Uherské Hradiště postoupilo do celostátního kola soutěže Památka roku

17.01.2014 12:03

Město Uherské Hradiště zvítězilo s zrekonstruovaným Kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti-Mařaticích mezi pěti přihlášenými v krajském kole soutěže Památka roku 2013 a postoupilo do celostátního kola.

Uherské Hradiště postoupilo do celostátního kola soutěže Památka roku
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Uherské Hradiště

Nová cena Památka roku ,  kterou uděluje  Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za nejlepší projekt a realizaci obnovy nemovité kulturní památky, budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnoceny mohou být např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, vojenský nebo zemědělský brownfield, veřejný prostor, park...

Realizace obnovy objektu musí být dokončena v hodnoceném roce – tedy v roce 2013.

Přihlášky zájemci mohli zasílat do 10. ledna 2014 na adresu Sdružení.

Cena sestává: 

a) z trvalé pamětní desky s nápisem Památka roku 2013 k umístění u vítězného objektu,
b) z finanční odměny vlastníkovi ve výši 100 000 Kč.
 
Hodnotící komise rozhodla o vítězi krajského kola soutěže Památka roku 2013 za Zlínský kraj a nominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti do celostátního kola.

Komise označila rekonstrukci kostela za vzorovou obnovu.

„Komise vzala mimo jiné v potaz, že jsme památku opravovali několik let, ocenila systematickou a příkladnou předprojektovou a projektovou přípravu a skutečnost, že se jednalo o  komplexní stavební obnovu včetně statického zajištění a náročného odvlhčení objektu,“ konstatoval místostarosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Město se muselo potýkat se špatným stavebně technickým stavem jako důsledkem dlouhodobě zanedbávané údržby a neodborných zásahů do konstrukcí objektu předchozími nezdařilými opravami. Pro obnově přistoupilo i k restaurování kamenných prvků, historických výplní otvorů, interiéru včetně jeho nové úpravy (instalace sochařské výzdoby, svítidel a lavic).

„Velmi nás těší, že opětovné navrácení nalezeného a zrestaurovaného oltáře z roku 1740 do presbytáře kostela komise označila doslova za unikátní,“ přiznal Blaha.

Kromě stavby samotné město provedlo i úpravu okolí včetně restaurování litinového kříže z 19. století.  

Odborná komise ocenila velmi komplexní přístup v rámci památkové obnovy, citlivé skloubení stavebních prací a následných restaurátorských prací, rehabilitace interiéru včetně navrácení oltáře z 1. pol. 18. století a to vše zasazeno do upraveného okolí. Rovněž ohodnotila použití tradičních materiálových a technologických postupů, zachování veškerých autentických konstrukcí a prvků či repasování původních výplní otvorů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mesto-uh.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň si připomněla hrdiny odboje. Pomáhali také Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi

16:31 Plzeň si připomněla hrdiny odboje. Pomáhali také Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi

Představitelé města Plzně, radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková a radní pro ob…