Kovářová (STAN): Obce také potřebují kompenzace za výrazný pokles příjmů způsobený koronavirem

09.02.2021 16:15

Senátorka ze klubu Starostové a nezávislí Hana Žáková bude v úterý v Poslanecké sněmovně obhajovat celkem tři pozměňovací návrhy k vládnímu zákonu o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 v České republice.

Kovářová (STAN): Obce také potřebují kompenzace za výrazný pokles příjmů způsobený koronavirem
Foto: Archiv VK
Popisek: Věra Kovářová

První pozměňovací návrh se týká kompenzací krajům a obcím, další dva pak navrhují zvýšení částky kompenzačního bonusu a rozšiřují okruh podnikatelů, kteří na něj dosáhnou.

"Kompenzační bonus je podnikatelům vyplácen částečně ze státní pokladny a částečně také z rozpočtů krajů a obcí. Samosprávy tak přijdou o příjem hned dvakrát, spoluúčastí na vyplácení bonusu a nižším výběrem daní z důvodu poklesu ekonomiky. Po jarní vlně se obcím vyplatil jednorázový příspěvek, teď tomu tak není. Ráda bych tedy přijetím tohoto pozměňovacího návrhu zajistila samosprávám spravedlivé rozdělení finanční zátěže, kterou pro ně kompenzační bonus představuje,“ říká senátorka Hana Žáková (STAN).

Původní pozměňovací návrh k tomuto zákonu předložila ve Sněmovně poslankyně Věra Kovářová z hnutí STAN ve spolupráci s Mikulášem Ferjenčíkem (Piráti).

“Kompenzační bonus sice pokračuje i nadále, nicméně jednorázová kompenzace pro obce byla skutečně jenom za jarní období roku 2020. Proto bychom byli rádi vzhledem k pokračování kompenzačního bonusu, aby se prodloužila kompenzace pro obce a tentokrát i pro kraje,” podporuje senátní verzi Věra Kovářová.

Původní podobu pozměňovacího návrhu Sněmovna neschválila, nicméně nyní se vrací k novému projednání do Poslanecké sněmovny.

“V loňském roce došlo k tomu, že obce dostaly na základě odhadů výše sumy výpadku příjmů jednorázový příspěvek, ale o jeho skutečné výši se vedly dlouhé diskuze. Proto nyní navrhujeme, aby se zavedl jednorázový nenávratný příspěvek ze státního rozpočtu jak pro obce, tak pro kraje, ale nikoliv dle odhadovaného výpadku za celý kompenzační bonus, ale podle toho, kolik bylo skutečně vyplaceno,” doplňuje poslankyně STAN.

“Doufám v dohodu i v letošním roce, když na kompenzacích pro samosprávy panovala shoda už v roce předešlém. Výhodu vidím v tom, že by se obcím a krajům vyplácely skutečné výpadky, a tím by se předešlo zbytečným diskuzím,” uzavírá Věra Kovářová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.