Zlín: Demolice v centru potrvá týdny, na dopravní omezení upozorní značky

23.05.2023 7:17 | Tisková zpráva

Technologická fakulta, nejstarší budova zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB), je kvůli havarijnímu stavu v demolici. Bourací práce, které začaly v zastavěné části městského centra, potrvají v zabezpečeném prostoru přibližně do poloviny července a dočasně si vyžádají dopravní omezení.

Zlín: Demolice v centru potrvá týdny, na dopravní omezení upozorní značky
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

Řidiče mířící do východního křídla bývalého průmyslového areálu Svitu, kde stržení probíhá, upozorní na změny provozu dopravní značky. Fakulta, postavená v roce 1932, se postupně promění ve zhruba dvacet tisíc tun suti. Vybouraný materiál se bude postupně odvážet na dotřídění, recyklaci a na skládku.

Anketa

Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 44424 lidí

Demoliční stroje jsou vybaveny systémem vlastního skrápění, který snižuje prašnost. V oploceném areálu bude po celou dobu bourání fungovat také obsluha s proudnicí. „Výstavba nového objektu na stejném místě začne na jaře příštího roku,“ informoval kvestor UTB Alexander Černý s tím, že novostavba by měla vzniknout do září 2026.

„Demolice bude stát 26 milionů bez DPH, výstavba nové budovy vyjde přibližně na 566 milionů korun. Celkem 441 milionů pokryjí dotace, zbytek zaplatí univerzita z vlastních zdrojů,“ uvedl rektor UTB Milan Adámek.

Technologickou fakultu, jejíž demolici doporučili experti z Kloknerova ústavu ČVUT v Praze, navštěvuje 1700 studentů a 170 zaměstnanců. Stěhovat se museli do provizorních prostor na čtyřech místech ve městě. „Pokud jde o původní objekt, nacházelo se v něm přes třicet laboratoří, deset seminárních místností a dvě velké posluchárny,“ doplnila mluvčí UTB Petra Svěráková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Společné jednání rad. Město s krajem si vycházejí vstříc

11:33 Pardubice: Společné jednání rad. Město s krajem si vycházejí vstříc

Některé projekty v krajském městě se neobejdou bez dobré spolupráce a komunikace mezi krajem a měste…