Elfmark (Piráti): Snížení výdajů považuji za problém zejména u programů týkajících se řešení sucha a klimatu

19.11.2020 6:34

Piráti upozorňují na další výrazné snížení rozpočtových položek na ochranu životního prostředí a klimatu.

Elfmark (Piráti): Snížení výdajů považuji za problém zejména u programů týkajících se řešení sucha a klimatu
Foto: Piráti
Popisek: František Elfmark

Na 32. schůzi sněmovního Výboru pro životní prostředí byl kromě tří novel ústavní ochrany vody a evropské legislativy o právní ochraně v záležitostech životního prostředí projednán také návrh státního rozpočtu na ochranu životního prostředí pro rok 2021. V návrhu Ministerstva životního prostředí došlo oproti minulému roku ke snížení předpokládaných příjmů i výdajů. Piráti vidí tento krok jako zřejmý rozpor s cíli, které si klade vláda v oblasti řešení sucha nebo revitalizace oblastí postižených těžbou.

„Snížení výdajů považuji za problém, a to zejména u programů týkajících se řešení sucha a potažmo klimatické krize, jako je např. Program péče o krajinu. Program Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny, který byl přímo založen za účelem adaptačních opatření v krajině v souvislosti se změnou klimatu, je oproti jiným programům dlouhodobě podfinancovaný. I když zástupci Ministerstva životního prostředí doplnili, že uvedené prostředky budou navýšeny z tzv. nároků nespotřebovaných neprofilujících výdajů, nepovažuji je za dostatečné. Návrh rozpočtu, kde nejsou tyto nároky a dodatečně přidělené prostředky zohledněny, se navíc stává značně nevypovídajícím,” okomentoval pirátský poslanec a zpravodaj tohoto bodu František Elfmark.

Pirátská předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová byla na dnešní schůzi zpravodajkou dvou evropských tisků o Zelené dohodě pro Evropu, která zavádí právní ochranu veřejnosti v oblasti životního prostředí: „Pokud má být Zelená dohoda pro Evropu úspěšná a přinést trvalé změny, bez zapojení veřejnosti to nepůjde. Občanská společnost je, a měla by zůstat, hybnou silou transformace a měla by mít prostředky k aktivnímu zapojení do rozvoje a provádění nových politik. Oceňuji, že se výbor usnesl na podpoře návrhu reagujícího na Zelenou dohodu pro Evropu, ve kterém se Evropská komise zavázala zlepšit přístup občanů a nevládních organizací k informacím a právní ochraně na úrovni Evropské unie v záležitostech životního prostředí.”

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!