Hnyková (Úsvit): Chtěli megalomanské projekty, teď pláčou

19. 9. 2013 19:05

Liberecko hlásí propad v životní úrovni. Hnyková.

Hnyková (Úsvit): Chtěli megalomanské projekty, teď pláčou
Foto: red
Popisek: Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

Včera jsem se zúčastnila velmi zajímavé debaty na téma zadlužení města Liberec. Čísla a fakta, která jsem se dozvěděla, mě nemile překvapila. Za nejhorší považuji fakt, jak rychle se propadá životní úroveň obyvatel Libereckého kraje v porovnání s ostatními kraji republiky. Podle studie odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze se snížila socioekonomická úroveň obyvatel nejvíce z celé České republiky.

Liberec, naše krajské město, místo, kde jsem studovala a kde mám spoustu přátel, město, které je mému srdci nejblíže, je se svým dvou až tří miliardovým dluhem (vyčíslení dluhu se liší podle kritérií, kterými se výpočet řídí) najzadluženějším městem České republiky. Počátky zadlužování spadají až do devadesátých let minulého století a dluh se neustále zvyšuje až do dnešních dní. Odborníci předpokládají, že kvůli vysokému dluhu je pozastaven rozvoj města až na patnáct let.

Příčin zadlužení můžeme najít několik. Na jedné straně stojí snaha politiků zviditelnit se před voliči a s tím spojené megalomanské projekty, jako bylo například mistrovství světa v klasickém lyžování. Na druhé straně tu máme obligátně předražené zakázky, korupci, špatné nakládání s obecním majetkem, kdy město nejdřív prodá nemovitost pod cenou, aby ji následně odkoupilo za mnohem vyšší cenu zpět, a podobně.

Ale jak z této šlamastiky ven? Jak zajistit, aby se už nic podobného neopakovalo? Jediným řešením je změna systému. Aby si voliči přímo zvolili svého hejtmana, primátora, kteří budou muset skládat účty primárně svým voličům. Zároveň každý politik musí nést osobní, hmotnou a trestní odpovědnost za svá rozhodnutí.

Jana Hnyková – lídr Hnutí Úsvit pro Liberecký kraj

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Hnyková - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti žádají Prahu 1: Udělejte si pořádek ve farmářských trzích

4:33 Piráti žádají Prahu 1: Udělejte si pořádek ve farmářských trzích

Piráti požádali zastupitele Městské části Praha 1, aby zajistili vypovězení smlouvy se společností D…