Bartoň (Piráti): Poslanci osmi stran podpořili dekriminalizaci alkoholu na vodě

26.04.2018 17:18

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň předložil ve Sněmovně návrh na změnu zákona o vnitrozemské plavbě, který dekriminalizuje pití alkoholu u vodáků. Návrh již podepsalo 52 poslanců z 8 různých poslaneckých klubů.

Bartoň (Piráti): Poslanci osmi stran podpořili dekriminalizaci alkoholu na vodě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Pití alkoholu na vodě tak již nemá být přestupkem, za který lze udělit pokutu. „Dle odhadů až 80 % vodáků na vodě požívá alkohol, ačkoliv v současné době platí za takový přestupek pokuta až sto tisíc korun. Je vidět, že tato represivní politika je zcela neefektivní,“ vysvětluje Bartoň. Jeho poslanecký návrh vyjímá vůdce a členy posádek malých plavidel nepodléhající zápisu do plavebního rejstříku a nemající vlastní strojní pohon z paragrafu o přestupcích.

„Nejedná se o plnou legalizaci, spíše o dekriminalizaci tohoto jednání. I nadále v zákonu o vnitrozemské plavbě zůstává paragraf, který policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu osobě, která je pod vlivem alkoholu. I nadále zůstávají v platnosti ustanovení o dalších předpisech, kde bych jako nejzávažnější označil trestní zákoník, který hovoří o ohrožení ostatních osobou, která je vlivem alkoholu nezpůsobilá ovládat plavidlo. Změna je především v tom, že vodáci, kteří si dají na vodě přiměřené množství alkoholu za účelem rekreace, a tedy nebudou hrozbou pro ostatní, již nebudou za své chování kriminalizováni,“ vysvětluje Bartoň.

Pod návrhem je podepsána čtvrtina poslanců, dle Bartoně je tedy možné, že změna zákona by mohla platit již pro nadcházející vodáckou sezónu. Podepsaní poslanci se shodují, že požití alkoholu u vodáků není společensky nebezpečnější, než pití alkoholu obecně a není nutné ho tedy sankcionovat. Naproti tomu v běžné lodní dopravě je nutné dodržovat pravidla lodní dopravy bez ohledu na veselou náladu posádky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Výborný: Budeme tyto věci mít pod kontrolou

19:02 Ministr Výborný: Budeme tyto věci mít pod kontrolou

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…