Hnyková (Úsvit): Chtěli megalomanské projekty, teď pláčou

19.09.2013 19:05

Liberecko hlásí propad v životní úrovni. Hnyková.

Hnyková (Úsvit): Chtěli megalomanské projekty, teď pláčou
Foto: red
Popisek: Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

Včera jsem se zúčastnila velmi zajímavé debaty na téma zadlužení města Liberec. Čísla a fakta, která jsem se dozvěděla, mě nemile překvapila. Za nejhorší považuji fakt, jak rychle se propadá životní úroveň obyvatel Libereckého kraje v porovnání s ostatními kraji republiky. Podle studie odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze se snížila socioekonomická úroveň obyvatel nejvíce z celé České republiky.

Liberec, naše krajské město, místo, kde jsem studovala a kde mám spoustu přátel, město, které je mému srdci nejblíže, je se svým dvou až tří miliardovým dluhem (vyčíslení dluhu se liší podle kritérií, kterými se výpočet řídí) najzadluženějším městem České republiky. Počátky zadlužování spadají až do devadesátých let minulého století a dluh se neustále zvyšuje až do dnešních dní. Odborníci předpokládají, že kvůli vysokému dluhu je pozastaven rozvoj města až na patnáct let.

Příčin zadlužení můžeme najít několik. Na jedné straně stojí snaha politiků zviditelnit se před voliči a s tím spojené megalomanské projekty, jako bylo například mistrovství světa v klasickém lyžování. Na druhé straně tu máme obligátně předražené zakázky, korupci, špatné nakládání s obecním majetkem, kdy město nejdřív prodá nemovitost pod cenou, aby ji následně odkoupilo za mnohem vyšší cenu zpět, a podobně.

Ale jak z této šlamastiky ven? Jak zajistit, aby se už nic podobného neopakovalo? Jediným řešením je změna systému. Aby si voliči přímo zvolili svého hejtmana, primátora, kteří budou muset skládat účty primárně svým voličům. Zároveň každý politik musí nést osobní, hmotnou a trestní odpovědnost za svá rozhodnutí.

Jana Hnyková – lídr Hnutí Úsvit pro Liberecký kraj

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Hnyková - profil

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…