Bém: Krásné nové stroje Andreje Babiše

25.10.2013 4:31

PSÁNO PRO PARLAMENTNÍ LISTY Otevřený dopis Andreji Babišovi.

Bém: Krásné nové stroje Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý primátor Prahy Pavel Bém

Vážený pane Babiši,

S vaší nevymáchanou pokryteckou hubou se ptáte ve vámi privatizovaných novinách paní Němcové, co prý říká na zakladatele ODS Václava Klause a jeho kupónovou privatizaci (za jeho éry měla ODS nejlepší volební výsledky) , na Mirka Topolánka a Marka Dalíka (za jejich éry měla ODS druhé nejlepší výsledky) a na primátora Béma (za jeho éry měla ODS vůbec historicky nejlepší výsledky ve velkých statutárních městech a především v Praze). Prý s panem Janouškem ti dva „čerchmanti“ stačili „zničit naše krásné město“. Vaše drzost je tak velká, že na ni krátce zareaguji:

1. Slovo „privatizace“ byste si speciálně vy neměl dovolit vzít vůbec do pusy. Zprivatizoval jste s jednou úřednicí společnost Agrofert za sotva pětinu její skutečné ceny. Někdo tomu říká „obchodní či podnikatelská příležitost“, jiný zlodějina. Čeština je naštěstí krásný a bohatý jazyk…

2. Mirku Topolánkovi jste lezl do zadní části těla všude tam, kde se to jenom trošku dalo. Jestli to bylo z důvodů vašeho obdivu k němu, závisti či bázně ke společenské roli premiéra, nebo také čekání na další vhodnou „podnikatelskou“ příležitost nechci soudit a v zásadě je mi to jedno.

3. Vaše poznámka na adresu „zničené Prahy“ za éry mého primátorování je nejenom drzá, ale ještě navíc bezbřeze hloupá. Protože chápu, že člověk, který s Čechami nikdy moc společného neměl (kromě byznysu), nenarodil se zde, nestudoval zde, žil poněkud více „na východě“, tak také mnoho o „našem krásném hlavním městě“ neví. Tak dovolte malé poučení:

• Byl jsem nejdéle sloužícím primátorem Prahy (2002 – 2010) nejenom po roce 1989, ale když pominu „primátorskou legendu“ prvorepublikové Prahy Baxu, kterému se už asi nikdo nikdy nevyrovná, tak nepochybně jedním z nejdéle sloužících primátorů v moderní historii města. Ale o délku mandátu a služby městu vůbec nejde, jde především o výsledky.

• Prahu jsem zdědil po svém předchůdci Janu Kaslovi (když pominu krátkou letní a podzimní epizodu Igora Němce) s více než 30 miliardovým dluhem a obrovskými infrastrukturními výzvami: rozestavěným tunelem Mrázovka včetně otázky jak dál s Městským okruhem Prahy, s absolutně zanedbaným a politicky podceněným problémem chybějícího tranzitního, velkého Pražského okruhu, s vnitřně předluženým Dopravním podnikem HMP nastaveným investičně pouze a jenom na peníze z půjček, tedy budoucích dluhů, s organizační strukturou Magistrátu HMP rozesetého na více než třiceti místech Prahy a pracujícího v poněkud zastaralém „předrevolučním“ úředním rytmu. To vůbec nejpodstatnější ovšem bylo něco úplně jiného. Kdo v prosinci 2002 vstoupil do české metropole, našel měsíční krajinu, 35 000 vystěhovaných rodin bez střechy nad hlavou, rozbořené komunikace a nefungující dopravu. Prahou se totiž, pokud jste už na to zapomněl, či byl v té době zrovna třeba na Slovensku či v Moskvě, prohnala největší přírodní katastrofa v jejích tisíciletých dějinách – pětisetletá povodeň. Zničila vše, co jí přišlo pod ruku a způsobila škody ve výši téměř dalších 30 miliard korun. Tím se reálný dluh města zvýšil na dvojnásobek (téměř 60 miliard).

• Ten, o kom píšete, že zničil naše „krásné město“, stačil za jeden měsíc dát postiženým lidem střechu nad hlavou, za tři měsíce zbavil město bahna a obnovil městskou infrastrukturu, za 12 měsíců obnovil celé zničené městské části, za dalších 24 měsíců dokázal postavit nové, a to skutečně nové (např. Karlín se vrátil do nikoliv předpovodňového stavu, ale vyrostla z něho výstavní čtvrť Prahy, podobně lze hovořit o části Vysočan či Libně), za 36 měsíců dokázal postavit ve světě unikátní systém (doposud zcela chybějící) protipovodňové ochrany naší krásné metropole, která dnes slouží i vám a vašemu byznysu, a za dalších 24 měsíců dokázal stabilizovat investiční potenciál města včetně konsolidace neutěšené ekonomické situace Dopravního podniku HMP (ten propustil přes tisíc zaměstnanců a začal hospodařit s vyrovnaným rozpočtem). V mezidobí stačil zvládnout restrukturalizaci celého magistrátu, přestěhovat jej pod jednu střechu do moderního a pro občany pohodlného zázemí v centru města a dokázal nejenom zahájit, ale také financovat a v řadě případů také dokončit velké a klíčové městské infrastrukturní stavby – nové okruhy a tunely (ty správné tunely) pro auta, nové stanice metra, nové tramvajové tratě, nové parkové a oddychové zóny, nové kanalizace, nové silnice. V Praze nastal investiční boom a toto tvrzení vám potvrdí celý stavební a podnikatelský sektor. A to vše bez jediné koruny půjček či dluhů. Celá slavná vláda „rozpočtové zodpovědnosti“ Petra Nečase a Miroslava Kalouska se může jít zahrabat proti tomu, co se povedlo v Praze v letech 2002 až 2010. Praha se dostala na nejvyšší možné ratingy v hodnocení mezinárodních agentur a vyhrávala po světě všechny možné ceny (za čistotu (!), za nejlepší elektronické portály i rozvoj moderních elektronických služeb, za městskou hromadnou dopravu, atd.). A aby toho nabylo málo – třešničkou na dortu je, že do toho všeho česká metropole pod mým („zničujícím“) vedením hospodařila s vyrovnaným rozpočtem a ještě navíc byla schopna splatit celou jednu třetinu svého historického dluhu. Zdá se vám to ještě málo? Ukažte mi jediný veřejný subjekt v ČR, kterému se něco takového podařilo. Praha hospodařila lépe, než všechny vaše soukromé firmy dohromady.

• Že to najednou dnes nejde? To není můj problém, ale výsledek politické, manažerské a lidské hlouposti mých následovníků. A je úplně jedno, jestli se jmenují Svoboda nebo Hudeček.

• Že některé z projektů nebyly tak úspěšné či se při jejich realizaci staly chyby? Jistě. Nikdo není dokonalý a každý dělá chyby. Důležité ovšem je, zda-li ta klíčová rozhodnutí byla učiněna správně, zda-li město (nebo privátní firma) hospodaří zodpovědně, s vyrovnaným rozpočtem a bez dluhů, zda-li se město (nebo firma) investičně rozvíjí a dává lidem práci, anebo stagnuje. Za mého působení to bylo to první, dnes je to spíše to druhé…

Vážený pane Babiši, když si nevidíte do huby, tak raději mlčte. A je úplně jedno jestli jste bohatý nebo chudý, jestli vlastníte Mladou frontu Dnes a jiná média nebo ne, jestli máte takové či makové předvolební preference.

S pozdravem a bez přání volebního úspěchu, nechci totiž nejenom politickou moc komunistů, ale ani spolupracovníků komunistických tajných služeb a ani těch, kteří se tváří jako svatí, „třetí probuzení po Buddhovi a Ježíši Kristu“ a při tom jsou to pokrytci a šosáci, kteří si nevidí do huby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Bém

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

17:11 Vích (SPD): Milion chvilek pro demokracii a další novodobí neomarxisté hrozí

Přetahování se východu se západem v Evropě a jejím okolí provázejí četné barevné revoluce versus reg…