Grospič (KSČM): Senát ano či ne?

21.10.2016 4:35

Volby do krajských zastupitelstev a Senátu Parlamentu České republiky ukázaly dvojí tvář zastupitelské demokracie v buržoazní demokratické republice.

Grospič (KSČM): Senát ano či ne?
Foto: ksčm
Popisek: Stanislav Grospič

Komunistická strana Čech a Moravy s hlubokou úctou děkuje za všechny hlasy, které od voličů obdržela. Bude se všemi svými zvolenými zástupci a svou celostátní politikou snažit dostát všem svým předvolebním závazkům občanům.

V této souvislosti je jí nejrůznějšími sdělovacími médii, různými občanskými aktivitami a aktivisty podsouvána otázka vztahu zejména k druhé komoře Parlamentu České republiky - Senátu. Přesto, že pouze jeden kandidát Komunistické strany Čech a Moravy postoupil z 27 volebních obvodů do druhého kola senátních voleb, je naše strana daleka populistických výkřiků řady politiků i některých neúspěšných kandidátů volajících po zrušení Senátu jako druhé komory Českého Parlamentu. Říkáme to s vážností a znalostí vlastních názorů, názorů členů, sympatizantů a voličů, které tuto komoru Parlamentu dlouho považovaly za nadbytečnou.

Rozhodující pro posouzení významu Senátu a jeho smyslu v české zastupitelské demokracii je hlas občanů. Lidé svou účastí v prvém kole 35,54% a v druhém kole, historicky zatím nejnižší účastí 15,38% zapsaných voličů ve voličských seznamech ukázali, jak sami vnímají význam Senátu. Ke zvolení senátora tak v reálné praxi nyní stačilo 7,7% voličů. Není pochyb, že dnešní buržoazní parlamentarismus prochází krizí. Zmocňují se jej mnohdy populisté a politické strany a hnutí mající výrazné sklony k autoritářství.

Vítězí pak potomci šlechtických rodů, kteří mohutně restituovali své, mnohdy ve své době předlužené, majetky. Těží z toho římskokatolická církev, která velkorysý dar bývalých pravicových vlád - 59 miliard, zvolna investuje do dlouhodobého politického vlivu. Nezanedbatelný vliv mají lidé kolem tzv. Pražské kavárny a téměř každodenní tendenční informace z velké části sdělovacích prostředků.  Na tuto skutečnost doplácí velká většina občanů už jen tím, že rezignuje na své základní právo jít volit. Komunistická strana Čecha Moravy, i sám osobně se domnívám, že zde je prostor nad zamyšlením, zda demokracii vnímáme jako povinnost a volební právo také jako nedílnou součást demokracie a svobody. Populistické výkřiky o zrušení Senátu a jeho nadbytečnosti tento problém nevyřeší.

Pro Komunistickou stranu Čech a Moravy má zastupitelská demokracie, na niž je založen náš politický systém, vysokou hodnotu. Je velkou škodou, že nikdy za 27 let nedostal prostor k vážnému zvážení žádný a KSČM opakovaně předkládaný návrh zákona o celostátním referendu. Ústava ČR tak stále nedošla svého plného naplnění. Otázka existence Senátu je nyní otázkou druhotnou. Lidé mu sami jeho hodnotu stanovili.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kovářík (ODS): Praha obdržela od státu finance na provoz služeb dětských skupin

22:01 Kovářík (ODS): Praha obdržela od státu finance na provoz služeb dětských skupin

Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo hlavnímu městu Praze 30,3 milionů korun na fungování s…