tím jak jsou krásní. Navíc nás zbavují i škodlivého hmyzu, mšic a podobně. Ve vyvěšování hnízdních budek budeme do budoucna určitě pokračovat,“ vysvětluje Gabriela Fojciková.

Opravy, čištění a rozšiřování počtu budek je financováno z Fondu životního prostředí města Třince. Do tohoto fondu putují prostředky z pokut udělených za poškozování životního prostředí, například za nepovolené kácení a poškozování dřevin či poškozování půdního fondu. Čerpání těchto prostředků je vázáno na zlepšování a ochranu životního prostředí v celém ORP.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žatec: Edukační workshop pro MŠ a ZŠ

16:31 Žatec: Edukační workshop pro MŠ a ZŠ

Edukační workshop pro MŠ a ZŠ o památce světového dědictví zapsané pod názvem Žatec a krajina žateck…