Krajča (KSČM): Česká republika zatažena do imperialistické intervence v Mali

27.06.2013 5:29

Francouzská vojenská intervence v Mali byla odsouzena mírumilovnými silami nejen ve Francii, ale i v dalších zemích světa, včetně České republiky. I Komunistická strana Čech a Moravy odmítá vyslání desítek českých vojáků.

Krajča (KSČM): Česká republika zatažena do imperialistické intervence v Mali
Foto: kscm.cz
Popisek: Milan Krajča, člen Ústředního výboru KSČM

Hlasy poslanců vládní koalice, sociální demokracie a Věcí veřejných byl schválen návrh Nečasovy vlády na vyslání vojáků Armády České republiky na podporu francouzské vojenské intervence v africkém Mali. Na černý kontinent by dle usnesení Poslanecké sněmovny mělo být posláno až pět desítek vojáků, přičemž odhadované náklady přesahují čtvrt miliardy korun.

Ozbrojená intervence v Mali, na níž by se nyní měla podílet i Česká republika, byla zahájena v polovině ledna. Opírá se přitom o podporu Spojených států amerických, Severoatlantického paktu NATO a Evropské unie. Oficiálním důvodem pro přítomnost armády Francie je deklarovaný zájem Elysejského paláce vojensky porazit islamistické povstalce ze severu země.

Tato prointervenční argumentace jasně ukazuje pokrytectví, se kterým se přistupuje k islamistickým hnutím. V případě malijských povstalců se totiž z velké části jedná o stejné síly, které se před dvěma lety účastnily bojů v Libyi, přičemž tehdy byly imperialismem otevřeně podporovány. Těžko navíc uvěřit propagandě o nutnosti boje s islamistickými povstalci v Mali od těch, kteří zároveň ve stejnou chvíli politicky i vojensky podporují obdobné ozbrojené islamisty v Sýrii.

Ať už pod jakoukoliv záminkou, Francie nemá žádné právo na vojenskou přítomnost v Mali. Jako bývalý koloniální vládce Mali, je to totiž právě země galského kohouta, kdo má přímou zodpovědnost za současnou situaci v zemi. Kořeny náboženských a etnických konfliktů, nejen v Mali ale i v dalších afrických zemích, se totiž nacházejí právě v koloniálních časech.

Skutečné zájmy Francie ve své bývalé kolonii jsou přitom nabíledni. Mali představuje strategické území nesmírně bohaté na nerostné suroviny, především zlato, ropu, měď a diamanty. V zemi se ale nacházejí také ohromná naleziště uranu, tolik potřebného pro francouzskou jadernou energetiku. Mali je však důležité i v dlouhodobých plánech Paříže na obnovení svého postavení v Africe, která se stále více stává místem, kde se střetávají zájmy velmocí.

Zkušenosti z jiných zemí ukazují, pokud má dojít k vyřešení současných vnitřních problémů Mali, že lze tak učinit jen v rámci respektování jeho státní suverenity a územní integrity. Jakékoliv snahy o vměšování a vojenské zásahy je nutné bezpodmínečně odmítnout.

Francouzská vojenská intervence v Mali byla odsouzena mírumilovnými silami nejen ve Francii, ale i v dalších zemích světa, včetně České republiky. I Komunistická strana Čech a Moravy odmítá vyslání desítek českých vojáků na podporu francouzských zájmů v Africe. Naše země se totiž tímto aktem připojuje k těm, kdož chtějí realizovat neokolonialistické plány k ovládnutí afrického kontinentu.

Milan KRAJČA, předseda zahraničně-politické komise Ústředního výboru KSČM

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

6:16 Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k digitalizaci.