Koudelka (Trikolóra): Bradáčové kontrola věznic nepřísluší

17.01.2020 9:59

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová se zviditelnila v souvislosti s kontrolou podmínek vězení Davida Ratha v Teplicích.

Koudelka (Trikolóra): Bradáčové kontrola věznic nepřísluší
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Vězeňská služba potvrdila, že kontrolu provedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze (ZDE). Ovšem u nás lze státní moc vykonávat jen způsobem stanoveným zákonem. Zákon určuje mocenská oprávnění jednotlivých orgánů. Zákon o výkonu trestu odnětí svobody svěřuje dozor nad věznicemi jen krajským státním zastupitelstvím.

Pokud Vrchní státní zastupitelství v Praze vykonává kontrolu věznic, jde o protiprávní činnost. Žádný zákon mu nedává právo kontrolovat věznice. Je chybou Vězeňské služby, že nezákonný vstup nepříslušného orgánu do věznic umožňuje, a je chybou Ministerstva spravedlnosti, že na nezákonnou činnost některých státních zastupitelství nereaguje. Zneužití státní moci ve vězeňství je závažným pochybením.

Vrchní státní zastupitelství má pouze dohled nad činností krajských státních zastupitelství. Tento dohled však musí směřovat vůči podřízenému státnímu zastupitelství, například kontrola spisu. Na vyšší státní zastupitelství nepřechází pravomoc vůči třetím osobám a institucím, kterou zákon svěřuje krajskému státnímu zastupitelství. Opak by byl popřením smyslu přetvoření totalitní prokuratury v soustavu státního zastupitelství. V prokuratuře měl veškerou moc generální prokurátor a ten ji mohl libovolně propůjčit podřízeným orgánům. Naproti tomu státní zastupitelství opustilo centralizaci moci a každé státní zastupitelství musí jednat jen v rámci své zákonné příslušnosti.

Při dozoru nad výkonem trestu odnětí svobody státní zastupitelství kontroluje zákonnost. Nemůže svévolně vstupovat do řízení věznic. Žádný zákon nestanoví, jaké oblečení či matraci má mít vězeň. Pakliže to nereguluje zákon, jde o správní uvážení a rozhodnutí vedení věznice.

Zbavení osobní svobody je závažná věc, jde o nejpřísnější druh trestu. Proto je nutné dbát na to, že samotné státní orgány nesmí porušovat zákon. Žádný státní orgán si nemůže přivlastnit státní moc, kterou mu nesvěřil zákonodárce. I David Rath má právo na právo.

(převzato z Profilu)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…