Kadlec (SZ): Sloučení a zestátnění záchranných služeb považujeme za chybu

12.12.2015 19:33

Moravskoslezští zelení proti návrhu na centralizaci záchranných služeb

Kadlec (SZ): Sloučení a zestátnění záchranných služeb považujeme za chybu
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Vznik jediné centrálně řízené záchranky nyní navrhuje Česká lékařská komora. Jednotná organizace by podle zastánců centralizace napomohla lepší komunikaci a hospodaření. Zelení v Moravskoslezském kraji však s názorem ČLK nesouhlasí.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje je příspěvkovou organizací, zřizovanou krajem. V současné době je dokonce druhou největší záchrankou v ČR. V roce 2015 měla k dispozici asi 60 vozidel rychlé lékařské pomoci a rychlé zdravotnické pomoci a jeden vrtulník na základně v Ostravě-Zábřehu. Další vozy slouží jako záložní. Moravskoslezští záchranáři dostali teprve před několika dny, na začátku prosince, 21 zcela nových vozů pro jednotlivá střediska, která zajistil právě kraj.

„Máme za to, že taková organizace by měla zůstat pod vedením kraje, protože v tomto případě je důležitý prvek subsidiarity, tedy princip, kdy si samospráva na svém území řídí své organizace sama. Stejně jako většinu nemocnic v našem regionu financuje a řídí kraj“, uvádí Pavel Kadlec, člen krajské rady SZ v Moravskoslezském kraji.

Například předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO) uvádí jako výhodu, že jediná celostátní záchranka by také znamenala jednotné výběrové řízení, které by podle něj bylo ekonomicky výhodnější. „Jsem přesvědčen, že je to dobrá myšlenka. V současné době, kdy existuje 14 záchranných služeb, tak existuje 14 výběrových řízení na všechno možné. Na léky, na přístroje, na sanitky“, řekl v rozhovoru pro ČT 4. 12. 2015. S tím ale zelení v našem kraji nesouhlasí.

V historii se v Česku opakovaně ukázalo, že obří celostátní centrální zakázky dopadly často špatně a výsledná cena byla předražená. Příkladem může být třeba nefunkční S-Karta nebo zastavený tendr státního podniku České lesy, atp. Navíc megatendry mají velký korupční potenciál a riziko zdržování. „Stačí, aby se ve významné zakázce objevila podstatnější chyba, jediné podání na ÚOHS a celou zakázku by bylo třeba rušit“, uvádí Pavel Kadlec

Počet výjezdů záchranářů v našem kraji stále roste, v roce 2013 vyjeli k pacientům více než 103tisíckrát, loni už zaznamenali přes 108 tisíc výjezdů, nejčastěji šlo o obtíže s dušností, bolestmi na hrudi, záchvatovými stavy nebo mozkovými mrtvicemi.

Zdravotnická záchranná služba je asi ze dvou třetin financována právě Moravskoslezským krajem, zbylé prostředky tvoří příjmy z činnosti samotné organizace. Kraj na provoz záchranky loni přispěl téměř 345 miliony korun. Zároveň také investoval do reprodukce majetku.

„Zelení v Moravskoslezském kraji považují jednoznačně myšlenku na sloučení a zestátnění záchranných služeb za chybu„, doplnil Kadlec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…